Pożegnanie z jałmużną

Tłumaczenie: Jacek Lang
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
historia

Czy ekonomiści z Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego kierują się błędnym wyobrażeniem o przyczynach wzrostu gospodarczego? A wdrażane programy pomocowe dla ubogich państw należy wpisać w nurt fantastyki? W Pożegnaniu z jałmużną Gregory Clark stawia prowokacyjną tezę, że o zamożności i ubóstwie państw nie decydują czynniki geograficzne, zasoby siły roboczej czy bogactwa...

W Pożegnaniu z jałmużną Gregory Clark stawia prowokacyjną tezę, że o zamożności i ubóstwie państw nie decydują czynniki geograficzne, zasoby siły roboczej czy bogactwa naturalne, lecz kultura. Autor wykazuje, że zdolne do trwałego rozwoju gospodarczego są tylko społeczeństwa o długiej historii osiadłego życia, które wykształciły sprawne instytucje zapewniające bezpieczeństwo.
Pożegnanie z jałmużną, doskonałe i trzeźwiące wyzwanie rzucone przekonaniu, że ubogie społeczeństwa mogą osiągnąć wzrost gospodarczy dzięki interwencji zewnętrznej, może zmienić sposób myślenia o gospodarczej historii świata.

"Kolejna przełomowa i ogromnie popularna publikacja z dziedziny ekonomii. [...] Być może nie rozgryźliśmy tajemnicy postępu zachodzącego w ludzkim świecie, ale Pożegnanie z jałmużnąpowoduje, że jesteśmy bliżej tego celu".

TYLER COWEN, 'NEW YORK TIMES"
Książka została nagrodzona w 2008 roku złotym medalem przyznawanym publikacjom z dziedziny finansów, inwestycji i ekonomii przez pismo "Independent Publisher".

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl

ziombel | 2019-06-21
Na półkach: Przeczytane, Ekonomia, Historia
Przeczytana: 18 czerwca 2019

Książka podejmuję tematykę historii gospodarczej świata z perspektywy rewolucji przemysłowej. Jest ona podzielona na trzy części: opis świata przed rewolucją przemysłową, opis przebiegu rewolucji przemysłowej oraz czasy współczesne. W książce znajdziemy dużo tabelek z danymi i wykresami opisującymi różne wskaźniki związane z poziomem życia ludzi.

W pierwszej części znajdziemy dość dokładny opis działania pułapki maltuzjańskiej. Jest to mechanizm, w którym w wyniku poprawy poziomu życia rośnie liczebność populacji, co następnie wpływa na spadek poziomu życia, ponieważ zmniejsza się dochód per capita. Cytując autora: „W świecie przedprzemysłowym sporadyczny postęp techniczny nie prowadził do wzrostu zamożności, lecz wytwarzał ludzi”. Ten mechanizm bardzo dobrze opisuje sytuację w świecie zwierzęcym oraz u ludzi przed rewolucją przemysłową. Wynikało to z ograniczonych możliwości produkcyjnych oraz dużej zależności od natury i ilości ziemi.

Gęstość zaludnienia bardzo radykalnie...