Dance of Shadows

2013-03-12
taniec balet

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Piękna, magiczna książka o tańcu, poświęceniu z nutką horroru i romansu w tle. Wciągnęła mnie ta historia totalnie, całkowicie się w niej zagłębiłam. Z początku myślałam, że to nie książka dla dorosłych, w końcu bohaterami są nastolatkowie, ale myliłam się. To był bardzo wciągający thriller, a fabuła była spójna i naprawdę ciekawa.

Taniec cieni to książka opowiadająca historię Vannessy, która zaczyna swój rok szkolny w nowojorskiej akademii baletowej gdzie kiedyś uczyła się jej zaginiona siostra. Vannessa zaczyna małe śledztwo ale czy uda jej się znaleźć siostrę przy tak wymagających nauczycielach i napiętym grafiku???

Książka mi się podobała ale czuje że dla mnie była dość przeciętna. Styl pisania pisarki jest dość prosty i rozmowy prowadzone w tej ksiażce były dość robotyczne i nie naturalne. Było jednak widać że autorka ma dużą wiedze na temat baletu i jak to sie odbywa w szkołach baletowych. Postacie były dość płaskie i bez żadnych głębszych opisów, dlatego było ciężko się wczuć w temat.
Na sam koniec książka mnie dość pozytywnie zaskoczyła w jaki sposób sprawa się rozwiązała. nie spodziewałam sie takiego zakończenie , ale to dobrze.

Ogólnie polecam przeczytać dla samej przyjemności i odpoczynku od cięższej literatury. Dla mnie mocne 5/10.

Na książkę te trafiłam przez przypadek w stosie książek za 10zł w sklepie. Na początku w ogóle mi się nie podobała akcja, natomiast po jakimś czasie zaczęła się rozwijać. Oczywiście, od razu można zauważyć pewien powtarzający się schemat z książek dla młodzieży- Vanessa zakochuje się w najprzystojniejszym i najbardziej znanym w szkole chłopaku, ma oddanych sobie przyjaciół. Jednak zagadka szukania siostry jest dość ciekawa. Chciałabym przeczytać drugą część ,jednak jak na razie w wersji polskiej jej nie widziałam, a szkoda!

Zacznę od tego,że przeczytałam ją w niecałe dwa dni,co za tym idzie śmiało można stwierdzić że nie jest napisana skomplikowanym językiem,tematyka też jest dość prosta co nie zmienia faktu ,że końcówka książki zaskoczy 90% czytających osób.
Ja mogę ją z czystym sumieniem polecić.

Ja mogę ją z czystym sumieniem polecić.

"Im jesteś lepszy, tym większą presję na Ciebie wywierają, żebyś ich nie zawiódł. A jak znajdziesz się na szczycie, upadek na dno jest dużo dłuższy i bardziej bolesny."

Vanessa Adler dostaje się do elitarnej Nowojorskiej Szkoły Baletowej, do której uczęszczają tylko najlepsi tancerze. Postanowiła nie tylko tańczyć, lecz również odnaleźć swoją starszą siostrę Margaret, która zaginęła przed trzema laty. Ku zdziwieniu wszystkich uczniów, Vanessa otrzymuje prestiżową rolę Ognistego Ptaka. Wraz z tą rolą zaczynają się pojawiać kłopoty...
"Powoli podniosły wzrok na zwisające z lampy dwie pary baletek, z których kapała krew."

Podobało mi się w głównej bohaterce to, że po mimo swojego talentu zepchnęła swoje realizacje marzeń związane z tańcem, na rzecz odnalezienia prawdy i oczyszczenia imienia zaginionej siostry. Nie każdy by się odważył na tak wielki krok. Szacun! :D W tej książce dominuje balet, ale spokojnie, autorka nie zanudza nas definicjami poszczególnych kroków, więc na pewno nie poczujecie się znudzeni. Książka ukazuje blaski i cenie baletu, jak tancerze muszą ciężko pracować, aby osiągnąć perfekcję w tańcu. Mamy tu także coś dla fanów romansów - na pewno nie poczujecie się zawiedzeni :).
Podsumowując, jest to świetna fantastyka młodzieżowa, idealna na wakacyjny czas :).

Ta książka jest świetna! Trzyma w napięciu, nieźle zarysowane wątki miłosne i cudowny taniec. Jest to pierwsza książka po którą sięgam, gdzie jest on motywem przewodnim i jestem zachwycona. Co prawda widać, że autorka nigdy nie tańczyła na "wysokim poziomie", ale dla osób, które z tańcem nie spotykają się codziennie jest bardzo ciekawym wprowadzeniem w ten świat.
Polecam ją fanom tańca i nie tylko. Z niecierpliwością czekam na kontynuację.

Polecam...

Yhh.. zmęczyłam tę książkę. O ile początek był naprawdę ciekawy i wciągający, o tyle końcówka przerażała. Wszystko rozwijało się dobrze, dopóki autorka nie zaczęła wprowadzać wątku fantastycznego. Wtedy coraz częściej pojawiały się niedociągnięcia i ogólny brak logiki w zachowaniu bohaterów, jak i w wyjaśnieniach związanych z wyżej wspomnianym wątkiem fantastycznym. Również słabo zostały opisane próby taneczne Vanessy. Po autorce, która miała styczność z baletem spodziewałam się czegoś bardziej obrazowego, niż rzucanie nazwami figur, które czytelnik musi sobie wyguglować w trakcie czytania, by zrozumieć, o co chodzi. Bardzo rozczarowująca była też jakość tłumaczenia - momentami styl i dobór słownictwa kojarzył się bardziej z niedoświadczoną osobą, która nie jest zbyt obeznana ani z tworzeniem literatury, ani ze sztuką tłumaczenia.

Recenzja znajduje się także na moim blogu: zperspektywyczytelnika.blogspot.com

Nowojorska Akademia Baletowa to dla wielu tancerzy nieosiągalne marzenie. Vanessa ma to szczęście, że dostała się do tej prestiżowej szkoły. Będzie mogła podszkolić się w tańcu, poznać nowych ludzi, a także zwiedzić zakamarki Nowego Jorku. O tym w końcu myśli większość uczniów. Ale nie Vanessa. Ona jedzie tam z innego powodu. Chce poznać prawdę o swojej zaginionej siostrze.

Już na początku warto podkreślić znakomitą znajomość baletu przez autorkę, co zresztą dziwić nie powinno, gdyż sama uczyła się tańca klasycznego. Widzimy w książce życie skupione wokół tańca, ćwiczeń, stawania się coraz lepszym.

Bardzo podobał mi się pomysł pani Black na główny wątek. Rozwiązanie zagadki, która dręczyła Vanessę było pełne tajemniczości i nieraz sama zastanawiałam się, co tak naprawdę dzieje się w tej szkole. Szkole pełnej sekretów, niewyjaśnionych spraw i dziwnego milczenia na temat tego, co się dzieje.

No ale niestety te milczenie było niemożliwie sztuczne. Naprawdę nikt nie interesuje się dziwnymi zniknięciami? Oryginalną nieoficjalną inauguracją, podczas której nowi uczniowie muszą rozcinać sobie pięty? Trochę tego absurdu było za dużo.

Z początku także język był drętwy, zwłaszcza dialogi. Były nienaturalne i widać było brak płynności przy zmianie tematu. Na szczęście z czasem było lepiej i albo z biegiem książki pani tłumacz się poprawiła, albo mnie po prostu język przestał razić.

Skoro już doszliśmy do wad - a kilka jeszcze jest, to o nich teraz wspomnę.

Począwszy od tego, że po niespełna tygodniu nasza bohaterka znalazła już swoją grupkę best friends forever, z którymi niesamowicie dobrze się dogaduje, z którymi się rozumie i widzą o sobie wszystko (czy tylko mnie zawsze to denerwuje w książkach?). Niesamowicie popularny chłopak, w którym oczywiście Vanessa się zakochała, rzuca dla niej swoją (oczywiście popularną) dziewczynę. Ależ nie, spokojnie - to nie jest spoiler. Przecież oni zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia, więc to dzieje się zaraz na początku. Mało schematów? To dorzucę jeszcze jeden! Nasza bohaterka jest niezwykle utalentowana, wszyscy ją podziwiają, włącznie z choreografem, ale nie - ona w siebie nie wierzy. Czyżby fałszywa skromność? Tego nie wiemy, bo narracja jest trzecioosobowa.

Zresztą Vanessa jest nieco dziwną osobą. Nie powiem, że jej nie polubiłam, bo to zdecydowanie pozytywna bohaterka, której cały czas kibicowałam, ale... Sprawiała momentami wrażenie głupiej, nieodpowiedzialnej, upartej (niestety nie w pozytywnym znaczeniu tego słowa),przemądrzałej i naiwnej. W ogóle nie kojarzyła faktów, nie widziała powiązań między konkretnymi wydarzeniami. A to wszystko rzucało się w oczy!

No i to ostatnie bardzo mnie irytowało. Miałam wrażenie, że autorka tak też traktuje czytelnika - jakby nie potrafić łączyć ze sobą faktów. A to naprawdę nie było skomplikowane...
Uwierzycie, że na okładce napisane jest, że jest to "thriller psychologiczny"? Mało tego, w Empiku książka znajduje się w dziale książek sensacyjnych. No po prostu śmiechu warte! Przecież to typowa fantastyka młodzieżowa! Wystarczy spojrzeć na treść, styl pisania czy piętnastoletnią bohaterkę...

Kolejny, już ostatni minus - wygląda trochę jak niedopracowanie autorki. Najpierw jest jakieś wydarzenie, a potem z dalszych rozmów wynika, jakby tego nie było. Dwa razy miałam takie wrażenie. Czyżby autorka zapomniała, co napisała kilka stron wcześniej?

Ale wiecie co jest najdziwniejsze? Że mimo tych wszystkich wad, a trochę ich jest, książkę czytało się bardzo przyjemnie. Kartki obracało się bardzo szybko, nawet się nie spostrzegłam, a już skończyłam książkę! Była wciągająca, nieskomplikowana, taka idealna na jeden dzień.
Z tego, co widziałam jest kontynuacja tej powieści, jednak nie została wydana w Polsce. Mam nadzieję, że jednak kiedyś to nastąpi, bo mimo wszystko jestem ciekawa dalszych losów Vanessy!

Choć może po przeczytaniu o tych wadach będziecie zniechęceni to dodam jeszcze, żeby nie zrażać się moją opinią! Książka naprawdę nie jest zła, jednak chyba skierowana do nieco młodszej grupy wiekowej. Także jeśli jesteś w gimnazjum to książka prawdopodobnie się Tobie spodoba :)

Recenzja znajduje się także na moim blogu: zperspektywyczytelnika.blogspot.com

książkę czytałam bardzo dawno jednak pamiętam, że pokochałam tą książkę. Raczej kolejnych tomów nie będę czytała bo jak dla mnie jest to książka zakończona ; *

Cudowne opisy tańca i wciągająca, dosyć mroczna historia.

Cudowne opisy tańca i wciągająca, dosyć mroczna historia.

• 2015

Dodaj cytat z książki Dance of Shadows