Podręcznik wojownika światła

5,34 (2068 ocen i 121 opinii) Zobacz oceny
Manuel do Guerreiro da Luz
esej, przypowieść
Inne

Zbiór krótkich przypowieści. Tytułowy bohater - wojownik - niesie ludziom wiarę i nadzieję. Luźne przemyślenia, które zawierają wskazówki (tak to już bywa u Coelho), jak się samodoskonalić i radzić sobie z trudnościami losu. Każdy wojownik światła bał się kiedyś podjąć walkę. Każdy wojownik światła zdradził i skłamał w przeszłości. Każdy wojownik światła utracił choć raz wiarę w...

Każdy wojownik światła bał się kiedyś podjąć walkę.
Każdy wojownik światła zdradził i skłamał w przeszłości.
Każdy wojownik światła utracił choć raz wiarę w przyszłość.
Każdy wojownik światła cierpiał z powodu spraw, które nie były tego warte.
Każdy wojownik światła wątpił w to, że jest wojownikiem światła.
Każdy wojownik światła mówił “tak”, kiedy chciał powiedzieć “nie”.
Każdy wojownik światła zranił kogoś, kogo kochał. I dlatego jest wojownikiem światła. Bowiem doświadczył tego wszystkiego i nie utracił nadziei, że stanie się lepszym człowiekiem.

Madeleine | 2011-01-25
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 25 stycznia 2011

To nie jest książka, którą się bierze do ręki i czyta. To nie jest książka do czytania od przysłowiowej deski do deski.
To książka, która ma duszę. Trzeba ją traktować jak przyjaciela, zaglądać, kiedy się ma chęć.
A nie zrażać się monotonnością.
Nie dziwię się, że ludzie oceniają ją jako nudną.
Bo po prostu nie potrafią jej czytać.

Magdalena | 2014-01-29
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka
Przeczytana: 29 stycznia 2014

Świetna książka. Z początku miałam do niej mieszane uczucia, ale później spodobała mi się. Zawiera wiele ciekawych i mądrych słów. Lekka, przyjemna, mądra książeczka na popołudnie ;)

| 2010-02-10

Zbiór nie tyle przypowieści i przemyśleń, co chrzęszczących w zębach banałów. Nie, nie i jeszcze raz nie.

Książkowo_czyta | 2012-02-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Z wymiany
Przeczytana: 2002 rok

Tytuł ten był jednym z pierwszych tego autora, który trafił w moje ręce.

Jest to zbiór refleksji na temat tego, że tak naprawdę każdy człowiek może stać się tytułowym Wojownikiem Światła...

Nikt z nas nie jest wolny od wad ani uchybień popełnionych wobec obowiązków czy innych ludzi... Najważniejsze jest jednak to abyśmy nigdy nie utracili ufności w to, iż mimo wszelkich popełnionych błędów zawsze możemy zmienić się na lepsze - jeśli tylko zechcemy podjąć wysiłek ustawicznej pracy nad sobą...

Dla mnie książka ta skłania do przemyśleń, a także tchnie optymizmem...

Mavericus | 2011-05-14
Przeczytana: 14 maja 2011

Książka, która uświadamia jak mało o sobie wiemy. Nie przypuszczałem nawet, że ten podręcznik trafi do mnie we właściwym momencie.

Nie czytasz ją, a chłoniesz niczym woda gąbkę i chociaż pełna jest banałów i prostych rad, to odtwiera oczy na to co na pierwszy rzut nie jest tak oczywiste jak się sądzi.

daab | 2010-11-17

Bzdet jakich mało, to już nie jest tania aforystyka rodem z "Alchemika", to po prostu makulatura nazwana, nie wiedzieć czemu, literaturą. Strasznie pretensjonalne.

Agata | 2011-02-24
Przeczytana: 2003 rok

Dodałam książkę do "Przeczytanych", ale to za dużo powiedziane: ani jej nie przeczytałam, ani nie zasługuje ona na miano książki. Te kilka lat temu jeszcze nie miałam pojęcia, jak wspaniałe, pseudointeligenckie gnioty produkuje Coelho, więc po dennym "Alchemiku" pozostawiłam dla autora odrobinę życzliwości. Niestety, już nawet pobieżne przekartkowanie "Podręcznika..." uświadomiło mi, że "Alchemik" to NIE BYŁ wypadek przy pracy, tylko świadome, przemyślane działanie. Jeżeli miałabym pisać notkę słownikową do wyrażenia "sztuczna inteligencja", brzmiałaby mniej więcej tak: "1. hipotetyczna inteligencja realizowana w procesie inżynieryjnym; 2. radosna twórczość Paulo Coelho". "Podręcznik wojownika światła" zalega u mnie na półce, a nie pozbyłam się go tylko dlatego, że był prezentem z bardzo miłą dedykacją w środku.

Ciasteczko17 | 2015-01-31
Przeczytana: 29 stycznia 2015

Ta książka nie jest dla wszystkich. Jest krótka, ale trudno się ją czyta. Trzeba ją dobrze zrozumieć, żeby zaciekawiła i się spodobała. Ma wiele mądrości do przekazania, które trzeba zrozumieć i na swój sposób interpretować.

Łukasz | 2010-07-07
Na półkach: Przeczytane, Gnioty
Przeczytana: listopad 2009

"Mądrość" goni "mądrość", banał popycha banał. Niestrawny gniot napchany "filozofią" dla nastolatek.

Paskuda | 2013-09-27
Przeczytana: 2012 rok

Koszmar, proszę państwa, KOSZMAR! Polecił mi ją ktoś bardzo dla mnie ważny. Na całe szczęście nigdy nie zapytał, czy mi się podobała, chyba zmieniłabym na siłę temat. Zbiór pseudomądrych cytatów. Oczywiście, wszystkie z nich są prawdziwe, a ponadto oczywiste to bólu zębów. Czułam się, jakbym przeglądała demotywatory lub stronę pokroju temysli.pl. Wiem, że czasem człowiek znajduje się w takim momencie, że należy mu przypomnieć oczywiste oczywistości, ale od tego jest rozmowa, a nie "literatura" która te frazesy przedstawia jako prawdę objawioną.
Patos, pompatyczność, banał, banał i jeszcze raz banał.
Coelho czytałam już kilka razy, i o ile "Weronika" była nawet strawna, to reszta powodowała u mnie tylko zmieszanie oraz poczucie krzywdy, że autor tak wątpi w inteligencję swoich czytelników. "Podręcznik wojownika światła" to taki "wyciąg z Coelho" - czyli wszystko, co "najważniejsze" i "najwznioślejsze" z całej jego twórczości. Na siłę głębokie. Po tej lekturze można sobie...