6 (3 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Daniel

Gdzie w Sztokholmie rosną poziomki?Dlaczego Globen jest jedyne na globie? Gdzie mieszkał Mikael Blomkvist? Na której z wysp są anioły? Sztokholm, czyli nowe spojrzenie na stolicę Szwecji. Po wyjeździe z Pascalem zostaniesz sztokholmczykiem! Jak wiadomo stolica Szwecji położona jest na Archipelagu Sztokholmskim, który jest autentycznym cudem natury, liczącym sobie około 24 tys. wysp i wysepek....

Gdzie w Sztokholmie rosną poziomki?Dlaczego Globen jest jedyne na globie?
Gdzie mieszkał Mikael Blomkvist?
Na której z wysp są anioły?

Jak wiadomo stolica Szwecji położona jest na Archipelagu Sztokholmskim, który jest autentycznym cudem natury, liczącym sobie około 24 tys. wysp i wysepek. Wydaje mi się, że bez krótkiej wycieczki na archipelag naprawdę nie da się zrozumieć, na czym polega wyjątkowość miasta, które Szwedzi samozwańczo reklamują jako „stolicę Skandynawii”. Dobrze przy tym wiedzieć, że sztokholmczycy to zagorzali miłośnicy żeglugi i bardzo wielu z nich spędza każde wakacje na wodzie. Dla początkujących odkrywców archipelagu najlepszym rozwiązaniem będzie wycieczka promem z centralnie położonego Nybrokajen do miasteczka Vaxholm. Ta półtoragodzinna wyprawa pozwala poczuć, czym jest archipelag, a bez tego podobno nie można stać się sztokholmczykiem.

Katarzyna Tubylewicz, kulturoznawczyni, publicystka i tłumaczka.

Przewodniki z nowej serii Pascal Lajt to:
- nowoczesny układ
- szybkie wyszukiwanie informacji
- ulubione miejsca znanych osób
- praktyczne porady mieszkańców
- fachowe rekomendacje Pascala
- pomysł na miasto w jeden dzień
- optymalne trasy wycieczkowe
- atrakcje dla dzieci
- najlepsze knajpki
- sprawdzona jakość Pascala w nowej odsłonie!

źródło opisu: http://ksiegarnia.pascal.pl

źródło okładki: http://ksiegarnia.pascal.pl

Nie od dziś wiadomo, że najlepszym źródłem informacji jest Internet (o ile oczywiście umiejętnie z niego korzystamy). Dotyczy to również podróży. Ja jednak mam sentyment do przewodników w tradycyjnej formie. W niedalekiej przyszłości wybieram się na weekend do Sztokholmu, dlatego postanowiłam poznać nieco to miasto. W moje ręce wpadł przewodnik z serii Pascal Lajt i niestety już wiem, dlaczego zawsze omijałam przewodniki z tej serii szerokim łukiem. Po pierwsze mało tu Sztokholmu w Sztokholmie. Rozumiem, że jest to zminiaturyzowana wersja przewodnika, ale żeby nie było w nim miejsca na jakikolwiek artykuł o historii miasta? O kulturze i tradycjach też jest w zasadzie niewiele. Na plus można zaliczyć dwa eseje zamieszczona na początku przewodnika, które faktycznie choć trochę przybliżają nam to miasto. Reszta książki to już w zasadzie wymienianka miejsc, które warto zobaczyć, również bez jakiegoś specjalnego komentarza. Pozytywne jest to, że zaznaczono, które atrakcje są płatne, a...

Daniel | 2015-07-05
Przeczytana: 28 czerwca 2015

Przewodnik o tyle ciekawy, że skupia się głównie na tym mieście (a nie całym kraju, jak to zazwyczaj przewodniki są pisane). Nie jest to katalog restauracji i muzeów, mamy nawet artykuły opowiadające o życiu Sztokholmu, a na końcu też najważniejsze informacje (co załatwić, aby móc skorzystać z opieki lekarskiej, że po przekroczeniu przekroczeniu o 20km/h w terenie zabudowanym można od razu stracić prawo jazdy itp.). Jest też spis podstawowych zwrotów i haseł, które przydadzą się przy zwiedzaniu Sztokholmu - ale, niestety, z błędami (na szczęście nielicznymi).