Polak katolik?

Wydawnictwo: CiS
5,96 (28 ocen i 6 opinii) Zobacz oceny
10
0
9
4
8
1
7
1
6
11
5
7
4
3
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788361710189
liczba stron
360
słowa kluczowe
katolicyzm, ateizm, wiara
kategoria
religia
język
polski

"Stanisław Obirek staje przed tymi samymi problemami, przed którymi staje cały polski Kościół. Pyta zatem: czy Polak-katolik musi być antysemitą?; czy musi godzić się na bigoterię?; być cały czas więźniem przeszłości? Jeśli ktoś chce znać odpowiedź na te pytania, powinien przeczytać tę książkę". Ronald Modras (ze Wstępu). "Także w Polsce nadal żyje nadzieja na chrześcijaństwo bardziej otwarte,...

"Stanisław Obirek staje przed tymi samymi problemami, przed którymi staje cały polski Kościół. Pyta zatem: czy Polak-katolik musi być antysemitą?; czy musi godzić się na bigoterię?; być cały czas więźniem przeszłości? Jeśli ktoś chce znać odpowiedź na te pytania, powinien przeczytać tę książkę".
Ronald Modras (ze Wstępu).
"Także w Polsce nadal żyje nadzieja na chrześcijaństwo bardziej otwarte, wrażliwe, zdolne do dialogu, wychodzące naprzeciw Innym ze zrozumieniem, życzliwością, współczuciem i zaufaniem. Refleksje Stanisława Obirka, choć zapewne dla wielu trudne do przyjęcia i kontrowersyjne, wpisują się w ten nowy kontekst pluralizmu religijnego. Ten postulowany przez Obirka pluralizm obejmuje też przecież sprzeciw wobec powszechnie przyjętych sposobów traktowania własnej tradycji. I jak przekonuje nas autor - mieści się w procesie szukania pełni katolickości".
Wacław Hryniewicz OMI (z Glosy)

"Jest pewnym paradoksem, że Stanisławowi Obirkowi (...), przedstawicielowi kulturowego katolicyzmu, bliżej jest do niewierzących niż do formułkowego credo tak gorąco rekomendowanego przez polskich hierarchów. Książka Polak katolik? jest ważna z różnych powodów. Również jako pasjonująca diagnoza tego, co dzieje się z polskim katolicyzmem".
Jan Woleński (z Posłowia)

 

źródło opisu: merlin.pl

źródło okładki: merlin.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 321
Carmel | 2015-08-05
Przeczytana: 04 sierpnia 2015

Do czytania książki "Polak katolik?" przystąpiłem niezwłocznie po jej nabyciu. Znam prof. Obirka z wielu wypowiedzi radiowych w TOK FM z red. Łasiczką, telewizyjnych dyskusji z Eliza Michalik, wypowiedzi dostępnych w internecie. Obirek ma zawsze przemyślane i wyważone wypowiedzi. Chętnie słucha i widać w nim otwartość na inność.
Z wielu względów spodziewałem się wiele dobrego po najnowszej publikacji profesora. Niestety nie jest to najlepsza publikacja. Z tytułu można sądzić, że praca będzie starała się opisać kulturowo, socjologiczne i religijnie polski katolicyzm. Niestety tytułowy temat stanowi 70 stron z końca książki liczacej ok. 350 stron. A i treść tego fragmentu można podsumować, że w Polsce II Sobór Watykański nie zadomowił się, Jan Paweł II zdominował myśl teologiczną. Ogólnie polski katolicyzm jest powierzchowny, zaściankowy, celebracyjni i przaśny.
Oczywiście się zgadzam z tezami, ale dla mnie to mało, szczególnie po poprzedniej książce Obirka "Umysł wyzwolony".
Około 2/3 książki "Polak katolik?" zajmują problemy według mnie niezwiązane z tematem wynikającym z tytułu. Obirek opisał więc ogólnie relacje chrześcijańsko-żydowskie, wykuwanie się doktryny w pierwszych wiekach, krótko historię wkładu jezuitów w katolicyzm i współczesne relacje Opus Dei i teologii wyzwolenia rozwijanej w Ameryce Łacińskiej.
Ciekawa część pracy to początkowe fragmenty, w których profesor przybliża garść faktów autobiograficznych aż do zreferowania przyczyn opuszczenia stanu duchownego w 2005 roku.
Znając jednak rozmowę rzekę "Przed Bogiem", większość faktów była mi już znana.

Podsumowując mogę powiedzieć, że książka mnie zawiodła. Wynika to jednak głównie z apetytu po wcześniejszych publikacjach. Polecam tym, którzy znajomość z Obirkiem dopiero zaczynają.

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Zawsze ktoś patrzy

Witam po dłuższej przerwie. Powody były mniej i bardziej prozaiczne: Wszechogarniający nas wszystkich brak czasu i fakt, że jestem czytelnikiem a może...

zgłoś błąd zgłoś błąd