Praga w starej fotografii

Wydawnictwo: Bosz
8 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
albumy
Milena

„Praga w starej fotografii” to wyjątkowy album, stworzony z myślą o wszystkich, którym bliska jest dawna fotografia Warszawy oraz jej praskiej dzielnicy. Album z serii stara fotografia tworzą w większości niepublikowane dotąd zdjęcia warszawskiej Pragi z lat siedemdziesiątych, przedstawiające sceny z życia mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem Bazaru Różyckiego i Szmulek – legend samych w sobie.

Praga charakteryzowała się specyficzną odrębnością. Przemierzając kolejne ulice, czytelnik dostrzeże obrazy zrujnowanych przez wojnę domów, konne zaprzęgi, składy drewna na opał, mydlarnie pachnące naftą, nieco senne uliczki… Po drugiej wojnie światowej świat pędził ku normalności, dźwigano z ruin stolicę, budowano piękne osiedla mieszkaniowe, tymczasem Praga niczym żywy skansen pozostawała w letargicznym śnie. W szarą codzienność wciskały się odbite na płotach państwowo słuszne hasła w stylu „3 × TAK”, „Precz z mordercami Lumumby”, „Lenin wiecznie żywy” itp. … Oczywiście w niczym nie zmieniało to nastawienia mieszkańców do rzeczywistości, borykających się z trudami dnia wołającego dziecinnymi głosami: chcę jeść, ubrać się, uczyć, bawić… zagłuszającymi dość skutecznie odgórne wytyczne.

Autor niezwykłej urody fotografii, prażanin Jerzy Woropiński, zaprasza do wyjątkowej wędrówki po Pradze, będącej fascynującą, zamkniętą w kadrze, opowieścią ludzkich losów tamtych czasów i miejsca – od niemowlęctwa po starość.

źródło opisu: http://www.bosz.com.pl/

źródło okładki: http://www.bosz.com.pl/

Jale | 2017-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2017

Ten album potrafi nam uświadomić, jak wielka zmiana dokonała się na przestrzeni ostatnich 40 lat nie tylko na Pradze, ale ogólnie w Warszawie. Jak z jednej strony do przodu poszła infrastruktura miejska (jezdnie, latarnie), technika (samochody) i ogólnie poziom życia, a z drugiej jak mocno wyludniły się rojne kiedyś ulice, zniknęły babuszki-handlarki, dorożki konne i ulotnił się specyficzny praski klimat. Pod tym względem jest to album niesamowity i z pewnością wart uwagi. I to nie tylko ze względów porównawczych, ale i nostalgicznych.

Tu jednak należy dodać dwie uwagi. Po pierwsze - zdjęcia nie są najlepszej jakości. Są ciemne, bywa, że niezbyt ostre, a do tego na ogół ziarniste. Szkoda, że przed ich albumową publikacją nie pokuszono się o staranniejszą obróbkę cyfrową. Po drugie - tytuł książki jest mylący, bo nie dość, że autor raczej koncentrował się na uwiecznianiu prażan niż Pragi - a to jest znacząca różnica, skutkująca skąpą ilością architektonicznych widoczków - to w...