Woda na Marsie

Wydawnictwo: Biuro Literackie
poezja
ŁuP

Zbiór premierowych wierszy Woda na Marsie to nowy rozdział w poezji Jarniewicza, choć czytelnicy znajdą tu także znane z jego poprzednich książek sondowanie możliwości współczesnej liryki miłosnej i podglądanie pamięci żyjącej w języku, próby otwarcia wiersza na jazgot codzienności i splatające się z nią echa tego, co minione. Konsekwentnemu przełamywaniu konwencji towarzyszy tu ton nostalgii, ale ironicznej, zawsze wziętej w cudzysłów.

źródło opisu: Biuro Literackie, 2015

źródło okładki: www.poezjem.pl

różaJerycho | 2016-08-16

Poezja niepokoju. Ok, pójdę emocjonalnie i obrazowo. Czytając poezję ' Woda na Marsie ' wyczuwam ogromne piętno na plecach autora, które łamiąc nadłamaną trzcinę zamyka poezję w określonej narracji. Dominuje ciemny seledyn przeplatany fioletem i szarością bloków z płyty. Falujący dekadentyzm, i migocząca jarzeniówka, rzucająca przerywane światło na przebiegające ludzkie twarze, w podziemnym przejściu Dworca Centralnego 1985r. Dużo pretensji. Dobre, bardzo dobre gatunkowo pisarstwo ale smutne. Uwieziony pesymizm. Polecam.
dziękuję.

Adrian Tync | 2016-03-03
Przeczytana: 03 marca 2016

Wspaniałe wiersze mówiące o codzienności, ale całkiem własnym, odrębnym językiem. Nie zerżniętym z Białoszewskiego, czy O'Hary - ale wręcz sterylną polszczyzną, wyłapującą jednak szum otoczenia. Trochę w tym dziecięcych doznań, inicjacji, nieco "powszedniej" niezwykłości, jak choćby zobaczona gdzieś wanna w polu, a wszystko jednak w głębi przeniknięte sprawami ostatecznymi, bowiem "Ludzie, że przypomnę, nie odchodzą tak szybko, dlatego / morfina i wietrzenie sal" (s. 32).

Leszczu | 2015-07-19

Hmm... Trochę nie wiem, co napisać, trochę to przegrywam.