Król kebabów i inne zderzenia polsko - obce

Seria: Reportaże
Wydawnictwo: Wielka Litera
9788380320451
literatura faktu
karollllllla

Do Polski nadciagają imigranci? Oni już tu są. Oto historie zderzeń i zdziwień, historie w których “my” spotykamy “ich” Świetnie wykształcona Ukrainka sprzątająca polski bazar. Turek, który przywiózł Polsce kebab i w odpowiedzi na gusta kulinarne Polaków zaczął serwować go z kapustą. Albanka, która wstąpiła do klasztoru. Cygan z Andrychowa planujący zostać polskim...

Do Polski nadciagają imigranci? Oni już tu są.

Oto historie zderzeń i zdziwień, historie w których “my” spotykamy “ich”

Świetnie wykształcona Ukrainka sprzątająca polski bazar. Turek, który przywiózł Polsce kebab i w odpowiedzi na gusta kulinarne Polaków zaczął serwować go z kapustą. Albanka, która wstąpiła do klasztoru. Cygan z Andrychowa planujący zostać polskim superbohaterem.

Otwartość poplątana z niezrozumieniem, sympatia podszyta wyższością, niechęć ubrana w poprawne politycznie ględzenie lub bluzgi z internetu. Polacy i cudzoziemcy - patrzą na siebie, choć nie zawsze się widzą, żyją obok siebie, choć rzadko razem.

Marta Mazuś - jedno z najmłodszych I najlepszych piór polskiego reportażu – przedstawia trzynaście opowieści o sukcesach, porażkach, determinacji, o rozczarowaniach życiem w Polsce. O nadziei. O codzienności tych Innych, Obcych. A może bardziej o nas samych?

Kilkanaście zdumiewających losów, opisanych z wyczuciem dramatu, fantastycznym szczegółem I poczuciem humoru. Sprawiedliwie, bo obu stronom – przybyszom I tutejszym – dostaje się po równo. Głęboko, bo za każdym losem plątanina spraw, z którymi obie strony z trudem sobie radzą, lub nie radzą wcale. Dobre przygotowanie do spotkania z innymi, którzy napływają.

Małgorzata Szejnert

Ludzie stamtąd stali się ludźmi stąd. Niedawni obcy, stali się częścią polskiego społeczeństwa. O tym, jak ich przyjęliśmy i jak oni odnaleźli się wśród nas, fascynująco pisze Marta Mazuś.

Michał Nogaś, Polskie Radio Trójka

źródło opisu: www.wielkalitera.pl

źródło okładki: http://www.wielkalitera.pl

Zasada | 2019-08-30
Przeczytana: październik 2018

<backlog z innego forum>
Od początku mam wrażenie reportaży gazetowych, skrótowych i mimo interesujących bohaterów dość płaskich, pisanych pod tezę. Szkolne 3,5. Nie polubiłem.

Nielotna | 2019-06-14
Przeczytana: 12 czerwca 2019

Wyzwanie czytelnicze 2019 i książka o kraju w którym spędzę wakacje.

W tym roku nie mam planów na wakacje - prawdopodobnie spontanicznie pojadę gdzieś w Polskę. I być może w trakcie mojej podróży trafię na takie osoby, które są tu obce, choć często robią dla lokalnej społeczności więcej niż Polacy. Albo trafię na kogoś kto przyjechał tu i został potraktowany "z góry" bo ma ciemniejszy odcień skóry. Zbiór reportaży pokazujący przekrój reakcji na obcość, inne kultury, próba zrozumienia co nam przeszkadza i co można zmienić.

Seticzek | 2018-10-07
Przeczytana: 07 października 2018

Trochę mnie dziwi, że ta książka przeszła właśnie bez echa. Ciekawe w różnorodności formy, ważne w wymowie, dość obiektywne w wartościowaniu reportaże o polskim multi-kulti, czyli zadomowionych(?) tu cudzoziemcach. Miejscami dość naiwnie uproszczone, ale całość sie broni.

Rabarbar | 2018-08-31
Przeczytana: 15 sierpnia 2018

Niestety rozczarowała mnie ta książka. Od autora reportaży oczekuję postawy szacunku i chęci zrozumienia osób, o których pisze. Czytając "Króla kebabów" nie mogłam się pozbyć wrażenia, że autorka traktuje swoich bohaterów z aroganckim poczuciem wyższości. Może to specyficzne poczucie humoru, ale do mnie jakoś nie trafiło...Mam nadzieję, że pani Mazuś zmieni swoją postawę zanim napisze kolejny reportaż.

SisiJ | 2018-07-22

Rozczarowanie a zapowiadała się całkiem dobrze.

no_won | 2018-03-24
Przeczytana: 19 marca 2018

Fajne, dobrze się czyta. Pani Mazuś ma talent do kreowania różnorodnych narracji a przede wszystkim dobry zmysł obserwacyjny, pewną dozę zdrowego cynizmu potrzebną u dziennikarki. Na szczęście też niezbyt często popada w granie na emocjach i kreowanie wizerunku w głowie czytelnika zgodnie z zasadami politpoprawności.

PrzeCzytana | 2018-02-11
Przeczytana: 07 lutego 2018

Sięgnęłam po Króla kebabów i inne zderzenia polsko-obce pod wpływem impulsu, podczas bezsennej nocy. Z jednej strony był to dobry wybór, ponieważ książka zdecydowanie mnie zainteresowała, z drugiej kiepski, bo po przeczytaniu kilku pierwszych rozdziałów już w ogóle ciężko było mi zasnąć.

Marta Mazuś w swojej książce opisuje historie kilkunastu ludzi w różny sposób powiązanych z tematem wielokulturowości i imigracji w Polsce. Większość z tych opowieści dotyczy obywateli innych krajów, którzy osiedlili się w Polsce na chwilę, bądź na dłużej, a przyjechali tu z różnych powodów. Przymusiła ich do tego bieda, wojna, lepsza perspektywa zarobkowa lub inne, wewnętrzne, bliżej niesprecyzowane przyczyny. Część z nich zostało potraktowanych w Polsce źle, niektórzy źle potraktowali Polskę. Możemy przeczytać o wykształconej sprzątaczce z Ukrainy, tytułowym Turku, królu kebabów, Albańskiej byłej zakonnicy, Czeczeńskich uchodźcach, Cyganie superbohaterze, Chińskich cwaniaczkach i Ukraińskich...

Iza | 2017-12-05

Niewiele zostaje w pamięci, ale warto przeczytać

mini_maks | 2017-09-23
Przeczytana: 2016 rok

Przyjemna lektura dająca odrobinę nadziei w trudnych czasach. Odmienność pokazana w nieodpychający sposób.

Eulalia Pstryk | 2017-06-24
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 23 czerwca 2017

Nudne to było. Szkoda, zapowiadało się ciekawie, bo temat aktualny i "kontrowersyjny", a tu takie opowiastki, pogaduszki, ploteczki, jak z sąsiadką na schodach. Nie wiem, może po prostu styl autorki mi nie podszedł, zdarza się. Tylko dwie historie utkwiły mi w pamięci, ta o Ukrainkach lepiących pierogi na performansie i o Gruzince zamkniętej w ośrodku dla imigrantów. Cała reszta - czarna masa. Zawiedziona jestem.