Czarny Dom

2011-01-01
2011-01-01
Marek Mastalerz
Horror King strach przerażenie

Straszny gniot . Ledwo przetrwałam aby ją skończyć .

Straszny gniot . Ledwo przetrwałam aby ją skończyć .

Tendencja Kinga do rozwlekłości i nabijania ilości napisanych stron niekończącymi się, nieistotnymi dla całości powieści opisami, staje się mocno nużąca. Jeśli ktoś szuka czegoś, co można by nazwać akcją, musi przebrnąć przez połowę tomiska. Jedynie dla bezkrytycznych miłośników pisarza, dla innych może to być mordęga nie do przejścia.

Część 2 przygód Jacka Sawyera związana z Czarnym Domem, w mojej opinii zasługuje na ocenę między 9, a 10. King razem ze Straubem pokazali cały swój kunszt pisarski. Cała przygoda (troszkę rzutuje na nią początek, ale tutaj mówię o 2 części) pochłonęła mnie bez reszty. Czułem odrazę, a zarazem prosiłem Jacka, by udała mu się misja, z którą wszedł do tytułowego Czarnego Domu. Podobało mi się, że King świetnie połączył historię Jacka Sawyera (Talizman jako wstęp, Czarny Dom kontynuacja) z inną świetną seria - Mroczną Wieżą. Widać, że cały zamysł był na bardzo wysokim poziomie.
Historia Jacka miała być Trylogią, mam więc nadzieję, że po gdy nadejdzie czas, Panowie nie zostawią nas z niedomówieniami - Zakończenie Czarnego Domu idealnie szykuje nas na kolejną - zakańczającą historię Jacka przygodę. Już nie jako gościa Terytorium, ale jako gościa Naszego Świata.
Gorąco polecam dać się porwać innym światom i razem z Jackiem Wędrowniczkiem podążyć Jego ścieżką i stać się również Wędrowniczkiem do "Tego innego świata"

Czarny dom, a raczej 1 część wędrówek Jacka Sawyera do Terytoriów nie porwała mnie tak, jak porwał mnie "Talizman". Troszkę nie podobał mi się początek i styl wprowadzania nas w ciąg serii morderstw. Nie mogłem się przemóc i dać się porwać Jackowi w podróż do tego drugiego świata. Jednak po porwaniu Tylera, świat Terytoriów porwał i mnie. Z zacięciem wędrowałem po "Naszym" świecie, w którym ludzie szukali zwłok dzieci.
Gdyby nie styl początku dałbym 9/10, a tak zostaje mocna 7

Dalsze losy Jacka Sawyera, teraz już dorosłego byłego funkcjonariusza policji, znów wciągają. Chociaż klimat jest zupełnie inny od tego z pierwszej części, to powieść nadal przepełniona jest magią. Bardziej mroczną, brutalną, ale to przecież książka o dorosłych. Tak być musi.
Zdecydowanie polecam, kolejna świetna przygoda zaserwowana nam przez Stephena Kinga i Petera Strauba. I chociaż tego ostatniego nie ma już z nami, to jednak wierzę, że King da nam jeszcze trzeci tom bo ta historia tego potrzebuje

Kolejna horrorowata bajka, raczej dla dorosłych niż dla dzieci. Chyba że to są już spore dzieciaki, ponieważ niektóre opisy są dość, powiedzmy mało "smaczne".

Jest to druga część "Talizmanu". Mija 20 lat, Jack Sawyer jest dorosłym policjantem, który ma na swoim koncie mnóstwo rozwiązanych spraw. Jednak kiedy postanawia odejść na emeryturę, w okolicy zaczynają ginąć dzieciaki, a Jack, mimo iż bardzo nie chce się do tego przyznać, zaczyna zauważać pewne niepokojące znaki i powiązania...

Książkę czyta się nieźle, chociaż odniosłam wrażenie, że trochę zbyt długo się rozkręcała, zbyt dużo długich opisów i dygresji. Za to świetnie nakreślone postacie i pierwszo i drugo planowe. Zakończenie niezbyt mi się spodobało, ale autor i to przewidział. Sam powiedział, że takie zakończenie nie wszystkim się spodoba.😉

Niektórzy piszą, że w tej książce jest mnóstwo odniesień do "Mrocznej wieży", nie do końca pewnie udało mi się wyłapać wszystkie te odniesienia, ponieważ nie czytałam "Mrocznej wieży", ale nabieram na nią coraz większych chęci. "Talizman" dostał ode mnie 8 gwiazdek. "Czarny dom" dostanie "tylko" 7.

Książka o niebo lepsza od pierwszej część. Po pierwsze jest to moim zdaniem bardziej "dorosła" powieść, czyli przeznaczona już dla czytelnika który ma więcej lat (Talizman mógłby przypaść młodszej części czytelników do gustu). Nie ma tutaj też tak wielu rzeczy typu deus ex machina które co chwila pojawiały się w pierwszej części (powiedzmy sobie szczerze w Talizmanie wiele rzeczy po prostu się działo bo tak i już, a i tak książkę uważam za przyjemną lekturę która właśnie mogłaby spodobać się młodszym czytelnikom, którzy nie potrzebują uzasadnienia wszystkiego tylko płyną z książką w dalszą historię). No i najważniejszy punkt czyli odniesienie do Mrocznej Wieży: dla czytelników którzy uwielbiają ten cykl jest to wręcz pozycja obowiązkowa dodająca kolejnego smaczku całej historii. Sam już zapoznałem się z całym cyklem i rzeczy związane ze światem MW podnoszą ocenę tej książki o jeden stopień w górę. Polecam serdecznie wszystkim fanom Świata pośredniego.Szkoda tylko że Peter Straub zmarł w tamtym roku i trylogia została nie zakończona, no chyba że King postanowi sam napisać ostatnią część.

Inna niż "Talizman", który był bardziej baśnią niż horrorem. Ale nie gorsza. Dla mnie są na podobnym poziomie, ponieważ przy obu świetnie się bawiłam, ale każdą z nich inaczej odczuwałam.

"Czarny dom" ma więcej smaczków dla fanów Stephena Kinga i "Mrocznej wieży" (były nawiązania do słynnego rewolwerowca --> trudne słówko dnia zaliczone). Ale nie trzeba znać cyklu "Mrocznej wieży", by przy lekturze dobrze się bawić.

Ciężko było dobrnąć do końca... były momenty, gdzie myślałam że zrezygnuje.

Ciężko było dobrnąć do końca... były momenty, gdzie myślałam że zrezygnuje.

Czuć grozę.

Czuć grozę.