Aforyzmy z Zürau

2007-01-01
Artur Szlosarek
Aforyzm Zürau

Okładka książki Proces Franz Kafka, David Zane Mairowitz, Chantal Montellier
Proces Franz Kafka, David ...
Okładka książki Franz Kafka. Rysunki Judith Butler, Franz Kafka, Andreas Kilcher, Pavel Schmidt
Franz Kafka. R... Judith Butler, Fran...

Banalne, lecz konieczne na początek stwierdzenie - nie jest to klasyczny zbiór na siłę estetyzowanych aforyzmów.

Mając powyższe stwierdzenie za sobą, można już powiedzieć to, co najważniejsze. Zbiór składa się z 4 rodzajów aforyzmów*:
- refleksyjnych (którym najbliżej do estetycznych konotacji),np. 87;
- etycznych, np. 19;
- subiektywnych (brzmiących jak wyciągnięte bezpośrednio z silva rerum autora);
- systemowych (których cechą charakterystyczną jest towarzyszące im wrażenie, że z ich ziarna mógłby wykiełkować autonomiczny świat).

Ponadto nad całym zbiorem wisi jeden element, do którego wszystko dąży, nieuchwytny Absolut - a może Absolut nieobecny? Tę odpowiedź zakrywa wieczna atmosfera tajemnicy i In statu nascendi dzieł Kafki.

* Skąpa ilość przykładów spowodowana brakiem dostępu do książki. Wpis będzie wymagać uzupełnienia w przyszłości.

- refleksyjnych (którym najbliżej do estetycznych konotacji),np. 87;
- etycznych, np. 19;
- subiektywnych (brzmiących jak wyciągnięte...

Tak jak to z aforyzmami bywa-jedne są doskonałe,inne nieco mniej a jeszcze inne w ogóle do nas nie docierają,tak jest i w tym przypadku,znajdziemy wśród nich prawdziwe diamenty,od których oczu nie można oderwać ale i takie,które na dłużej naszej uwagi nie przyciągną.Czynnikiem,który o tym decyduje,tak sobie myślę,jest ich ciężar gatunkowy i bardzo osobiste przesłanie,silnie związane emocjonalnie z twórcą tychże aforyzmów,w związku z tym wielce pomocne jest zaznajomienie się z biografią F.Kafki ,ale nie z biografią taką z Wikipedii,bo na nic się to nie zda ,proponuję zacząć czytanie tej książeczki od końca,tj. od posłowia pióra Roberto Calasso ,zatytułowanego "Przesłonięta wspaniałość",znajdziemy tu wiele informacji opisujących okoliczności - miejsca,czasu i stanu emocjonalnego autora,które to informacje w dużym stopniu mogą przyczynić się do głębszego zrozumienia powyższych aforyzmów.Poza wspomnianym wyżej posłowiem,dobrym a może najlepszym źródłem poznania F.Kafki,są jego dzieła ,doskonale oddające i odbijające jak w zwierciadle osobowość autora ,ukazując nam całą gamę barw i odcieni jego wnętrza duchowego.
Nie często zdarza mi się ,abym zwrócił uwagę na jakość naczynia zawierającego treść dzieła,ale w tym przypadku właśnie tak się stało,nie da się bowiem przejść obojętnie obok tego wydania wydawnictwa : EMG z Krakowa,książeczka jest bowiem pięknie wydana,począwszy od okładki ,wraz z jej subtelnym wytłoczeniem ,poprzez jakość papieru,kolor stronic,i perfekcyjne kompozycyjnie rozmieszczenie tekstu.Polecam

No cóż, nie mam ci ja szczęścia do aforyzmów. Chciałby się człowiek, od czasu do czasu, pozachwycać czymś ciekawym, zadumać nad interesującą sentencją, a tu po co bym nie sięgnął w temacie to klops. Ten jest z rodzaju tych większych co wybaczam autorowi z dwóch przyczyn. Pierwsza, bo moja fascynacja Jego prozą jest zbyt wielka. Druga, bo nie przeznaczył swojej twórczości do druku. Ten zbiór, podobnie jak lwia część Jego twórczości, przeznaczony był płomieniom więc trudno Go ganić za to, że ktoś wydał Jego niezobowiązujące zapiski. A tych jest niewiele i są najzwyczajniej w świecie słabe. Podsumowując prozę Mistrza polecam, jak mawiał klasyk, zawsze i wciąż, aforyzmy niekoniecznie.

Te aforyzmy dają niezwykle interesujący i całkowicie odmienny wgląd w umysł Kafki.

Prawdopodobnie popełniłem kardynalny błąd zaczynając przygodę z Kafką właśnie od tej książki. Parę perełek jest, ale ogólny poziom mocno przeciętny. Nie tyle nie zachęca, do wręcz odpycha od dalszego zapoznawania się z dorobkiem pisarza. Inspiracje Kierkegaardem czuć aż nadto.

Niektóre dosyć przeciętne, inne dające do myślenia. Jak na aforyzmy całkiem interesujące.

Niesamowity zbiór aforyzmów. Kafka używa języka jakby był on niedoskonałym narzędziem do przekazania myśli. Stara się jedynie zasugerować czytelnikowi (a może również i sobie) kierunek intuicji niewyrażalnych. Unika podobieństw, wymyka się porównaniom, nie daje się zaklasyfikować do znanych nurtów i poglądów. Jego sentencje są enigmatyczne, złożone i nawet w obrębie własnej twórczości F. K. nie jest konsekwentny w posługiwaniu się symbolami i metaforami. W zasadzie każdy aforyzm, to odrębny obraz-szkatułka otwierany osobnym kluczem.
Dzieła Kafki, wraz z aforyzmami, tworzą dziwaczny świat człowieka tyleż skomplikowanego, co jasno rozumującego; świat nieskończenie niepoznawalny i zarazem dziecinnie śmieszny.
Niewątpliwie "Aforyzmy z Zürau" są przygodą intelektualną nie mniejszą, niż każde z trzech największych dzieł tego autora. Nad każdą stroną z króciutkim aforyzmem (czasem dłuższym aforyzmopodobnym tworem) siedziałem jak nad powiastką filozoficzną. To nie tylko błyskotliwe sformułowania, ale notatki z miejsca docelowego wybitnego intelektu.

Świetne. Dla mnie jest to jedna z rzeczy do której się powraca przez całe życie.

Pomimo faktu, że uwielbiam Kafkę, te aforyzmy jakoś do mnie nie trafiły. Było kilka dobrych, nie zaprzeczę, ale ogólnie jako zbiorek to dosyć przeciętna pozycja.

• Do kupienia
  • Moje, przeczytane