Półdiablę weneckie. Powieść od Adriatyku

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
literatura piękna
kismetka

Powieść Józefa Ignacego Kraszewskiego, z podtytułem Powieść od Adriatyku, napisana w Dreźnie w 1865. Głównymi bohaterami są: szlachcic polski, Konrad Lipiński oraz jego węgrzynek (sługa) Maciek. Akcja toczy się w Polsce i we Włoszech, w Wenecji, dokąd Konrad udaje się w celu odszukania swoich korzeni rodzinnych.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Edyta81 | 2019-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2019

Czytałam jaj za starych dobrych czasów, staropolski styl pisania, podobają mi się te opowieści sprzed lat, super 👍

kismetka | 2015-07-08
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 30 czerwca 2015

Bardzo mi się podobało!
Po książkę sięgnęłam przypadkiem – niespodziewanie zostałam na noc u rodziców, nie miałam książki ani czytnika ze sobą, a moja mama ma całą półkę z książkami Kraszewskiego. Spytałam, mama powiedziała, że zaczytywała się w Kraszewskim swego czasu i w latach 80. kupowała wszystko jego autorstwa, co akurat się trafiło. Nie bardzo wiem, jak to się stało, że ta cała półka z Kraszewskim nie skusiła mnie do tej pory… Nie czytałam nic jego autorstwa (hmm, chyba że coś w szkole, ale tego nie pamiętam).

„Półdiablę weneckie” zachęciło mnie tytułem i tym, że akurat do Wenecji miałam lecieć. Miło więc było lądować w Wenecji w tym samym czasie, co akurat bohaterowie w książce do Wenecji przybywali :)

Z reguły akcji powieści nie opisuję, ale zdaję sobie sprawę, że nie jest to najpopularniejsza tu książka, więc kilka słów o treści: Konrad, szlachcic polski z korzeniami włoskimi, udaje się wraz ze swym węgrzynkiem, Maćkiem, do Wenecji, poznać miasto swych przodków. W...

kunegunda45 | 2015-06-08
Przeczytana: 15 maja 2015

Polski szlachcic Konrad ze sługą Mackiem jadą do Wenecji szukać krewnych . W drodze Konrad poznaje piękną Włoszkę i zakochuje się w niej Maciek zwiedzając Wenecję poznaje szewca {Polaka} i jego córkę Marietę i też zakochuje się w niej Jak potoczą się ich losy czy znajdą krewnych Konrada czy udadzą się do Ziemi świętej w pielgrzymce czy znajdą szczęście ... miłość a może całkiem co innego Drogi czytelniku musisz się przekonać sam.