Cudowna broda szacha

Seria: Muzeum Książki Dziecięcej poleca
Wydawnictwo: Muza
Jan Lenica
Ag2S

Trudno uwierzyć, że ta piękna książka – edytorska perełka – miała tylko jedno wydanie i to 56 lat temu! Zilustrował ją brawurowo sam mistrz polskiego plakatu Jan Lenica, a wierszowane bajki napisała Anna Świrszczyńska, pisarka, poetka, dramatopisarka, której 30. rocznicę śmierci obchodzimy w bieżącym roku. Anna Świrszczyńska zostawiła bogatą spuściznę literacką przeznaczoną dla młodego czytelnika. Znane są także jej sztuki sceniczne dla tego odbiorcy, m.in. Tygrys tańczy dla Szu-Hin (sztuka grana też pod tytułami Bajka chińska lub Dziewczynka z ryżowych pól).

W omawianej książce zawarto cztery teksty: Dziwny tygrys (o tym, jak trudno być innym),
O chciwym Ahmedzie (o tym, że chciwość nie popłaca), Przygody ananasa (jak pewien ananas po wielu przygodach trafił na rodzinną ucztę) oraz tytułowa Cudowna broda szacha (o tym, że często przywiązujemy się do czegoś, co wcale nie jest dla nas ważne).

Wszystkie bajki mają egzotyczny klimat i melodyjną, wartką, rytmiczną formę. Dzięki powtórzeniom, zmianom metrum, onomatopejom, krótkim zdaniom wykrzyknikowym, bezpośrednim zwrotom do czytelnika, teksty mają charakter bardzo dynamiczny, aktywizujący słuchacza. Nie sposób się przy niej nudzić. No i – powiedzmy raz jeszcze – jest arcydziełem dobrego smaku.

Ilustrator: Jan Lenica

źródło opisu: http://muza.com.pl/

źródło okładki: http://muza.com.pl/

rogusia | 2016-07-28

Bardzo dobrze napisana, interesująca poezja. Pięknie ilustrowana. Ładnie wydana. Syn bardzo lubi:)