alkohol, dzieje Polski, pijaństwo
historyczna
Weronika

Na kartach tej obszernej księgi rysuje się obraz polskiego picia od czasów piastowskich aż do końca trwania Rzeczypospolitej szlacheckiej. Bywało śmiesznie, ale i strasznie - czego dowodzi wiele przykładów i opisów przywołanych przez Jerzego Besalę na podstawie źródeł epoki. Autor skupił się na wpływie alkoholu na życie społeczne i kulturowe. Opisał barwnym językiem, jak piła szlachta,...

Autor skupił się na wpływie alkoholu na życie społeczne i kulturowe. Opisał barwnym językiem, jak piła szlachta, magnaci, wojsko, dworzanie, poeci, dyplomaci, mieszczanie i chłopi. Poszukał odpowiedzi, czy piliśmy inaczej i więcej niż Niemcy, Rosjanie, Szwedzi, Kozacy, Węgrzy, Tatarzy, Turcy, Włosi, Holendrzy, Francuzi. Ukazał przykłady ewidentnych uzależnień i wpływ picia alkoholu na dzieje Polski: wojny, politykę, religię, dyplomację, podejmowanie decyzji, zachowania zbiorowe. Jak pisze autor, "sprzęgnięcie alkoholu z polityką bywa śmiertelne".

źródło opisu: Zysk i S-ka

źródło okładki: Zysk i S-ka

Shiosai Tresbellevue | 2015-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2015

Polecam tę książkę osobom pamiętającym cokolwiek na temat pocztu królów Polski; nie kojarząc chociażby paru najważniejszych zdarzeń historycznych z każdego wieku na pewno nie docenimy tej książki tak jak na to zasługuje. Na pewno nie nadaje się na odświeżenie wiedzy z tego zakresu! Przyznam się, że już raz podchodziłam do przeczytania tej księgi i przerwałam właśnie na powtórkę z polskiej historii ;)

Zwłaszcza, że autor odwołuje się do wielu niepewnych źródeł. Przypuszczenia są co parę stron, ale nie umniejsza to wartości opowiedzianej historii (jeśli rozróżniamy to co jest udokumentowane i pewne).

Pomimo obszerności czyta się łatwo, z powodzeniem może umilić nam wolne chwile, przy okazji ucząc ciekawych anegdot o tym co wszak większość Polaków robić lubi.

ZapomnianaBiblioteka | 2015-08-16

Dzięki książce Jerzego Besali „Alkoholowe dzieje Polski” wędrujemy po ziemiach naszego kraju od czasów pierwszych Piastów aż po epokę stanisławowską, odkrywając jak wielki wpływ na życie królów, książąt, szlachty, duchownych, wojska, mieszczan i chłopów wywierało biesiadowanie za stołem obficie zastawionym trunkami. Już bowiem w kronikach Galla Anonima znajdziemy liczne fragmenty, z których niezbicie można wywnioskować, że nie tylko pierwszy król Polski, ale także jego ojciec lubował się w ucztach obficie zakrapianych piwem. Wino w owych czasach nie należało jeszcze do trunków szeroko rozpowszechnionych na naszych ziemiach. Dopiero w XIII w., kiedy coraz liczniej do Polski zaczęli docierać kupcy z zachodu i południa Europy, napój ten pojawił się na stołach możnowładców.

Więcej na:

anetapzn | 2015-09-07
Przeczytana: 07 września 2015

Książka gruba, okazała, licząca 936 strony. Nic wiec dziwnego, ze podczytywałam ją, we fragmentach od kilku tygodni. W miniony weekend skończyłam ku mojemu wielkiemu żalowi.
Jerzy Besala, znany historyk i publicysta, a także niezrównany gawędziarz, po raz kolejny stanął na wysokości zadania i oddał do rąk czytelników książkę wyjątkową.
Książka ta, jak twierdzi sam autor, powstała nie bez powodu. Picie i upijanie się to dwie różne czynności i dwa stany świadomości. Pierwsze służy poprawieniu nastroju, zabawie, podkreśleniu smaku potraw, a nawet w niewielkich ilościach zdrowiu. Natomiast drugie, czyli upijanie się, jest siłą destrukcyjną.
Besala na ponad 900 stronach, brnąc przez kolejne stulecia, snuje fascynującą opowieść, szuka odpowiedzi na pytania - co i jak piliśmy, czy w różnych stuleciach pito różne trunki, czy zmieniała się sama kultura picia, czy faktycznie upijanie się w Polsce miało aż tak wielki (jak się powszechnie sądzi).
Sporo miejsca historyk poświęca...

jarr74 | 2018-03-06
Przeczytana: 2018 rok

„Picie i upijanie się do dwie różne czynności i dwa stany świadomości. Pierwsze służy poprawieniu nastroju, zabawie, podkreśleniu smaku potraw, a nawet w niewielkich ilościach zdrowiu. Natomiast drugie, czyli upijanie się, jest siłą destrukcyjną, niszczącą”.

To publikacja ze wszech miar nietypowa a przez to, naturalnie, szalenie interesująca. Szczególnie, iż będziemy mieli okazję spojrzeć na wielowiekową historie Polski (od czasów piastowskich po epokę stanisławowską) z dość oryginalnej, alkoholowej perspektywy.

Autor zabiera nas w niezwykle fascynującą podróż po dawno minionej, burzliwej i dramatycznej przeszłości naszego kraju. Niesłychane bogactwo formy i treści, powoduje iż ten wielobarwny i pełen coraz to innego klimatu i kolorytu świat staje się niemal namacalny, oddziałując na czytelnika całą swoją mocą. To nietypowy sposób dotknięcia historii, który z pewnością trafi do odbiorcy, głęboko zapadając w jego pamięć i świadomość.

Książka jest bardzo pokaźnych rozmiarów...

Frederik | 2015-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2015

Nieco ciężko było przebrnąć, ale "Daliśmy radę" :). Jak się okazuje wcale tak źle z tym naszym pijaństwem nie było. Nie odstawaliśmy od innych.
A teraz ...idę się napić.
Zdrowie wszystkich! Vivat!.

Weronika | 2015-07-22