Legionista

Wydawnictwo: CL Media
8 (13 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
LukCz

Na początku lat 80. Paweł uciekł z Polski przez zieloną granicę na Zachód. Włóczył się po Europie. W końcu wstąpił do Legii Cudzoziemskiej. W jej szeregach awanturniczy Polak znalazł swój dom. W twardej służbie odnalazł drogę, której zawsze szukał. Dziesięć lat później wiedziony nagłym impulsem przyjeżdża na urlop do Polski. To, co ma być nawiązaniem kontaktu z dawno niewidzianymi bliskimi...

Dziesięć lat później wiedziony nagłym impulsem przyjeżdża na urlop do Polski. To, co ma być nawiązaniem kontaktu z dawno niewidzianymi bliskimi zapoczątkowuje wydarzenia, które sprowadzą go do owładniętego wojną afrykańskiego kraju, gdzie będzie musiał zmierzyć się z demonami przeszłości.

źródło opisu: wydawnictwo CL Media

źródło okładki: http://czeszumski.com/ksiazki.htm

Patryk | 2015-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2015

Bardzo cenię Pana Czeszumskiego za lekkie pióro i odwagę. Najpierw przeczytałem jego reportaże, ze świata wojny kokainowej, a teraz Legionistę. Wiem, że pewnego rodzaju pierwowzorem Pawła (legionisty) był znajomy Pana Czeszumskiego z Marsylii, który faktycznie służył w Legii Cudzoziemskiej. Cała książka jest utrzymana w mocnym, afrykańskim klimacie i błyskotliwie nawiązuje do charakterystycznych cech danej kultury. Weźmy na przykład kulturę w Afryce, książka opisuję w jaki sposób postrzegana jest w tym kraju medycyna tzn jak nie wyleczy Cie szaman, a pójdziesz do szpitala i tam Cie wyleczą, to nie masz po co wracać, bo biały człowiek Cie opętał. Pokazany jest system pomocy charytatywnej, który nie działa tak, jak jest on przedstawiany w mediach. Pokazana jest sytuacja ludzi w Polsce, która zmusza Pawła do wyjazdu i rozpoczęcia służby dla Legii. Po kilkunastu latach pracy ściąga swojego brata... A co się dalej działo-przeczytajcie sami! Z pewnością jest to powieść wielowątkowa z...

Piotr W | 2016-08-28
Przeczytana: 22 sierpnia 2016

Przyzwoicie napisana publikacja o życiu legionisty. Trudnych początkach w jej szeregach, własnych przekonaniach w konfrontacji z rodzinnym konformizmem oraz stawianiu czoła Afrykańskiemu okrucieństwu. Polecam

MoznaPrzeczytac | 2015-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2015

Legia Cudzoziemska – miejsce gdzie profesjonalizm miesza się z brutalnością, a własne zdanie nie ma znaczenia jeżeli padł rozkaz. Co robi, jak myśli i czuje legionista? Tego dowiecie się z najnowszej książki Łukasza Czeszumskiego – „Legionista„. W dużym skrócie jest to walka ze sobą i przeciwko wszystkim, bez owijania w bawełnę, czy poprawności politycznej. Czyli coś dla szukających porządnej męskiej literatury.

Głównego bohatera, tytułowego legionistę, Pawła Czaryńskiego poznajemy w 1993 roku, gdy po latach spędzonych na służbie za granicą wraca do Warszawy. Tam konfrontuje się z „nową” rzeczywistością i „starą” biedą. Poczucie odmienności potęguje jego 10 letni staż w Legii Cudzoziemskiej, gdzie zasmakował prawdziwego życia. Mimo ciężkiej pracy oraz morderczych treningów zwiedził pół świata i skosztował wielu przyjemności. Z szarego polskiego studenta, stał się elitarnym żołnierzem, prawdziwym wojownikiem. Inspiruje w ten sposób młodszego brata do zaciągnięcia się do Legii, aby...

Artur Lewandowski | 2015-07-28
Przeczytana: 22 lipca 2015

Kolejna książka Łukasza Czeszumskiego po znakomitym "Biały Szlak" tym razem również fabuła od której ciężko się oderwać, porywa nas w świat Legii Cudzoziemskiej- ostatniej przystani dla straceńców gdzie profesjonalizm jest nierozerwalny z brutalnością podczas wieloletniej służby w różnych "zapalnych" częściach świata. Nieprzejaskrawione i realistyczne opisy szkoleń i batalii będą gratyfikacją dla fascynatów tej legendarnej formacji w służbie Francji, której nadrzędne motto brzmi Legio Patria Nostra. Szorstka, brutalna i życiowa opowieść z niesamowitym zwrotem akcji i końcową metamorfozą głównego bohatera.

biedron | 2017-05-20
Na półkach: Przeczytane, 2017