Alkoholowe dzieje Polski. Czasy Piastów i Rzeczypospolitej Szlacheckiej

Okładka książki Alkoholowe dzieje Polski. Czasy Piastów i Rzeczypospolitej Szlacheckiej Jerzy Besala
Jerzy Besala Wydawnictwo: Zysk i S-ka powieść historyczna
powieść historyczna
Zysk i S-ka
2015-05-11
2015-05-11
alkohol dzieje Polski pijaństwo

Chciałem se poczytać o pijanych szlachcicach, czuję się jak po przejrzeniu podręcznika do historii takiego dużego.

Potężna cegła o historii Polski uwzgledniająca ignorowany przez inne publikacje wpływ alkoholu na losy naszego kraju.

Liczyłem najbardziej na opisy obyczajów i anegdoty, dostałem ich sporo ale przeważająca większość faktów to kulisy biesiad postaci rządzących ojczyzną. Ktoś spadł po pijaku ze schodów? Tutaj to będzie. Ktoś po pijaku wyzwał kogoś na pojedynek? Kurde żeby to raz. Dodatkowo jeśli z lekcji historii pamiętacie dziwne zachowania i decyzje wszystko się wyjaśni bo zwykle były podejmowane w stanie nietrzeźwym, czego zwykle nikt nie wspomina - a tutaj to jest.

Nie jest to wada ale nagromadzenie dat, postaci i ogólnie wiedzy jest tak duże ze ciężko zapamiętać mniej istotne rzeczy, warto mieć na półce i zajrzeć jeśli interesuje nas konkretny okres, czytanie od dechy do dechy jest męczące. Dużo cytowania dawnej polszczyzny co też utrudnia odbiór ale na szczęście nie uniemożliwia zrozumienia.

Swietna ksiazka, obowiazkowa pozycja dla osob prowadzacych RPG w sredniowiecznych realiach i dla osob chcacych blizej poznac realia zwyklej egzystencji tych czasow. Uzupelnia te informacje, ktore mozemy zebrac czytajac bardziej "oficjalne" ksiazki historyczne.

Epopeja, etos czy pean? Gdyby autor zrezygnował choć trochę z tej drobiazgowej historycznej wyliczanki to czytałoby się dużo lepiej. Tylko dla tych, który upijają/upajają się historią Polski :) jak dla mnie - za bardzo naukowe, za mało literackie. Temat arcyciekawy ale momentami ta książka to droga przez mękę :D

Arcyciekawy pomysł Autora, widać też ogromny wkład pracy, wyobrażam sobie, że research musiał być potężny. Jednak tekstu nie czyta się gładko, bo jest przeładowany informacjami i chwilami monotonny. Nie dokończyłam, ale na pewno kiedyś do tej pozycji wrócę.

Gdzie można kupić ta książkę?
Pod podanymi linkami są tylko inne części.
Interesuje mnie tylko ta .
Pozostałe już mam.

Gdzie można kupić ta książkę?
Pod podanymi linkami są tylko inne części.
Interesuje mnie tylko ta .
Pozostałe już mam.

Świetna książka dużo smaczków historycznych a przy tym często po opisanych eskapadach alkoholowych może pojawić się uśmiech na twarzy.
Autora poznałem na targach książki sam tytuł książki zaintrygował mnie do tego stopnia, że kupiłem 3 tomy.

Serdecznie Polecam.
Niesamowita książka o historii Polski.Historii pokazanej bez osłonek i "słodzenia". Historii życia codziennego,dyplomacji, klęsk i osiągnięć Polaków na przestrzeni wieków. Autor oparł się na niesamowitej liczbie pamiętników i przekazów. Należy przypuszczać iż niektóre wydarzenia nie całkowicie pokrywają się z prawdą i nie są obiektywne. Cóż w minionych wiekach piszący pamiętniki też starali się idealizować siebie, swoje czyny i poglądy przez siebie reprezentowane a poniżać przeciwników. Mimo to a może właśnie temu książka posiada bardzo dużą wartość poznawczą. Brawo dla autora za doskonały przekaz.
Z ciekawością przystąpię do zapoznania się z "dalszym ciągiem". Już kupiłem książkę i będę czekał na dalsze kontynuacje aż może do czasów współczesnych.

Serdecznie Polecam.

„Picie i upijanie się do dwie różne czynności i dwa stany świadomości. Pierwsze służy poprawieniu nastroju, zabawie, podkreśleniu smaku potraw, a nawet w niewielkich ilościach zdrowiu. Natomiast drugie, czyli upijanie się, jest siłą destrukcyjną, niszczącą”.

To publikacja ze wszech miar nietypowa a przez to, naturalnie, szalenie interesująca. Szczególnie, iż będziemy mieli okazję spojrzeć na wielowiekową historie Polski (od czasów piastowskich po epokę stanisławowską) z dość oryginalnej, alkoholowej perspektywy.

Autor zabiera nas w niezwykle fascynującą podróż po dawno minionej, burzliwej i dramatycznej przeszłości naszego kraju. Niesłychane bogactwo formy i treści, powoduje iż ten wielobarwny i pełen coraz to innego klimatu i kolorytu świat staje się niemal namacalny, oddziałując na czytelnika całą swoją mocą. To nietypowy sposób dotknięcia historii, który z pewnością trafi do odbiorcy, głęboko zapadając w jego pamięć i świadomość.

Książka jest bardzo pokaźnych rozmiarów (liczy dobrze ponad 900 stron) ale autor zawarł na jej kartach na tyle ciekawą opowieść (oraz mnóstwo unikalnych informacji) iż wciąga nas niczym, przysłowiowy, wir.

Dowiemy się z niej co się w dawnej Polsce piło ( w zależności od okresów i przedziałów historycznych),jak się piło, jak wyglądała produkcja, przechowywanie i dystrybucja trunków czy sama kultura (lub jej brak) spożycia. Zajrzymy w tym celu pod strzechy wiejskich chałup, odymionych, przydrożnych karczm, statecznych mieszczańskich kamienic, szlacheckich dworów, kozackich stanic, czy monarszych zamków. Autor pokaże nam jak pijali nasi władcy i książęta (opisy uczt są jednym ze ciekawszych elementów książki),polskie rycerstwo, żołnierze najemni, „panowie bracia”, kozacy czy zwykli kmiecie. Jak ów alkohol przekładał się na życie naszych przodków, na szeroko pojmowaną obyczajowość, kulturę, życie polityczne, wojskowe, religijne, społeczne oraz decyzje, podejmowane, niekiedy, w ważnych momentach naszej państwowości.

Jerzy Besala obala przy tym szereg wciąż (niekiedy po dziś dzień) pokutujących stereotypów i mitów, dotyczących tego jak nasi rodacy raczyli się alkoholem i w jakich robili to ilościach. Pokusił się nawet w tej publikacji o zestawienia nas z innymi europejskimi narodami tego okresu jak Niemcy, Szwedzi, Rosjanie, Włosi czy Węgrzy – nie wypadamy, ogólnie, tak źle.

Opowieść o alkoholowych dziejach Polski jest również opowieścią o samej Polsce na rożnych etapach jej istnienia. Na nowo odkryjemy często pogmatwane życiorysy naszych rodaków, poznamy ciekawostki, niewygodne a nierzadko i pikantne fakty z ich interesujących żywotów. Zetkniemy się z ludźmi, którzy niejednokrotnie zaważyli na obliczu naszego narodu, byli jego ikonami, symbolami, wpływali na politykę, dyplomację, rozwój kultury, literaturę i kształtowanie się poczucia patriotyzmu. Spojrzymy przez pryzmat głośnych i doniosłych w skutkach zjawisk i wydarzeń, które miały miejsce na przestrzeni wieków, dekad i lat w wymiarze politycznym, społecznym, moralnym, obyczajowym, kulturowym i technologicznym. Przekłada się to również na obraz ówczesnej codzienności, problemów z jakimi borykali się nasi przodkowie, tego jakimi kryteriami wyboru się kierowali, w jaki sposób radzili sobie z problemami, które ich dotykały.

Szerokie historyczne tło, podparte iście tytaniczną, archiwalną pracą, ogromna wiedzą, szeroka perspektywa, różnorodność i wnikliwe podejście do tematu, powoduje iż otrzymamy dzieło bez wątpienia ważne z historycznego i poznawczego punkty widzenia. Mądre i ciekawie napisane, nacechowane dodatkowo trudna do ukrycie (wyłaniającą się z treści) nostalgią i refleksją.

Nie sposób pominąć znakomitej oprawy edytorskiej (duży ukłon w stronę Wydawnictwa Zysk i S-ka): porządna twarda oprawa, dobra jakość papieru i druku, czytelna czcionka.

Wspaniale odmalowany, fascynujący kawałek naszej historii doskonale trafia do czytelnika dzięki literackiemu kunsztowi, gawędziarskiemu zacięciu, przystępności języka i świetnej narracji, która powoduje iż lektura, mimo swych rozmiarów, zupełnie nas nie nuży. Jest inspiracją i prawdziwym komedium wiedzy o dawno minionych epokach. Całość przeplatana jest licznymi (co zrozumiałe i w pełni uzasadnione) fragmentami zaczerpniętymi ze źródeł, opisami miejsc i zdarzeń, ciekawostkami czy anegdotami.
Bez wątpienia „Alkoholowe dzieje Polski” Jerzego Besela są doskonałą pozycja dla wszystkich miłośników i entuzjastów historii dawnej, zwłaszcza wyrysowanej z tej szczególnej, tematycznej perspektywy. Gorąco polecam.

Nieco ciężko było przebrnąć, ale "Daliśmy radę" :). Jak się okazuje wcale tak źle z tym naszym pijaństwem nie było. Nie odstawaliśmy od innych.
A teraz ...idę się napić.
Zdrowie wszystkich! Vivat!.

A teraz ...idę się napić.
Zdrowie wszystkich! Vivat!.

Książka gruba, okazała, licząca 936 strony. Nic wiec dziwnego, ze podczytywałam ją, we fragmentach od kilku tygodni. W miniony weekend skończyłam ku mojemu wielkiemu żalowi.
Jerzy Besala, znany historyk i publicysta, a także niezrównany gawędziarz, po raz kolejny stanął na wysokości zadania i oddał do rąk czytelników książkę wyjątkową.
Książka ta, jak twierdzi sam autor, powstała nie bez powodu. Picie i upijanie się to dwie różne czynności i dwa stany świadomości. Pierwsze służy poprawieniu nastroju, zabawie, podkreśleniu smaku potraw, a nawet w niewielkich ilościach zdrowiu. Natomiast drugie, czyli upijanie się, jest siłą destrukcyjną.
Besala na ponad 900 stronach, brnąc przez kolejne stulecia, snuje fascynującą opowieść, szuka odpowiedzi na pytania - co i jak piliśmy, czy w różnych stuleciach pito różne trunki, czy zmieniała się sama kultura picia, czy faktycznie upijanie się w Polsce miało aż tak wielki (jak się powszechnie sądzi).
Sporo miejsca historyk poświęca okolicznościom, w jakich pito więcej niż normalnie,rozpatruje kwestię nadmiernego opilstwa żołnierzy, rycerzy, wojaków. Trzeba przyznać, iż miłość tych ostatnich do trunków nie ulegała zmianie przez kilka stuleci.
Kolejnymi zagadnieniami, jakie Besala porusza jest kwestia, czy w Polsce Piastów, Jagiellonów, Rzeczypospolitej Obojga Narodów faktycznie pito więcej niż u naszych sąsiadów.
Wiele odpowiedzi na te i inne pytania może czytelnika zaskoczyć. Besala obala wiele mitów, stawia odważne i solidnie udokumentowane nowe teorie, burzy nagromadzone latam i mity.
Książka doskonale (jak to zwykle ma miejsce u Jerzego Besali) napisana, fascynującym, niezwykle przystępnym językiem, przeplatana licznymi cytatami z oryginalnych źródłę, anegdotami. Sprawia to, iż dosłownie się ją połyka mimo, iż jest to praca naukowa, bardzo bogato udokumentowana zarówno bibliografią, jak i innymi źródłami.
Publikacja została podzielona na 7 części - "Piwne średniowiecze", "Renesansowe upojenie (nie tylko życiem)", "Rzeczpospolita wojenna", "Bachusowa polityka", "Sarmaci", "Za króla Sasa", "Epoka stanisławowska".
Gorąco zachęcam do lektury.

Książka ta, jak twierdzi sam autor,...

• Polska
  • Historia Polski
  • Mam

Dodaj cytat z książki Alkoholowe dzieje Polski. Czasy Piastów i Rzeczypospolitej Szlacheckiej