Wielki skok

Tłumaczenie: Agnieszka Andrzejewska
Cykl: Gabriel Allon (tom 14)
Wydawnictwo: Muza
The Heist
Ag2S

Legendarny szpieg i konserwator dzieł sztuki Gabriel Allon przeprowadza w Wenecji renowację nastawy ołtarzowej pędzla Veronesego. Niespodziewanie otrzymuje pilne wezwanie od włoskiej policji. Jak się okazało, ekscentryczny londyński marszand Julian Isherwood znalazł się przypadkiem na miejscu mrożącej krew w żyłach zbrodni w willi nad jeziorem Como i zatrzymano go jako podejrzanego. Żeby ratować przyjaciela, Gabriel musi wytropić prawdziwych zabójców, a później wykonać jeszcze tylko jedno proste zadanie: odnaleźć najsłynniejsze zaginione malowidło świata.

Zamordowany był upadłym brytyjskim szpiegiem, skrywającym pewien sekret: handlował kradzionymi dziełami sztuki i sprzedawał je tajemniczemu kolekcjonerowi. Wśród obrazów znajdowało się najbardziej znane zaginione dzieło na świecie: znakomite Narodzenie pańskie ze świętymi Franciszkiem i Wawrzyńcem Caravaggia.

Gabriel wymyśla brawurową zagrywkę, by odzyskać obraz Caravaggia i poznać tożsamość kolekcjonera. Jego poszukiwania zamienią się w ekscytujący pościg – od migotliwych bulwarów Paryża i Londynu poprzez szemrany półświatek Marsylii i Korsyki, aż do niewielkiego banku prywatnego w Austrii, gdzie pewien niebezpieczny człowiek stoi na straży nieuczciwie zdobytego majątku okrutnego dyktatora. W banku tym pracuje też dzielna młoda kobieta, która przeżyła jedną z najgorszych rzezi dwudziestego wieku. Teraz, z pomocą Gabriela, otrzyma szansę, by zadać cios klanowi, który pozbawił ją rodziny.

źródło opisu: http://muza.com.pl/

źródło okładki: http://muza.com.pl/sensacja/2127-wielki-skok-9788328700796.html

filozof | 2017-02-22

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo dobra sensacja.Książki,ta co lubię toczy się w wielu miejscach.
Mamy,Paryż,Austrię,Wenecja.
Jesteśmy świadkami zabójstwa.W tle kradzieże dzieł sztuki.
Allon moim zdaniem,jest tu świetnie opisany.

Jednak czasem akcja siadała i się robiły dłużyzny.Ale,było tego mało i to można wybaczyć.
Książka jednak,miała dziwny finał.Taki prawie nie zauważalny.
Mógłby być lepszy.

Krzysiek88 | 2017-03-02

Wciąga od pierwszej strony. Akcja żywiołowa, dynamiczna i brak jakiejkolwiek nudy a tego właśnie oczekuje od każdej książki gatunku sensacyjnej - szpiegowskiej.

Liza | 2018-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2018

Wbrew rozsądkowi Isherwood (właściciel galerii) zgadza się na propozycję, która ma mu pomóc zapomnieć o kłopotach. Jednak nieplanowana podróż przynosi większe kłopoty- oskarżenie o morderstwo.

Gabriel, znany włoskiej policji, dostaje ultimatum: ma im pomóc znaleźć prawdziwego zabójcę albo kariera jego przyjaciela Isherwooda będzie skończona.

Przez karty powieści przewija się sporo postaci: złodziei obrazów, agentów wywiadów, zawodowych zabójców, istna śmietanka towarzyska. Oprócz tajnych akcji i planów wywiadowczych mamy tutaj wątek polityki, wojny na Bliskim Wschodzie – mamy też kogoś ktoś przeżył to, co się stało w Hamie.

„Gra się zdecydowanie rozpoczęła.”

„Wielki skok” to powieść szpiegowsko-sensacyjna napisana na dużą skalę, pełna brawurowej akcji, jednak czasami były fragmenty, które się dłużyły, wątki przedstawione powierzchownie czy też bez widocznego napięcia. Zakończenie inne niż się spodziewałam. Dobra, dla fanów gatunku.

„W świecie sztuki rzeczywiste jest to, co się...

betina360 | 2016-05-27
Na półkach: Przeczytane, Prezent, 2016, Silva
Przeczytana: 27 maja 2016

Czasem najlepszym sposobem by odnalezc skradzione arcydzielo jest kradziez innego.

Gabriel jest legendarnym szpiegiem i konserwatorem dziel sztuki. W Wenecji przeprowadza renowacje nastawy oltarzowej . Od policji otrzymuje wezwanie ze jego przyjaciel jest w tarapatach gdyz znalazl sie na miejscu gdzie kogos bestialsko zamordowano. Zatrzymano go jako podejrzanego a zeby go uratowac Gabriel musi wytropic prawdziwych zabujcow. Ksiazka jest bardzo dobrze napisana i wciaga w swiat bulwarow Paryza i Londynu az do niewielkiego banku w Austrii gdzie niebezpieczny bogacz stoi na strazy nieuczciwie zdobytego bogactwa.

beataj | 2016-02-13
Przeczytana: 11 lutego 2016

Świetna. Trzyma w napięciu, akcja przeskakuje z miejsca na miejsce, od bohatera do bohatera, z problemu na problem. Wszystko to podane w tak smakowity sposób, że spokojnie można zarwać noc na spotkanie z inteligentnym szpiegiem

ksiazkoholiczka94 | 2015-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2015

Co otrzymamy gdy w jednej książce połączymy izraelskiego szpiega, córę Hamy, syryjski rząd, handlarza kradzionych dzieł sztuki i zaginiony obraz Caravaggia? Niesamowitą, wciągającą powieści sensacyjną, która zaciekawia już na wstępie i nie zwalnia tempa aż do ostatniej strony.

Kiedy izraelski szpieg i konserwator dzieł sztuki w jednym- Gabriel Allon przeprowadza w Wenecji renowację jednego z dzieł Veronesego, dostaje niespodziewane wezwanie od włoskiej policji. Aby wydostać z tarapatów swojego przyjaciela, musi znaleźć mordercę handlarza dzieł sztuki, jednak sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana niż można się było początkowo spodziewać, a Gabriel wyrusza na poszukiwania zaginionego obrazu Caravaggia- „Bożego Narodzenia”. Niebawem wychodzi na jaw, że w całą akcję zamieszane są władze Syrii. W pogoni za prawdą nasz szpieg ruszy w podróż po niemal całej Europie, nawiąże współpracę z zagranicznymi wywiadami, złodziejami, fałszerzem i pracownicą banku. Czy jego misja zakończy...

MoznaPrzeczytac | 2015-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2015

Daniel Silva jest mistrzem języka. W moim czytelniczym świecie raz trafiam na autorów lepszych, raz na gorszych. Ten objawił mi się niemal doskonałością narracji. Ponadto zafundował mi dawkę wiedzy o siatkach szpiegowskich, wywiadzie, działaniu na pograniczu prawa oraz świecie notabli, którzy bywają zwykłymi draniami. Oprócz szybkiej akcji, jest też w książce trochę opisów zwyczajnego życia i świata, co sprawia, że mamy wrażenie bliskości opisywanych wydarzeń. W niektórych momentach nasz proces identyfikacji z głównym bohaterem jest tak zaawansowany, że serce bije nam szybciej i sami czujemy się szpiegami. To jak udział w dobrej akcji albo spełnienie marzeń o byciu kimś ponadprzeciętnym. To po prostu oznacza dobra książkę szpiegowską. Autor jest mistrzem akcji, pióra, zagadek, mistrzem suspensu, doskonałym psychologiem, socjologiem, pisarzem i erudytą, o czym świadczy znajomość szerokiego świata sztuki i kultury.

Pełna recenzja książki na...

Afrolady | 2018-09-23
Przeczytana: 21 września 2018

Wielki skok jest moją pierwszą książką Daniela Silvy. To zdecydowanie tytuł dla fanów sensacji i akcji, która ciągle się rozwija. Super szpieg, Gabriel Allon, o którym słyszeli chyba wszyscy, podejmuje się wytropienia prawdziwych zabójców człowieka ze świata przestępczego oraz znalezienia słynnego dzieła Caravaggia, zaginionego przed wielu laty. Jak się okazuje, cała sprawa jest bardziej skomplikowana i zawiła, niż się na początku wydawało....Główny bohater wykazuje się niezwykłym sprytem i inteligencją, godną miana dobrego szpiega, który nigdy się nie waha i zawsze podejmuje przemyślane decyzje.

Marek | 2016-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2016

Nabyłem bo wakacje zastały mnie w domu tak i sensacyjne "bestsellery" wchłaniają się spokojnie. No i jeszcze kieszonkowe wydanie bo... tanie. Tak naprawdę tylko tyle mam do powiedzenia na temat Jak nie masz nic innego do roboty i lubisz takie czytadła to trudno ja tam wolę "Pana samochodzika". Z zmiłowania ORMOwiec ale tutejszy.

Anna | 2017-09-27
Przeczytana: wrzesień 2017

To moje pierwsze spotkanie z twórczością D.Silva
Autor stanął na wysokości zadania.
"Wielki skok" to ten typ literatury, który angażuje całkowicie, sprawiając, że lektura – bądź co bądź – opasłego tomu, mija niepokojąco szybko.