Prekursorzy. Pierwsze brytyjskie czołgi

Wydawnictwo: Aj-Press

Książka opisuje pierwsze brytyjskie pojazdy pancerne. Nieliczne z fantastycznych wizji nowej broni przeszły pomyślnie sprawdzian praktyczny ich twórcy zmagali się nie tylko z problemami konstrukcyjnymi, ale i z niechęcią wojskowych decydentów. Pierwsze czołgi owoc prac ludzi związanych z... Marynarką musiały więc pokonać wiele, by dostać szansę sprawdzenia się w boju, a i wtedy posyłano je do walki w warunkach, które z założenia wykluczały osiągnięcie powodzenia. Autor barwnie opisuje koleje losu pojazdów bojowych i ich wojenny szlak od Sommy, poprzez błota Ypres, Cambrai, Hamel i Amiens aż po piaski Palestyny. Narrację uzupełnia wiele wypowiedzi uczestników tamtych wydarzeń: konstruktorów i żołnierzy.

Marcin Kowalczyk | 2017-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2017

Znakomicie napisana historia brytyjskiego czołgu w I wojnie światowej.
Autor snuje ją od samego początku (prób konstrukcji i genezy) do zakończenia (pocięcia na złom zbędnych pojazdów). W treść wplata liczne wspomnienia, raporty i zeznania obu walczących stron. Sprawia to, że lektura jest ciekawa i wciąga ja wir w Odrze.
Tekst ilustrują doskonale dobrane zdjęcia, których jest mnóstwo wewnątrz książki. Większe bitwy zostały pokazane na mapach i szkicach sytuacyjnych. Ułatwia to znalezienie się we właściwym miejscu o właściwym czasie.
Na koniec autor omawia malowanie maszyn i umundurowanie czołgistów.
Tutaj malutka nutka goryczy się pojawia - mianowicie, aż prosi się o jakąś kolorową planszę. Mimo, iż opis jest niezwykle drobiazgowy, barwny schemat uczyniłby go jeszcze atrakcyjniejszym.
Tekst jest pisany niewielką czcionką i przy wieczornym czytaniu wyciskał łzy ze zmęczonych oczu.
Wydanie wzorowe - twarda oprawa z barwną obwolutą. W środku grube kredowe karty. Zdjęcia i...

Pio | 2014-11-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014