Widzialna ciemność

literatura piękna

źródło okładki: http://antykwariat.tezeusz.pl

Sebastian | 2017-02-21
Przeczytana: 20 lutego 2017

Trudno mi jasno uzasadnić dlaczego ta książka tak mnie urzekła. Jestem pod takim wrażeniem, że mam mętlik w głowie. Może to po prostu kunszt autora. Pięknie napisana, przemyślana, nie pozwalająca przejść obok niej obojętnie, klimatyczna, niezwykle aktualna w przekazie nawet w momencie ukazania lat odległych, pięknie rozpoczęta i skończona fabuła, dzieło bliskie doskonałości. Nie jest to łatwa książka ale warta tego by po nią sięgnąć.

Pestka-Studio Ignez | 2016-11-30
Przeczytana: 29 listopada 2016

Jedna z lepszych książek przeczytanych w tym roku. Wciągająca, klimatyczna, doskonale wyważone słowa. pozostawia po sobie ten dziwny stan zawieszenia, kiedy nic co się właśnie przeczytało nie jest do końca oczywiste.

Ewa Stępień | 2016-11-23

Ach, naprawdę wyjątkowa książka, choć pierwsze sto stron nie do końca na to wskazywało, a najgoręcej zrobiło się dopiero w drugiej połowie. Realizm i materializm przeplatają się z magią i duchowością. Występuje tu niewiele postaci, a do najciekawszych zaliczyłabym: Matty'ego czyli zdeformowanego "chłopca z ognia", który przechodzi niesamowitą metamorfozę w "mężczyznę w czarnym kapeluszu"; Sophy oraz Toni - bliźniaczki o nietypowych zdolnościach, które odrzuciły wezwanie Światłości na rzecz tytułowej Widzialnej Ciemności; pana Pedigree - pedofila o przemożnym pragnieniu zaspokajania swych żądz. Pan Pedigree, w przeciwieństwie do Sophy, nie jest ucieleśnieniem zła, ale, jak większość z nas, posiada mroczną stronę. Sophy od dzieciństwa świadomie podąża za Ciemnością, jest poza moralnością, nie uznaje wartościowania na skali dobro - zło, uczestniczy w próbach rozplątania gmatwaniny świata, jego uproszczenia, a tym samym w rozpadzie tego świata. Pedigree zaś ulega słabościom, jest...

Elwira | 2016-08-04

Najmroczniejsza moim zdaniem.

Teano | 2015-10-19
Przeczytana: styczeń 2016

Smutna. Trochę IMHO przerysowana. A może nie?
Daje do myślenia i... trudno ubrać to w słowa.

Noemi | 2015-04-24
Na półkach: Przeczytane, Nobliści, 2015

To nie był Golding, jakiego się spodziewałam i jakiego pamiętałam z "Władcy Much", pewnie dlatego, że w tym utworze w mroczną melodię została wpleciona także nuta seksualności.
Niepokojąca i dziwaczna książka, jakby cała wyrwana z kontekstu i na pewien sposób szalona. Nie rozwiązuje nic i zostawia czytelnika w ciekawym stanie osłupienia podobnym do tego, w jaki na początku historii wpadli ratujący Matty'ego mężczyźni. Pełna tragicznych i rozdartych postaci, niepełnych i niepewnych powodów swojego istnienia.

Marquee | 2015-03-22
Przeczytana: 07 marca 2015

Kupujmy oryginały!
Golding to marka słowa sama w sobie. Nie potrzebuje wielkiej reklamy, a jego teksty po dziś dzień przez poruszane tematy i motywy są nadal aktualne. Również widzialna ciemność jest potwierdzeniem jego kunsztu i zmysłu obserwatora rzeczywistości. Polecam.

Chciałam "Władce much", ale w bibliotece było tylko to. 'Co tam' - pomyślałam, i wzięłam się za czytanie. I głupio bym zrobiła, gdybym ją zostawiła. To po prostu rewelacja, prawdziwy unikat!!!
Klimat jest mroczny, z pozoru pełen smutku, jednak mimo wszystko jest w nim nadzieja, fabuła jest niebezpiecznie wciągająca, opisy przeżyć wspaniałe, wnikliwe i bezpruderyjne, a charaktery postaci wyraziste i owiane tajemnicą. Jak dla mnie takie książki nigdy nie powinny się kończyć. Tworzą ją trzy księgi, z których pierwsza była wspaniała (zaznajamia nas z bohaterami i wprowadza w świat nie oczywistości), druga rewelacyjna (rozwija wątki, przekazuje fabularną pałeczkę do rąk kolejnych postaci), a trzecia, to zawiązanie akcji na barwny, tajemniczy i niezbyt mocny supełek. 'Widzialna ciemność' jest niewątpliwie wyjątkową i nietypową książką. Nic nie zostaje w niej wytłumaczone, dociągnięte do końca. Wszystkiego musimy się domyślać - i tego, co było w przeszłości, jak i w przyszłości. Gdy ją...