Męskość jako kategoria kulturowa. Praktyki męskości

Wydawnictwo: Wiedza i Edukacja (WiE)
męskość, kultura
tsantsara

Współczesny mężczyzna jest mężczyzną „rozdartym”. Często doświadcza swoistej „schizofrenii”. Burzliwie przemiany, jakie zachodzą na naszych oczach – nie tylko w związku z rozkładem patriarchalizmu, lecz przede wszystkim na skutek rewolucji informatycznej i tworzenia się społeczeństwa sieciowego – powodują, że mężczyźni otrzymują sprzeczne sygnały dotyczące ich powinności oraz ról do wypełnienia.

Codzienne praktyki mężczyzn w różnych krajach często dalekie są od stereotypowych wyobrażeń serwowanych nam przez popkulturę, media czy feministyczną literaturę. Nie jest tak, że wszyscy mężczyźni czerpią wyłącznie profity z posiadania takiej, a nie innej płci. Wielu współczesnych mężczyzn jest bezrobotnych. Często żyją oni w rodzinach, gdzie to kobieta posiada lepsze wykształcenie i zarabia więcej od swego męża czy partnera. Z tego powodu doświadczają silnej frustracji [...]
(Fragment wstępu)

Redakcja: Magdalena Dąbrowska, Andrzej Radomski

Spis treści:
Joanna Chądzyńska
Parodia męskości w Soli Ziemi Józefa Wittlina

Izabela Grzelak
„Jesteś po prostu erotomanem” – o erotomanii i erotomanach w twórczości Kazimierza Przerwy-Tetmajera

Katarzyna R. Łozowska
Męskie oswajanie codzienności

Paweł Matejek
Literacki crossdressing. Charakterystyka zjawiska na przykładzie powieści Michała
Witkowskiego Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej

Joanna Rzońca
Zesłańcy, buszrangerzy, wędrowni postrzygacze owiec – męski świat australijskiego interioru

Agnieszka Skoczylas
Pojedynek – męski rytuał w obyczaju i literaturze drugiej połowy XIX wieku

Katarzyna Szmigiero
Zmieniające się oblicze nerwicy wojennej: przedstawienia weteranów I wojny światowej i wojny wietnamskiej

Publikacja do darmowego pobrania: http://wiedzaiedukacja.eu/wp-content/uploads/2010/05/M%C4%99sko%C5%9B%C4%87-jako-kategoria-kulturowa1.pdf

źródło opisu: http://wiedzaiedukacja.eu

źródło okładki: http://wiedzaiedukacja.eu

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!