Ziemia obiecana raz jeszcze

Wydawnictwo: Magart
ForeverFailure

Ziemia raz jeszcze obiecana... Powrót kapitalizmu... Łódź... Kim byliby dzisiaj bohaterowie Reymonta? Komiksowymi herosami, postaciami z kabaretu? A może w nowej rzeczywistości nie ma już żadnych bohaterów...

"Ziemia obiecana raz jeszcze" to cytat z groteskowej współczesności, czyli historia przepisana na nowo... to nigdy nie dotrzymana obietnica.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Zoltar | 2018-09-26
Przeczytana: 26 września 2018

Ta krótka powieść Macieja Świerkockiego to dla mnie tekst trudny do zanalizowania. Przede wszystkim: Nie znam Łodzi, nigdy w mieście nie byłem. Ponadto nie znam Polski wczesnych lat 90-tych, więc bardzo trudno ocenić, w jakim stopniu tekst jest oparty na łódzkich realiach ze sfery biznesu i lokalnej polityki.

Zamiar autora jest w każdym bądź razie dosyć jasny: Napisał nową wersję historii Reymonta w nowoczesnych realiach. Mamy więc trzech biznesmenów, Polaka, Żyda i Niemca, którzy starają się założyć własną firmę i ponoszą początkowo porażkę. Całość podlana jest niezbyt smakowicie sosem lokalnych przekrętów i machlojek i celuje, zdaje się, pod adresem ówczesnych nowobogackich, którzy w kilka lat zgarnęli wprawdzie miliardy i biliony, ale nie nabyli żadnej ogłady (grzech śmiertelny dla każdego inteligenta).

Nie nazwałbym wprawdzie czytania tej pozycji zupełną stratą czasu, ale z arcydziełem też nie mamy tu do czynienia. Może jest to dobra książka dla Łodzian - nie wiem, ja tu...