Cesarski tron. Żelazo i rdza

Cykl: Cesarski tron (tom 1)
Wydawnictwo: Rebis
Throne of the Caesars: Iron and Rust
historyczna
Ag2S

Twórca bestsellerowego Wojownika Rzymu powraca z serią, która zachwyci fanów George'a R.R. Martina i Bernarda Cornwella Wiosna 235 roku. Świt nad Renem. Niespodziewane, brutalne morderstwo dokonane na cesarzu Aleksandrze i jego matce kładzie kres dynastii Sewerów. Po raz pierwszy w historii rzymskiego imperium armia obwołuje cesarzem bohatera wojennego - Maksymina Traka. Kiedy bezlitosna...

Po raz pierwszy w historii rzymskiego imperium armia obwołuje cesarzem bohatera wojennego - Maksymina Traka. Kiedy bezlitosna wojna z barbarzyńcami na północy pochłania coraz więcej ludzi i pieniędzy, bunt oraz osobista tragedia doprowadzają cesarza do krwawej zemsty i... na skraj szaleństwa.

Żelazo i rdza, powieść rozpoczynająca kolejny - po uznanym, bestsellerowym "Wojowniku Rzymu" - cykl Harry'ego Sidebottoma, ukazuje świat okrutny, pełen intryg, namiętności, morderstw, zarazem jednak mocno zakorzeniony w historii.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

Oficjalna recenzja
Bogdan książek: 1178

Walka o cesarski tron

Harry Sidebottom to pisarz dobrze już znany polskim czytelnikom zainteresowanym powieściami historycznymi. Jego sześciotomowy cykl „Wojownik Rzymu” imponował dogłębną znajomością tematu, godny uwagi był też nietypowy wybór czasu i miejsca akcji. III wiek i wschodnie rubieże późnego Cesarstwa Rzymskiego to obszar rzadko eksploatowany literacko. Nic w tym dziwnego - niewątpliwie jest dużo łatwiej i bezpieczniej napisać jeszcze jedną książkę z Juliuszem Cezarem czy którymś z najsłynniejszych cesarzy w tle, niż sięgać po postaci i wydarzenia znacznie mniej znane. Co nie znaczy, że mniej interesujące.

Głównym bohaterem „Żelaza i rdzy”, pierwszej części nowego cyklu Sidebottoma „Cesarski tron”, jest cesarz Maksymin Trak. Mając jedynie mgliste pojęcie o przebiegu jego panowania sięgnąłem najpierw do odpowiednich rozdziałów „Pocztu cesarzy rzymskich” Aleksandra Krawczuka i... trochę popsułem sobie lekturę powieści. Odpadł bowiem element zaskoczenia rozwojem wydarzeń. Dlatego w tym miejscu wspomnę jedynie, że przebieg panowania Maksymina był niezwykle burzliwy – nawet jak na standardy pogrążonego w kryzysie Cesarstwa; spisek gonił spisek, co raz pojawiali się kolejni pretendenci do władzy, do tego na Północy nieustannie zagrażali Germanie, a na Wschodzie Persowie, będący - po pokonaniu Partów - równorzędnym, a przez to śmiertelnie groźnym przeciwnikiem dla słabnącego Rzymu. Ten splot dramatycznych wydarzeń został przedstawiony naprawdę znakomicie i niewątpliwie lepiej jest - z punktu widzenia atrakcyjności lektury - nie wiedzieć zbyt wcześnie, który spisek się powiedzie i jak zakończy się kolejna bitwa. Dlatego radziłbym sięgać do historycznych źródeł dopiero po przeczytaniu „Żelaza i rdzy”.

Gatunek powieści historycznej ma się obecnie całkiem dobrze, oferta wydawnicza jest wyjątkowo bogata, nie brakuje też powieści osadzonych w czasach starożytnego Rzymu. Jednak ilość, jak to zazwyczaj bywa, nie przekłada się na jakość. W wielu książkach rzymskie realia funkcjonują jedynie na zasadzie pospiesznie ustawionej scenografii, na której tle rozgrywa się prosta przygodówka. Proza Harry'ego Sidebottoma to propozycja z zupełnie innej półki. Jako oksfordzki historyk, specjalizujący się w historii antycznej, autor przewyższa kompetencjami znakomitą większość pisarzy tworzących tego rodzaju powieści. Warto też podkreślić, że „Cesarski tron” (zaplanowany jako trylogia) jest cyklem ambitniejszym niż „Wojownik Rzymu”. Tam mieliśmy fikcyjnego bohatera, germańskiego najemnika Balistę, z którego punktu widzenia prowadzona była cała narracja. W „Żelazie i rdzy” jest inaczej. Niemal wszyscy pierwszoplanowi bohaterowie to postaci autentyczne, a narracja w kolejnych rozdziałach przenosi się z cesarskiego obozu do Rzymu, z Afryki do wschodnich prowincji, z pól bitew do pałaców, aren i tawern.

Metoda wybrana przez Sidebottoma była dość ryzykowna. Wielokrotna zmiana miejsca akcji i głównych bohaterów mogła skutkować znużeniem czytelnika i poczuciem chaosu. Na szczęście nic takiego nie ma miejsca. Każda z pierwszoplanowych postaci budzi zainteresowanie i sympatię, a co najmniej zrozumienie (nawet okrutny barbarzyńca Maksymus), natomiast ulokowanie fabuły w kluczowych ośrodkach rozległego cesarstwa dodaje fabule rozmachu, prawdziwie panoramicznej perspektywy, pozwalając na zaobserwowanie jak funkcjonował ten złożony system naczyń połączonych. Gdyby jednak umiejętności autora ograniczały się tylko do naukowej wiedzy i rzetelności, nie można by jeszcze mówić o atrakcyjnej literaturze. Ale Sidebottom to nie tylko utytułowany historyk, ale też świetny pisarz, znakomicie radzący sobie zarówno z opisami obyczajowych perypetii swoich bohaterów, jak też porywających scen bitewnych. Dzięki temu „Żelazo i rdza” to proza klarowna i sugestywna, w której postacie pierwszoplanowe i epizodyczne nabierają życia, a dramatyczne wydarzenia zmierzają do nieuchronnego finału… który jednak nastąpi dopiero w kolejnym tomie „Cesarskiego tronu”. Mam nadzieję, że wydawca nie każe czekać zbyt długo.

Bogusław Karpowicz

Ciacho | 2015-09-01
Przeczytana: 01 września 2015

"Memento mori"*

Harry Sidebottom to brytyjski historyk i pisarz, który pracuje jako wykładowca historii antycznej w Lincoln College w Oksfordzie. Nie może więc dziwić, że jego zamiłowanie przeniosło się na pisarstwo i zasłynął on serią powieści o Marku Baliście (cykl "Wojownik Rzymu"), wydaną przez Wydawnictwo Rebis, która dotyczy właśnie okresu starożytności. Seria przyjęła się całkiem dobrze, co zmotywowało Sidebottoma do kontynuowania pisarskiej kariery i stworzenia nowego cyklu pod nazwą "Cesarski tron", który będzie trylogią i akcja również osadzona jest w antyku.

Jest rok 235, kiedy młody cesarz, Aleksander Sewer, zostaje zabity przez bohatera wojennego - Maksymina Traka. Poza murami Rzymu zostaje on obwołany przez swoją armię nowym cesarzem imperium. Czas panowania Traka to okres, kiedy Imperium Rzymskie prowadzi zacięte walki z barbarzyńcami, pochłaniające niezliczone liczby ofiar i pieniędzy. Na północnych rubieżach przebywa Track tocząc nieustanne walki z barbarzyńcami....

Elżbieta | 2016-06-12
Przeczytana: czerwiec 2016

Nie ma co ukrywać, że przez pierwsze rozdziały książki męczyłam się niewymownie. Autor dosłownie zasypał czytelnika masą bohaterów: co rozdział to inne postacie i inne miejsce akcji, do tego imiona, niekiedy podobne do siebie i skomplikowane koligacje rodzinne nie pomagają ogarnąć sytuacji. Z czasem elementy układanki dość logicznie się ze sobą łączą i wyłania nam się pełny obraz rozpadającego się imperium, pogrążonego w spiskach, podejrzeniach i krwawych rozprawach z wrogami tymi prawdziwymi, jak i urojonymi.
Docenić trzeba trud autora włożony w opisy bitew, bo te są tak plastyczne, że można niemal usłyszeć szczęk oręża i poczuć woń potu i krwi; również codzienne zwyczaje starożytnych wydały mi się ciekawe i świadczą o znajomości tematu.
Całokształt oceniam jako dobry, ale nierówny. Końcówka książki zdecydowanie lepsza niż chaotyczny początek.
Chętnie przekonam się jak potoczą się dalsze losy bohaterów sagi...

Dusia | 2015-10-04
Na półkach: Przeczytane, 2015, Recenzyjne

235 rok. Wskutek zamachu stanu ginie cesarz Aleksander Sewer, a na rzymskim tronie zasiada jeden z cenionych wojskowych dowódców, Maksymin Trak. Przejęciu władzy towarzyszy wiele kontrowersji, ale w obliczu licznych konfliktów zbrojnych, w jakie uwikłany jest Rzym owego okresu, nowy cesarz wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Niebawem okazuje się jednak, że Maksymin nie jest takim władcą, jakiego oczekiwano.

"Żelazo i rdza" to powieść historyczna ukazująca Imperium Rzymskie z jego najgorszej strony. Tej pełnej podstępów, dwulicowości, spisków i dewiacji seksualnych. Utwór opisuje trzy lata, podczas których Maksymin stara się umocnić swoją pozycję, prowadzić wojnę z Germanami na północy swojego kraju i dodatkowo ożenić syna. Tymczasem senat, który niejako osadził go na tronie, zaczyna myśleć o ponownej zmianie władcy. Pojawiają się kolejni kandydaci, samozwańczy cesarzowie Rzymu. Oprócz wojny z Germanami na południu toczy się konflikt z pomniejszymi watażkami. Dwie młode wdówki (lub...

Iris | 2017-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2017

Uwielbiam książki o Rzymie, ale tę ledwo zmęczyłam. W moim odczuciu autor trochę przesadził z ilością bohaterów - już dawno nie czułam się tak zagubiona podczas czytania książki. Akcja rozgrywa się w wielu miejscach,w każdym z tych miejsc występują inni bohaterowie i wątki te łączą się ze sobą w dość luźny sposób. Przez całą książkę nie dopatrzyłam się niczego (oprócz cesarza), wokół czego historia by się kręciła. Tak właściwie to nawet nie mogę napisać w jednym zdaniu o czym była ta książka. Zaczęło się od obalenia jednego cesarza i obwołania nowym władcą żołnierza. I żeby to już tak się ciągnęło, historia rządów, spiski i wojny cesarza na północy, książka byłaby lepsza. Ale jak tylko coś się zaczynało dziać, akcja przeskakiwała nagle do Rzymu albo Afryki, i działo się coś zupełnie niezwiązanego z poprzednim tematem. Nie było w książce tej osi, która wyznaczałaby właściwą fabułę, żeby można było chociaż spróbować zgadywać jak się książka skończy.

Marcin | 2016-03-20
Przeczytana: 20 marca 2016

Po serii "wojownik Rzymu" akurat ta seria jak na razie zapowiada się średnio. Zostajemy zarzuceni całą masą bohaterów porozrzucanych po całym imperium rzymskim. Akcja główna to obalenie ostatniego cesarza z rodu Sewrów i powołanie na jego miejsce Maksymina Traka, parweniusza i żołnierza co nie podoba się senatorom. Akcja w tej książce koncentruje się głownie na zdradzie i zakulisowych rozgrywkach senatorów i innych członków elit rzymskich w celu obalenia nowego cesarza, nie tak jak w poprzednich cyklach tu bitwy i potyczki (ze świetnych opisów których autor słynie) są jakby wątkiem pobocznym i według mnie opisywane po łebkach, a szkoda. Otrzymujemy więc zamiast, do czego byliśmy przez autora przyzwyczajeni, książki militarnej bardziej sensacje z kryminałem i bohaterami oglądającymi się przez ramię czy już cesarz wysłał za nimi swoich siepaczy. Zobaczymy jak sytuacja się rozwinie w następnych tomach, na razie przeciętna.

Ailleann | 2018-05-12
chezz87 | 2018-04-18