Podręcznik wojownika światła

Wydawnictwo: Drzewo Babel
Manuel do Guerreiro da Luz
esej, przypowieść
Inne

Zbiór krótkich przypowieści. Tytułowy bohater - wojownik - niesie ludziom wiarę i nadzieję. Luźne przemyślenia, które zawierają wskazówki (tak to już bywa u Coelho), jak się samodoskonalić i radzić sobie z trudnościami losu. Każdy wojownik światła bał się kiedyś podjąć walkę. Każdy wojownik światła zdradził i skłamał w przeszłości. Każdy wojownik światła utracił choć raz wiarę w...

Każdy wojownik światła bał się kiedyś podjąć walkę.
Każdy wojownik światła zdradził i skłamał w przeszłości.
Każdy wojownik światła utracił choć raz wiarę w przyszłość.
Każdy wojownik światła cierpiał z powodu spraw, które nie były tego warte.
Każdy wojownik światła wątpił w to, że jest wojownikiem światła.
Każdy wojownik światła mówił “tak”, kiedy chciał powiedzieć “nie”.
Każdy wojownik światła zranił kogoś, kogo kochał. I dlatego jest wojownikiem światła. Bowiem doświadczył tego wszystkiego i nie utracił nadziei, że stanie się lepszym człowiekiem.

Hipek | 2016-12-17
Na półkach: Przeczytane, EBook
Przeczytana: grudzień 2016

Coelho w swoich książkach daje czytelnikowi wskazówki, ilustruje ważne wartości dając im namacalny wymiar opowiadanymi historiami. W Podręczniku wojownika światła posunął się jeszcze dalej. W tej książce poucza. Dla mnie ta pozycja jest niemal katechizmem wiary zdefiniowanej przez autora. Książka trudna w odbiorze, ale cóż... reguły dobrego, wartościowego, efektywnego życia nie są łatwe. Żeby odebrać to co autor chce nam przekazać Podręcznikiem należy zapewnić sobie spokój, wyeliminować wszystkie przeszkadzacze, także te wewnątrz nas. A i wtedy nie będzie łatwo przeczytać tej książki.

Madeleine | 2011-01-25
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 25 stycznia 2011

To nie jest książka, którą się bierze do ręki i czyta. To nie jest książka do czytania od przysłowiowej deski do deski.
To książka, która ma duszę. Trzeba ją traktować jak przyjaciela, zaglądać, kiedy się ma chęć.
A nie zrażać się monotonnością.
Nie dziwię się, że ludzie oceniają ją jako nudną.
Bo po prostu nie potrafią jej czytać.

Basia | 2017-03-27

Zdecydowanie nie jestem miłośniczkę twórczości Paula Coelho. Przeczytałam kilka książek gdyż otrzymałam je w prezencie a to zobowiązuje. Podobnie rzecz się miała z "podręcznikiem", który co ciekawe zapamiętałam jako "przewodnik".
Widzę, że opinie w serwisie są skrajnie różne.
Ja książkę oceniam wysoko.
Może trafiła do mnie w odpowiednim momencie?
Na pewno poprawiała mi humor, napełniała nadzieją i w trudnych momentach utwierdzała w przekonaniu, że mam moc sprawczą i warto czynić dobro. Banalne? Jasne :) Potrzebne? Myślę, że czasami każdemu :) Polecam osobą potrzebującym pozytywnej energii w książkowej pigułce :)

Magdalena | 2014-01-29
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka
Przeczytana: 29 stycznia 2014

Świetna książka. Z początku miałam do niej mieszane uczucia, ale później spodobała mi się. Zawiera wiele ciekawych i mądrych słów. Lekka, przyjemna, mądra książeczka na popołudnie ;)

| 2010-02-10

Zbiór nie tyle przypowieści i przemyśleń, co chrzęszczących w zębach banałów. Nie, nie i jeszcze raz nie.

Książkowo_czyta | 2012-02-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Z wymiany
Przeczytana: 2002 rok

Tytuł ten był jednym z pierwszych tego autora, który trafił w moje ręce.

Jest to zbiór refleksji na temat tego, że tak naprawdę każdy człowiek może stać się tytułowym Wojownikiem Światła...

Nikt z nas nie jest wolny od wad ani uchybień popełnionych wobec obowiązków czy innych ludzi... Najważniejsze jest jednak to abyśmy nigdy nie utracili ufności w to, iż mimo wszelkich popełnionych błędów zawsze możemy zmienić się na lepsze - jeśli tylko zechcemy podjąć wysiłek ustawicznej pracy nad sobą...

Dla mnie książka ta skłania do przemyśleń, a także tchnie optymizmem...

Mavericus | 2011-05-14
Przeczytana: 14 maja 2011

Książka, która uświadamia jak mało o sobie wiemy. Nie przypuszczałem nawet, że ten podręcznik trafi do mnie we właściwym momencie.

Nie czytasz ją, a chłoniesz niczym woda gąbkę i chociaż pełna jest banałów i prostych rad, to odtwiera oczy na to co na pierwszy rzut nie jest tak oczywiste jak się sądzi.

daab | 2010-11-17

Bzdet jakich mało, to już nie jest tania aforystyka rodem z "Alchemika", to po prostu makulatura nazwana, nie wiedzieć czemu, literaturą. Strasznie pretensjonalne.

Agata | 2011-02-24
Przeczytana: 2003 rok

Dodałam książkę do "Przeczytanych", ale to za dużo powiedziane: ani jej nie przeczytałam, ani nie zasługuje ona na miano książki. Te kilka lat temu jeszcze nie miałam pojęcia, jak wspaniałe, pseudointeligenckie gnioty produkuje Coelho, więc po dennym "Alchemiku" pozostawiłam dla autora odrobinę życzliwości. Niestety, już nawet pobieżne przekartkowanie "Podręcznika..." uświadomiło mi, że "Alchemik" to NIE BYŁ wypadek przy pracy, tylko świadome, przemyślane działanie. Jeżeli miałabym pisać notkę słownikową do wyrażenia "sztuczna inteligencja", brzmiałaby mniej więcej tak: "1. hipotetyczna inteligencja realizowana w procesie inżynieryjnym; 2. radosna twórczość Paulo Coelho". "Podręcznik wojownika światła" zalega u mnie na półce, a nie pozbyłam się go tylko dlatego, że był prezentem z bardzo miłą dedykacją w środku.

Łukasz | 2010-07-07
Na półkach: Przeczytane, Gnioty
Przeczytana: listopad 2009

"Mądrość" goni "mądrość", banał popycha banał. Niestrawny gniot napchany "filozofią" dla nastolatek.