Schachnovelle

szachy, nowela szachowa
literatura piękna
niemiecki
tsantsara

»Das Unwahrscheinliche hatte sich ereignet, der Weltmeister, der Champion zahlloser Turniere hatte die Fahne gestrichen vor einem Unbekannten, einem Manne, der zwanzig oder fünfundzwanzig Jahre kein Schachbrett angerührt. Unser Freund, der Anonymus, der Ignotus, hatte den stärksten Schachspieler der Erde in offenem Kampfe besiegt!« Das Erstaunen ist groß, als der unscheinbare Dr. B.,...

Das Erstaunen ist groß, als der unscheinbare Dr. B., österreichischer Emigrant auf einem Passagierdampfer von New York nach Buenos Aires, eher zufällig gegen den amtierenden Schachweltmeister Mirko Czentovic antritt und seinen mechanisch routinierten Gegner mit verspielter Leichtigkeit besiegt. Doch das Schachspiel fördert Erinnerungen an den Terror seiner Inhaftierung im Nationalsozialismus zutage und reißt eine seelische Wunde wieder auf, die erneut Dr. B.s geistige Gesundheit bedroht.

Nowela, napisana przez Zweiga w latach 1938-1941 na emigracji w Brazylii, wydana pierwszy raz w Niemczech 1958, stała się lekturą szkolną - sprzedano ponad 1,2 mln jej egzemplarzy. Została określona "szczęśliwym przypadkiem dojrzałej sztuki opowiadania" (Rüdiger Görner).

źródło opisu: www.fischerverlage.de

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Summer_With_Ice | 2019-04-24

Pasażerowie statku płynącego z Nowego Jorku do Buenos Aires pochłonięci są namiętnościami: szachista przepełniony pychą, chorobliwie ambitny biznesmen, narrator żądny ciekawych psychologicznie "przypadków" ludzkich, które mógłby obserwować... Nieoczekiwanie (zgodnie z zaczerpniętą z Goethego zasadą nowelistyczną "niesłychanego wydarzenia" [unerhörte Begebenheit]) namiętności te prowadzą do odsłonięcia przed nami stanu umysłu człowieka udręczonego i rozrywanego sprzecznościami. Historyczna lektura tej noweli kładąca nacisk na odniesienie do nazizmu nie wyczerpuje jej treści, bo chodzi w niej w równej mierze właśnie o stan umysłu, któremu początek mogą dać różnego rodzaju okoliczności historyczne lub osobiste.

Adam Kołodziejczyk | 2018-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2018

Znalazłem kiedyś wersję tej książki w języku niemieckim w domu, ale bariera językowa nie pozwalała mi na jej przeczytanie. Na 25. urodziny dostałem ją w prezencie po angielsku i przeczytałem praktycznie jednym tchem. Coś pięknego! Z miejsca stałem się fanem Stefana Zweiga

RoweryRetro | 2018-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2018

Kolejne doskonałe opowiadanie Stefana Zweiga ze zbioru "Dwadzieścia cztery godziny z życia kobiety", i podobnie jak pozostałe, do końca trzyma wysoki poziom. Kto lubi Zweiga (a może i uwielbia) na pewno zna to jedno z najsłynniejszych opowiadań. Kto nie zna, powinien przeczytać. Gra w szachy jest tu tylko pretekstem do ukazania, jak skomplikowane i równocześnie tragiczne może być życie ludzkie. I jak można się przeciwstawić okrutnemu losowi, nawet w zdawałoby się, sytuacji bez wyjścia. Hołd złożony przez autora ludzkiej naturze. Równocześnie opowiadanie napisane jest przyjaznym językiem, także współczesnemu czytelnikowi. Styl pisania Zweiga przypomina mi doskonale napisane, współczesne thrillery. Każde zdanie, akapit przynosi coś nowego ale wcale nie zbliża nas do poznania zakończenia.

bppremiera | 2017-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2017

W małej pokładowej palarni parowca pasażerskiego, w tężącej atmosferze dramatu rozgrywającego się na szachowej planszy, trwa pojedynek emocji. Niezwykle pasjonujące widowisko w którym, poza nagą mechaniką gry ukrywa się esencja estetycznego wymiaru, wrażenie doskonałości struktury szachowej, ruchów, kreatywnej taktyki, nadrzędnej strategii, piękna ruchów sygnaturowych i logiki przeciwników. Niezwykły pojedynek mistrzów: z jednej strony “Oślica Ba­la­ama”* młody geniusz o intelektualnej jednotorowości, żyjący na prze­strzeni sześćdzie­się­ciu czte­rech cza­rnych i bia­łych pól, uznany mistrz świata, o bardzo chłodnym i dumnym usposobieniu Mirko Czentovic. Z drugiej strony “zatruty szachami” monoman, rozgrywający partie szachowe z własnym ”ja”. Na poziomie podświadomości: białe figury- Jaźń, kontra czarne figury - Ja. Nikomu nie znany, skromny i nadzwyczaj ugrzeczniony Dr.B. Rzec można, że obaj gracze są entuzjastami, a trzecim jest nasz narrator, namiętnie interesujący się...

Rski | 2016-03-11

Zweig w całej okazałości. Minimum znaków, maksimum treści.

Niewielka proza, pisana dość kunsztownym językiem niemieckim, a może to tylko kwestia jego austriackiej odmiany. Stylistycznie ma się wrażenie, jakby opowiadana była na początku 20 wieku, choć akcja najwyraźniej toczy się pod koniec lat 60ych. To jedna z szeregu powieści, w której tle (a tu nawet w jej centrum) pojawia się gra w szachy. Autor zastanawia się nad różnorodnością uzdolnień ludzkich, nieco protekcjonalnie rysując postać mistrza szachowego słowiańskiego pochodzenia, który w każdej innej dziedzinie jest nieociosanym gburem, nieledwie półgłówkiem. Czentovic gra, co prawda, mozolnie, ale konsekwentnie i wytrwale pokonuje wszystkich światowych geniuszy, najwyraźniej posiadając talent jedynie do królewskiej gry. Jego przeciwnikiem zostaje człowiek, który więziony w izolatce przez SS w czasie wojny jako powiernik finansów kościelnych, bronił się wtedy przed deprywacją rozgrywając w pamięci tysiące partii szachów sam ze sobą. Interesujący obraz powstawania uzależnień - od gry...