Wojna i pokój

Tłumaczenie: Andrzej Stawar
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Wojna i mir (Война и миръ)
literatura piękna
acidcheri

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

| 2019-08-19

Po przeczytaniu „Anny Kareniny”, która należy do ścisłej czołówki moich ulubionych książek, spodziewałam się czegoś równie genialnego. Doczytałam „Wojnę i pokój” do końca i jestem zawiedziona. Moim zdaniem nie jest nawet w połowie tak dobra jak „Anna Karenina”, ale to może kwestia gustu.

Joanna | 2019-08-14
Przeczytana: 2018 rok

Wspaniała. Z pewnością przeczytam jeszcze raz.

aniaskl | 2019-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2019

Wspaniała epopeja losów wyższych sfer na tle zawieruchy wojennej. Początek trochę się dłuży, ale jak już się wciągniesz to ciężko się oderwać. Bardzo polecam!

Papusza | 2019-06-19
Na półkach: Przeczytane, MP3, Klasyka
Przeczytana: 19 czerwca 2019

„Wojna i pokój” Lwa Tołstoja, to 4 tomowe dzieło, często wydawane w dwóch woluminach. Powieść powstała w latach 1863-1869, a tematem była Rosja w czasie wojen napoleońskich. W zamyśle Tołstoja nie miała być to książka szerząca i wzbudzająca uczucia patriotyczne Rosjan, ponieważ autor uważał, że patriotyzm jest wartością negatywną która nakazuje bezwarunkowe podporządkowanie się państwu. Dla Tołstoja najważniejszy był lud, który w obliczu zagrożenia wyniszczającymi wojnami napoleońskimi skazany jest najbardziej na niszczycielskie jej działania.

Opisując życie rodzin książęcych, szlacheckich czy chłopskich, starał się wiernie odtworzyć atmosferę i stosunki rodzinne, poddańcze, w nich panujące. Rostowowie, Bołkońscy, Kuraginowie czy Bezuchowowie, to znane rody w okresie panowania Aleksandra I, cara Rosji. Losy członków tych rodów, z codziennymi kłopotami, rodzącymi się romansami, bardzo silnie przestrzegających rodzinnych tradycji, pozwalają nam poznać obyczaje i zwyczaje panujące...

revenette | 2019-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2019

Jak dobrze wypowiedzieć się o książce, którą się czytało około roku? Chyba nie wiem.
Dotarło do mnie wydanie czterotomowe, które zachwyciło mnie prostotą. Te małych rozmiarów książki towarzyszyły mi praktycznie wszędzie, bo mogłam je zmieścić do torebki i nawet ich nie czuć. To sprawiało, że mogłam czytać je wszędzie. Mimo to, przeczytanie całej książki zajęło mi aż tyle czasu, bo sama nie miałam go zbyt dużo wolnego. Poza tym, to taka książka, której nie można przeczytać na raz - przynajmniej ja nie mogłam. Była momentami bardzo męcząca, bo przyznam, że średnio interesowały mnie tak dogłębne analizy Napoleona i Aleksandra. Ciężko było mi przez to przebrnąć na początku, często robiłam przerwy w czytaniu. Za to, gdy zaczynały się rozdziały mówiące o losach bohaterów nie mogłam przestać czytać! Nie chcę za dużo zdradzać, ale każda historia została cudnie poprowadzona. Nie zawsze było łatwo, ale przecież w życiu też nie jest. Losy wielu bohaterów chwyciły mnie za serce i zmieniły...

qcdorota | 2019-05-27
Na półkach: Przeczytane, Legimi
Przeczytana: 05 stycznia 2019

Nie ściągajcie na e-boki wydania powieści z Avia-Artis. Jest w nim tyle błędów, że się zniechęcicie do utworu (cały czas trzeba zgadywać jakie słowo powinno znajdować się w danym miejscu), a naprawdę zasługuje na przeczytanie. I to nie ze względu na wysokie noty krytyków.
Polecam Zieloną Sowę.

jar1o | 2019-04-29
Przeczytana: luty 2019

Z zewnątrz bardzo ładne wydanie wydawnictwa Zysk i S-ka, ale w środku już nie do końca tak samo.
W tomie I/II, zamiast strony 369 miałem stronę 359. Kartkami było to 367/368, 359/370... Książkę reklamowałem i musiałem z automatu zrobić przerwę.
Po wymianie wszystko ok. Teraz jak kupuję książki to wszystkie sprawdzam stronami aby nie było zaskoczenia w przyszłości.
Po jasną cholerę wrzucono tekst po francusku w oryginale. Wygląda to tak że czasami w jednym akapicie na przemian kilkukrotnie jest po polsku i francusku.
TRAGEDIA! U dołu strony tłumaczenie małymi literkami. Więc to takie skakanie i dopasowywanie a nie czytanie.
A rozwalił mnie choćby list na 3-4 strony po francusku i jego tłumaczenie pomniejszonym tekstem u dołu. Po diabła taka edycja jak tego nikt nie czyta!
Wystarczyło zrobić przypis że rozmowy po francusku pisane kursywą i pisać po polsku.
Pierwsze 100 stron miałem biedę przez to przejść gdzie był tego potop.
Niektóre ważne zwroty nie przetłumaczone w ostatnich...

Aneta-Wiola | 2019-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2019

„Powiadam ci po raz ostatni: zwróć całe swe baczenie na siebie samego, nałóż łańcuch na swe zmysły i szukaj szczęśliwości nie w namiętnościach, ale w swym sercu. Źródło szczęśliwości jest nie zewnątrz, lecz wewnątrz nas…”

Dwukrotnie przymierzałam się do dzieła Tołstoja, jednak za każdym razem, czytając pierwsze strony, odpychała mnie czcza paplanina panien z salonów i ich wywody nad haftami. W końcu postanowiłam przebrnąć przez litanię bliźniaczo-podobnych nazwisk i marnotrawstwo czasu na rzecz hulanek.

Wśród całej gromady bohaterów możemy najbardziej wyróżnić rodziny: Bołkońskich, Kuraginów, Rostow oraz Bezuchow.
Stopniowo odkrywamy miłosne zawirowania bohaterów. Poznajemy ich zwyczaje, myśli, rozterki, czy smutki. Niektórym współczujemy, innych darzymy swoistym szacunkiem, a jeszcze innych potępiamy za ich niegodziwe czyny.

Ze szczerym zainteresowaniem śledziłam poczynania księcia Andrzeja, Mikołaja Rostowa, czy innych bohaterów na froncie. Ku mojej nieuciesze Tołstoj...

Liliana Malec | 2019-04-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Klasyka, 2019
Przeczytana: 02 kwietnia 2019

Tak jak wskazuje tytuł powieść jest o wojnach napoleońskich (tom III i IV) i czasach pokoju carskiej Rosji (tom I i II).Jest to polemika z historykami a Tołstoj nawet nie próbuje udawać bezstronności. W pierwszej połowie "Wojny i Pokoju" poznajemy życie rodzinne Rostowowów i Bołkońskich oraz związane z nim uciechy i troski codzienności. W bohaterach ścierają się idee, w których zostali wychowani, z napływającymi ze świata zachodu. Próbują znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania, zyskać sławę i ogólnie rozumiane szczęście. Wojna i związane z nią cierpienia weryfikują dotychczas utrzymywane postawy. Wywraca światopogląd do góry nogami i pozostawia na pastwę własnego sumienia.
Pomimo przerażenia obszernością książki z bólem rozstawałam się z ukochanymi bohaterami. Autor brawurowo szastał znajomością ludzkiej psychiki przez co szczerze przeżywałam losy ulubieńców. Arcydzieło.

Paweł Pełka | 2019-03-12
Przeczytana: 12 marca 2019

Wspaniała lektura. Może tylko trochę trudno przebrnąć przez sam początek, gdy zostajemy zasypani wielością nazwisk i tytułów, ale gdy tylko wyjdzie się na prostą lektura wciąga całkowicie. Genialny portret epoki, wojen napoleońskich.