Historia wojny polsko- austriackiej 1809 roku

Wydawnictwo: Napoleon V
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
Narcyz

W historii tej wojny starałem się w miarę posiadanego materiału podkreślić i dokładnie przedstawić pracę dowódców obu stron, a więc zamiary i ich wykonanie. Ponadto zaś wobec faktu, że Poniatowski siłą rzeczy zmuszony załatwiać także różne sprawy natury administracyjnej, więc i te, aby dać pełniejszy obraz jego zajęć uznałem za konieczne omówić nieco szerzej, uwzględniając przy tym rolę, jaką odegrały wówczas władze cywilne- z królem na czele.
Muszę zaznaczyć również, że w pracy tej przedstawiam na podstawie danych źródłowych działania zarówno polskie, jak i austriackie. Jest to w naszej historiografii wojskowej pierwsza tego rodzaju próba na większą skalę. Takie zestawienie operacji obu stron uważam za niezbędne w każdym opracowaniu dziejów wojennych, gdyż dopiero w ten sposób można dokładnie poznać rzeczywisty przebieg danej kampanii i wyrobić sobie o nim należyty osąd.

źródło opisu: NapoleonV, 2015

źródło okładki: napoleonv.pl

Narcyz | 2015-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2015

Książka już 80- letnia, ale nadal może robić za wzór dla historyków wojskowości. Wszechstronna, szczegółowa monografia kampanii 1809 roku w Księstwie Warszawskim oparta o szeroki wachlarz źródeł, nie tylko polskich. Do tej pory na ten temat nie powstało nic lepszego.