Konungowie - 1 - Najazdy

Konungar, vol.1, Invasions
fantasy, fantastyka, wikingowie
komiksy
Dejikos

Krwawa opowieść fantasy umieszczona w pełnym potworów i czarów uniwersum wzorowanym na świecie średniowiecznych wikingów. Znajdujące się pod opieką asgardzkich bogów państwo Alstavik rozdziera wojna domowa między okrutnym konungiem Rildrigiem a jego bratem Sigvaldem. Krewniacy od dziesięciu lat toczą walkę o panowanie nad bogatą ojcowizną. Na dodatek wybrzeża królestwa coraz częściej najeżdża...

Znajdujące się pod opieką asgardzkich bogów państwo Alstavik rozdziera wojna domowa między okrutnym konungiem Rildrigiem a jego bratem Sigvaldem. Krewniacy od dziesięciu lat toczą walkę o panowanie nad bogatą ojcowizną. Na dodatek wybrzeża królestwa coraz częściej najeżdża flota celtyckiego ludu Mog Ruith, który przejął szlaki handlowe Alstaviku, a teraz zamierza złupić jego ziemie. Jakby tych nieszczęść było mało, z dalekiej północy powracają przerażające centaury, aby zemścić się na ludziach za doznaną niegdyś od nich klęskę. Czy jest szansa na pokonanie najeźdźców i przywrócenie pokoju w królestwie? Dążą do tego i konung, i jego brat, ale każdy z nich zamierza osiągnąć cel innymi metodami. Także ich siostra stara się pomóc w przywróceniu państwu dawnej potęgi. Zaś nadworny czarownik Rildriga wstępuje na ciemną ścieżkę, tylko w niej widząc ratunek dla Alstaviku...

Opowieść napisał belgijski scenarzysta Sylvain Runberg, współtwórca kilkudziesięciu serii SF, fantasy, historycznych, kryminalnych i innych. Rysunki są dziełem chińskiego grafika Juzhena, który wcześniej ilustrował kilka cykli dla wydawców amerykańskich.

źródło opisu: Egmont Polska, 2015

źródło okładki: https://sklep.egmont.pl/

Michał | 2018-08-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy
Przeczytana: 17 sierpnia 2018

Wiązałem duże nadzieje z tą serią. Niestety pomimo, że pierwszy tom ocenił bym jako bardzo dobry, to poziom kolejnych już mnie nie zachwycił, a i oczekiwania malały. Czytałem serię ciągiem wiec ocena dotyczy bardziej serii, aniżeli poszczególnych tomów. Na poziomie graficznym pozytywnie mnie zaskoczył, jednakże im głębiej w las tym ciemniej. Ewidentnie czegoś brakowało.

Sama koncepcja fabuły jest wciągająca, jednakże została maksymalnie spłycona i uproszczona. Myślę, że to konsekwencja wprowadzenia zbyt wielu wątków jak na 3-tomowy cykl. Na plus zasługuje sprawnie prowadzona narracja w dwóch liniach czasowych. Minusem jest wprowadzenie zbyt dużej ilości bohaterów mających wpływ na to co dzieje się w tym universum. Potencjał żadnej z postaci nie został należycie wykorzystany.

giera | 2016-05-18

Wydawać by się mogło, że pomieszczenie w jednej opowieści dzielnych Wikingów, śmiertelnie niebezpiecznych Centaurów, podstępnych Celtów, bratobójczych walk o władzę, opiekę asgardzkich bogów, pradawnej magii, która ożywia krwiożerczych Berserków, to przepis na wciągającą i dynamiczną historię, która musi okazać się murowanym sukcesem. Jednakże pierwszy album serialu Konungowie rozczarowuje na całej linii.

Album zaczyna się od najazdu wielgaśnych Centaurów na królestwo Alstavik. W tym samym czasie celtycki lud Mog Ruith napada na ziemie Rildriga, chcą przejąć szlaki handlowe. Nordyckie królestwo jest podzielone z jednej strony na zwolenników panującego Konunga, a z drugiej na sprzyjających jego bratu. Obaj walczą o sukcesję od śmierci ojca. Trwająca od dekady bratobójcza wojna zdestabilizowała państwo. Istnieje obawa, że nadchodzące zagrożenia z zewnątrz doprowadzą do jego upadku. Sytuację próbuje ratować księżniczka Elfi, która życzy sobie pokoju między braćmi.

(...) Nie można...

czechu | 2015-11-26

Najmocniejszą stroną tego komiksu są rysunki, reszta jest bardzo, bardzo przeciętna.

Hari_Seldon | 2015-11-12
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 14 października 2015

Frankofońskie fantasy inspirowane nordycką mitologią. W państwie Alstavik toczy się wojna o władzę pomiędzy dwoma braćmi. Na dodatek powracają centaury, dawni najeźdźcy. Fabularnie komiks czerpie garściami z "Gry o tron" - zdrady, intrygi i sięganie po czarną magię w desperacji. Niestety w odróżnieniu od wspominanego tytułu, historia wypada strasznie drętwo, postacie są sztampowe, a fabuła jest strasznie nieuporządkowana i trzeba bardzo się skupić, żeby zorientować się o co biega. Na plus całkiem dobrze przedstawione relacje między postaciami. Ilustracje są bardzo ładne jeżeli chodzi o sceny walki czy krajobrazy. Niestety gorzej jest z ludzkimi twarzami – postacie nawet te o różnej płci są bardzo do siebie podobne i często nie mogłem ich od siebie odróżnić przez co historia wydawała mi się strasznie chaotyczna. Druga nowa seria fantasy od Egmontu, która zapowiada się najwyżej jako średniak.