8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Płonący motyl
literatura piękna

W latach 1967-1972 pracowałem nad dużą powieścią, w której zamierzałem pokazać losy ludzi repatriowanych z kresów wschodnich i osiadłych na Ziemiach Zachodnich. Kiedy próbowałem wydrukować fragmenty, okazało się, że nie nadszedł jeszcze czas. Już po napisaniu "Duchów dzieciństwa" i "Repatriantów" wróciłem do tamtej powieści. Życie jakby samo wyznaczyło jej miejsce w tym tryptyku. Blisko dwa lata (1986-1987) kontynuowałem pracę nad "Płonącym motylem". Występują tu niektórzy bohaterowie "Repatriantów", lecz sama powieść może być czytana jako dzieło suwerenne i zamknięte; w całości jednak tłumaczy się lepiej i znaczy więcej.

"Płonący motyl" to studium charakterów i zachowań ludzkich wobec przemocy oraz manipulacji społecznych i politycznych. "Zapomniana powieść", jak ją nazywam w duchu, przedstawia lud osadzony w nowej rzeczywistości, której nie rozumie. Lęk, niepokój i zwątpienie przeplatają się z ciekawością i chęcią poznania Nowego. Świat realny miesza się ze światem nadrealnym, a życie ludzkie jest zanurzone w atmosferze niezwykłości i tajemnicy.

"Płonący motyl" otrzymał wyróżnienie na ogólnopolskim konkursie literackim w Lublinie w roku 1988.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1989

źródło okładki: zdjęcie autorskie

"Płonący motyl" Stanisława Srokowskiego opisuje historię repatriantów, którzy po drugiej wojnie światowej trafili na Ziemie Odzyskane.
To powieść napisana z rozmachem, intrygująca, wciągająca i przesycona klimatami zbliżonymi do prozy Wiesława Myśliwskiego oraz Edwarda Redlińskiego. Nie brak tu też symboli, które kryją się pod postaciami mówiących i chadzających na dwóch łapach kocurów oraz rozwrzeszczanych kogutów, dochodzących do głosu w okresie tzw. błędów i wypaczeń.

Akcja zaczyna się tuż po wojnie i prowadzona jest do drugiej połowy lat 50. minionego wieku.
Zbiorowym bohaterem są mieszkańcy małej wsi, jednak na plan pierwszy wysuwa się rodzina Kowala, uczciwego i nieco naiwnego mężczyzny, który ciężko pracuje na roli i urządza się w poniemieckim pałacu, czym kłuje w oczy zazdrośników.
Jego osobisty sukces szybko zostaje przekuty przez różnych aparatczyków w triumf prostego chłopa nad imperializmem i systematycznie jest wykorzystywany przez komunistyczna propagandę. Kowal...