Kompleks gmachu. Architektura władzy

Edifice Complex: The Architecture of Power
architektura
sztuka
eatinbrainz

Le Corbusier, Norman Foster, Tony Blair, Adolf Hitler, Albert Speer, Józef Stalin, Mao Zedong, Richard Rogers, Zaha Hadid, Bill Clinton, Oscar Niemeyer, Saddam Husajn, Gordon Bunshaft, Lyndon B. Johnson, Nelson Rockefeller, Mies van der Rohe, Borys Jofan, Benito Mussolini, Philip Johnson, Rem Koolhaas, Daniel Liebeskind, Eli Broad, François Mitterand, Mies van der Rohe, I.M. Pei, Minoru Yamasaki...

... lista ofiar "kompleksu gmachu" na nich się nie kończy. Architekci, dyktatorzy, urbaniści, milionerzy, burmistrzowie, ministrowie, kolekcjonerzy sztuki, duchowni - w niebezpieczeństwie jest każdy, kto buduje. Nieuleczalne schorzenie każe im zostawić po sobie jak najtrwalszy, jak najbardziej efektowny znak, zapewnić sobie podziw i nieśmiertelność.
Deyan Sudjic odsłania namiętności i ambicje stojące za najbardziej ekstrawaganckimi projektami ostatniego stulecia - od kościołów po wieżowce, od ekscentrycznych willi po całe stolice.

"W budowaniu przejawia się egotyzm jednostki w najczystszej postaci - to właśnie kompleks gmachu"

źródło opisu: http://www.centrumarchitektury.org/

źródło okładki: http://www.centrumarchitektury.org/