Czternastu spod Werhraty

Okładka książki Czternastu spod Werhraty Zbigniew Neugebauer
Okładka książki Czternastu spod Werhraty
Zbigniew Neugebauer Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej Seria: Żółty Tygrys historia
historia
Żółty Tygrys
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1965-01-01
1965-01-01

Przypadkowo trafiłem na "Tygrysa" " Czternastu spod Werharty" Zbigniewa Neugebaura. Niegdyś bardzo popularna seria, dziś należy do tych porzuconych, "wyklętych" książek PRL-u. Napisana przez pilota Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie ( Dywizjon 301) zawiera ciekawe spojrzenie na tamte czasy, sytuację i ludzi. Wymaga pewnej uwagi przy czytaniu i dystansowania się od ówczesnej, siermiężnej propagandy.
Książkę potraktowałem jako krótki skok w bok do głębokiego PRL-u w którym zakłamywano historię dla potrzeb ideologicznych.

Zdarza się, że niekiedy trafimy na książkę, o której świat zdążył już zapomnieć. Słowo pisane pozostaje jednak trwałe, często stając się symbolicznym świadkiem minionych czasów. Tak jest w przypadku wydanej w 1965 roku książeczki zatytułowanej „Czternastu spod Werhraty” autorstwa Zbigniewa Neugebauera. Tomik wydany w serii kultowego w niektórych kręgach „Żółtego Tygrysa” opowiada o historii lokalnej rozgrywającej się na terenie współczesnego powiatu lubaczowskiego. Jest epizodem działań prowadzonych przez specjalną formację komunistyczną, tj. Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w zakresie której kompetencji leżało m.in. oczyszczenie kraju z ukraińskich band grasujących przede wszystkim w jego południowo-wschodnich częściach. Zbigniew Neugebauer mówi o działalności grup operacyjnych KBW „Lubaczów” i „Sanok” wprowadzając w swej narracji elementy łączące akcenty historyczne z fragmentami nieomalże scenariusza do filmu sensacyjnego.

Recenzja książki na stronie:

• Historia - lata 1945-56