Jana ze Wzgórza Latarni

Okładka książki Jana ze Wzgórza Latarni Lucy Maud Montgomery
Okładka książki Jana ze Wzgórza Latarni
Lucy Maud Montgomery Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Kolekcja z Zielonego Wzgórza literatura piękna
Kolekcja z Zielonego Wzgórza
Jane of Lantern Hill
Wydawnictwo Literackie
2015-06-30
2015-06-30
Ewa Fiszer

Jedna z najbardziej uroczych i przyjemnych książek autorstwa Lucy, moim zdaniem.

Wspaniale napisana, piękna wzruszająca i mądra, opowieść, pełna oziębłości i ciepłych uczuć, szorstkości i delikatności, potulności i wojowniczej pozytywnej niepokorności, a nad tym wszystkim unosi się miłość, współczucie i radość z małych rzeczy.
Książki wysłuchałam na YT, uroku nadaje jej słodki i niewinnie brzmiący głos czytającej, nie wiem czy można wstawiać link, a może mi się uda i nie dostanę bana ;) https://www.youtube.com/watch?v=1QLrZdS16uw&list=PLcJ3RRxffea4zoPD-LTAmxg9zk3hIVESd

Cudowny powrót do lat dzieciństwa, gdyż wtedy to była jedna z moich ulubionych książek.
Traktuje o bardzo ważnym temacie, mianowicie o przeżyciach dziecka wychowującego się w rozbitej rodzinie. Główna bohaterka marzy o tym, aby jej rodzice znowu byli razem i wokół tego skupia się cała fabuła powieści.
Jedna z ostatnich książek Lucy Maud Montgomery.

Jedna z ostatnich książek Lucy Maud Montgomery.

Przyjemna i pokrzepiająca. Obserwujemy przemianę głównej bohaterki Jany. Powieść pokazuje nam jak wielki wpływ na człowiek ma to jakimi ludźmi się otaczamy. Jedni nas tłamszą, a inni uskrzydlają. Warto otaczać się tylko wartościowymi osobami, które wnoszą do naszego życia spokój i radość.

Dla mnie jedna z najlepszych książek Montgomery. Było w niej dużo ciepła. Razem z nią przeżywałam, żeby wszystko w rodzinie się ułożyło. Polecam z całego serca, szczególnie na nasze czasy

Na półkach: , , , , , ,

Chyba najsłabsza z dotychczas przeze mnie przeczytanych książek Montgomery, ale mimo to bardzo przyjemna w lekturze (choć widać, że się zestarzała, np. jeśli chodzi o traktowanie dzieci czy kobiet). Moim zdaniem idealna na lato.

Wystarczy trochę swobody i akceptacji by Jana rozkwitła.

Wystarczy trochę swobody i akceptacji by Jana rozkwitła.

Jedenastoletnia Jana Stuart mieszka w Toronto razem z mamą, babcią i ciotką. Dziewczynka bardzo kocha swoją mamę, ale ta nie spędza z nią zbyt wiele czasu ze względu na babcię, która potrafi doskonale dopilnować, aby jej córka jak najrzadziej przebywała w towarzystwie Jany. Jeśli zaś chodzi o ojca dziewczynki: Jana w ogóle go nie pamięta i nie ma najmniejszego zamiaru się z nim kiedykolwiek zobaczyć - do czasu, aż Andrzej Stuart nie zażąda jej przyjazdu do niego na wakacje, na Wyspę Księcia Edwarda...

Jak się można domyślać, Jana nie jest zachwycona perspektywą przyjazdu na Wyspę i spędzenia czasu z ojcem - w końcu myśli, że to ojciec jest winny rozpadu małżeństwa rodziców. Kiedy jednak przyjeżdża do niego, zaczynają się prawdziwe czary - jej tata okazuje się być człowiekiem, z którym natychmiast łapie nić porozumienia i razem zamieszkują na Wzgórzu Latarni.

"Jana urodziła się, już chyba kochając morze. Kochała wydmy, kochała muzykę wiatrów rozbrzmiewającą w srebrzystej samotności piaszczystego wybrzeża, kochała rozbłyskujące w błękitnym wieczorze klejnoty okien domków z drugiej strony zalewu."

Gdybym miała określić, o czym właściwie jest ta książka, to powiedziałabym, że o przemianie i o tym, jak szybko można odnaleźć samego siebie, kiedy tylko ludzie przestają cię ograniczać. W Toronto Jana nie mogła robić nic, na co miała ochotę - nie dopuszczano jej do nauki gotowania, a nawet ograniczano jej kontakty z matką. Jej zdanie nie liczyło się dla babki. Zamiast tego kazano jej robić to, co babka uznała za słuszne, wybrano dla Jany sposób spędzania wolnego czasu. Tymczasem na Wyspie Jana wreszcie może wypełniać swoją pasję - dziewczynka uczy się gotować, zakłada piękny ogródek za domem, sprząta i dba o dom. I robi to z olbrzymią miłością i zapałem.

Trzeba przyznać, że to przesłanie jest bardzo piękne. Na Wzgórzu Latarni Jana wprost rozkwita - cały czas coś robi, wszędzie jest jej pełno, podczas gdy w Toronto była smutną, zahukaną dziewczynką. Na Wyspie, u boku ojca, wreszcie ma odwagę spełniać swoje marzenia. A od ojca uczy się innych rzeczy - spontaniczności i śmiechu. Andrzej Stuart czyta z Janą Biblię, księgę, której czytanie dziewczynka znienawidziła w Toronto, bo babka kazała czytać jej fragmenty niezrozumiałe i nieprzyjemne. Ojciec pokazuje Janie, ile piękna można znaleźć w słowach biblijnych. Nawiasem mówiąc, to właśnie "Jana..." zainspirowała mnie kiedyś do przeczytania Pisma Świętego, co mi się udało (codziennie po jednym rozdziale - tak zeszły mniej więcej cztery lata).

"Cóż, nie tak trudno jest wyjść za mąż - stwierdziła Justyna. - W obecnych czasach trudniej jest wytrwać w małżeństwie."

Pamiętam, jak bardzo podziwiałam Janę, kiedy byłam w jej wieku :) W końcu Jana sama zajmowała się całym domem! Sprzątała, gotowała, pieliła w ogródku... Teraz jednak patrzę na tę książkę trochę inaczej. Oczywiście wiem, że Jana kochała to, co robi, i była to dla niej przyjemność - ale szczerze mówiąc, to dopiero teraz widzę, że ojciec nic jej przy prowadzeniu domu nie pomagał, a przecież Jana miała tylko jedenaście lat! Zaś jej ojciec, jak ukazano w powieści, nie potrafił nawet ugotować ziemniaków...

Moim zdaniem Jana też nie zawsze miała rację, np. w sprawie założenia telefonu czy chodzenia boso po dachu i przybijania gwoździ. Pierwszy raz też odkładając tę książkę na półkę, miałam wobec niej mieszane uczucia i było mi jakoś tak smutno. Jeśli czytaliście, to pamiętacie może, że [UWAGA SPOILER] znowu to matka musiała poświęcić całe swoje poprzednie życie, tymczasem ojciec nadal pozostał pod wpływem ciotki Ireny. Szczerze mówiąc, to czarno widzę dalsze relacje między tymi osobami, bo chyba niezbyt zrozumiały swoje błędy...

Nie ma co ukrywać - im człowiek starszy, tym bardziej na inne rzeczy zwraca uwagę. Oczywiście nadal mogę powiedzieć, że ta książka mi się bardzo podobała - ale jednak widzę w niej więcej zgrzytów niż kiedyś. A Wy co myślicie? Jestem bardzo ciekawa!

Piękna i chwytająca za serce opowieść o wielkiej miłości, jaka może się zrodzić między dzieckiem a rodzicem.

Bardzo milutkie

Bardzo milutkie