Du Jane, ich Goethe. Eine Geschichte der Sprache

10 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
The Unfolding of Language
niemiecki
Luna

W swojej książce Guy Deutscher bada historię języka, porównuje niektóre wyrażenia w różnych językach i tłumaczy zmiany językowe.

źródło okładki: www.dtv.de

Ponownie barwnie i ze swadą oprowadza nas autor po świecie nauki, tym razem wspólnie z nim badamy historię języka. Oto kolejna naukowa książka na poważne tematy napisana przystępnie i zrozumiale, bez zadęcia i nadmiaru naukowego żargonu (co jednak nie obniża jej wartości naukowej!). Po prostu piękna, więcej takich książek sobie życzę.
Przez porównania i parabole objaśnia on zmiany w języku i pokazuje, że w różnych językach to inaczej wyglądało, tj. jedne przeszły z P do B, drugich rozwój następował w drugą stronę. Wspomina o przesuwkach językowych opisanych przez braci Grimm, streszcza życie niesamowitego geniusza Ferdinanda de Saussure, który gdyby dłużej żył, przyczyniłby się z pewnością jeszcze bardziej do rozwoju badań nad językiem.
Warto zaznaczyć, że oryginalnie napisana po angielsku książka została przez autora po niemiecku w znacznej części napisana od początku (resztę przetłumaczył Michael Pfeiffer, który za swoje tłumaczenia został odznaczony nagrodą), by na niemieckich...