National Geographic. 100 naukowych odkryć, które zmieniły świat

Wydawnictwo: Burda Publishing Polska
National Geographic
czasopisma
Maciek

W ciągu 5500 lat ludzkość przebyła drogę od wynalezienia koła do komercyjnych lotów w kosmos. Dziś naukowcy pracują nad samochodami napędzanymi energią słoneczną, pionierzy medycyny opracowali przeszczepy bioinżynieryjne, a smartfony pozwalają komunikować się z ludźmi na drugim końcu świata. Niezwykłych wydarzeń w historii nauki i technologii jest bardzo wiele, dlatego też wyselekcjonowanie...

Niezwykłych wydarzeń w historii nauki i technologii jest bardzo wiele, dlatego też wyselekcjonowanie tych najważniejszych jest niezwykle trudne. Jak twierdzi Timothy Ferris, amerykański naukowiec i współpracownik "National Geographic":

"Więcej faktów odkrywanych jest obecnie w ciągu dekady niż niegdyś w ciągu całego stulecia."

A jednak redakcja "National Geographic Polska" podjęła się tego wyzwania.

W numerze specjalnym „100 naukowych odkryć, które zmieniły świat” redakcja przedstawia przełomowe wynalazki, które pozwoliły światu na szybszą i lepszą komunikację – m.in. kryptografię klucza publicznego, która pozwala bezpiecznie przesyłać prywatne dane czy nanorurki węglowe, wykorzystywane w płaskich wyświetlaczach oraz niektórych mikroskopach i detektorach. "National Geographic Polska" przygląda się też „inżynierii ciała”. Okazuje się, że dawniej pionierzy medycyny zajmowali się tylko rozpoznawaniem chorób, a dzisiaj lekarze są twórcami, dla których materiałem jest sam kod genetyczny.

Redakcja stawia fundamentalne pytania o to, co wprawia świat w ruch oraz bada teorie wielowymiarowego wszechświata. Sprawdza, jak świat zmieniły praktyczne wynalazki (np. auto) i prezentuje ideę zera absolutnego.

Przybliża również odkrycia dotyczące wieku i ekologii Ziemi. Nie mogło zabraknąć opisu systemu heliocentrycznego zaprezentowanego przez polskiego astronoma Mikołaja Kopernika, który zrewolucjonizował wcześniejsze poglądy na budowę kosmosu i miejsce w nim ludzkości. Czytelnicy dowiedzą się również, że kontynenty „pływają” na warstwie leżącej pod nimi skały, co udowodniły badania tektoniki płyt.

źródło opisu: www.national-geographic.pl

• Zasady magii
  • Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa. Chiny, USA i przyszłość świata
  • Wśród rekinów
  • Cukiernia Pod Amorem. Jedna z nas
  • Żyj pięknie Jak czerpać inspirację ze zmian, które przynosi los
  • Psychoza
PS Kocham Cię na zawsze
Cecelia Ahern

7,79 (24 ocen i opinii)
Hajlajf. Czysta prawda o brudnej służbie
KAFIR , Łukasz Maziewski

Agnieszka Olejnik

Matki i córki
Ałbena Grabowska

8,75 (8 ocen i opinii)
Emocje i nastrój. Jak je zrozumieć i kształtować
Daniel Jerzy Żyżniewski

Nele Neuhaus

Cukiernia Pod Amorem. Jedna z nas
Małgorzata Gutowska-Adamczyk

8 (1 ocen i opinii)
Żyj pięknie Jak czerpać inspirację ze zmian, które przynosi los
Pema Chödrön

7 (2 ocen i opinii)
Psychoza
Robert Bloch

7,4 (817 ocen i opinii)
ultimate | 2015-10-08
Przeczytana: 08 października 2015

Ten ponad stu stronicowy numer specjalny przybliża nam sylwetki wielkich odkrywców, ich przełomowe odkrycia i rewolucyjne wydarzenia, które zmieniły bieg historii. Za ich przyczyną możemy dziś cieszyć się światem w takiej, a nie innej formie. Nie brakuje ciekawych anegdotek związanych z niektórymi odkrywcami i jak zawsze świetnych zdjęć/grafik. Intrygują także wszelkie próby spojrzenia w przyszłość i informacje o tym, czego obecnie poszukują naukowcy. Dla mnie rewelacja! Świetny numer, który aż kipi wiedzą. Warto mieć go w swojej kolekcji.