Nowe listy o modlitwie

Tłumaczenie: Agnieszka Kuryś
Seria: Ichtis
Wydawnictwo: Wydawnictwo Księży Marianów PROMIC
Nouvelles lettres sur la prière
wiara, modlitwa
religia
Ursa

„Czytelniku – pisze Henri Caffarel – zapraszam cię, byś czytał te listy jako skierowane właśnie do ciebie. Życzę ci, aby przez ten czy inny list Duch Boży dotarł do ciebie z osobistym przesłaniem. Dlatego zapraszam cię, byś czytał je „sercem”, tym „sercem nowym”, o którym mowa u proroka Ezechiela. Pewne rzeczy można bowiem dobrze zrozumieć tylko sercem. Zachęcam cię do wewnętrznego wyciszenia, by mogło wybrzmieć w tobie w pełni echo tego, co szeptem powie ci Bóg. Módl się podczas lektury: prawdziwy sens rozważań o modlitwie uchwyci tylko ten, kto słuchając ich, jednocześnie się modli”.

Tyle Autor tytułem zachęty. Dopowiedzmy jeszcze, że niniejsza książka jest kontynuacją zbioru noszącego tytuł Sto listów o modlitwie. Co ważne, te listy nie wymagają lektury poprzednich, choć, co zaznacza Caffarel, zyskują wiele, gdy są czytane jako dopowiedzenie tamtych. Przynoszą jednak całkiem nowe pytania i całkiem nowe odpowiedzi. Najpewniej wielu z nas znajdzie tu nie tylko swoje wątpliwości, ale i wiele pożytecznych rad, dzięki którym modlitwa znów stanie się możliwa.

źródło opisu: Wydawnictwo Promic

źródło okładki: Wydawnictwo Promic

Papierowa Kobietka | 2015-07-08
Przeczytana: 02 lipca 2015

"Nowe listy o modlitwie" to kolejna publikacja z serii "Ichtis" jaką miałam możliwość przeczytać. Ks. Henri Caffarel zawarł w niej 30 listów, które skierowane i wysłane zostały do konkretnych osób, odpowiadając jednocześnie na ich indywidualne potrzeby. Korespondencja ta jest jednak bardzo uniwersalna i dotyka tych kwestii modlitwy, nad którymi pochylamy się wszyscy (chociaż może z różną intensywnością).
"Nowe listy o modlitwie" są dla mnie absolutną modlitewną "petardą". Zawarte w niej teksty są dogłębnie przenikające ale zarazem bardzo autentyczne i jednocześnie praktyczne. Już w czasie czytania ma się wrażenie, że modlitwa właśnie trwa. Ks. Caffarel pięknie przypomina, że tak naprawdę wszystko w naszym życiu może być modlitwą - każda czynność, myśl, osoba a nawet sen.

Więcej na http://papierowakobietka.blogspot.com/2015/07/nowe-listy-o-modlitwie-h-caffarel.html#more

Ursa | 2015-06-28
Przeczytana: 27 czerwca 2015

„Prawdą jest, że najwznioślejszym celem modlitwy jest bezinteresowne oddawanie czci Bogu. Ale modlitwa jest również życiową koniecznością, jak oddychanie”

Zabierając się za lekturę książki francuskiego duchownego Henri’ego Caffarel’a „Nowe listy o modlitwie” na początku warto zadać sobie pytanie: czym w ogóle jest modlitwa? Większość z nas na pewno odpowie, iż są to słowa standardowych formułek, których nauczyliśmy się jeszcze w dzieciństwie, jak „Ojcze Nasz”, „Zdrowaś Mario” czy „Aniele Boży”. Dla kogoś innego modlitwą będzie zwyczajna rozmowa z Bogiem, czyli słowa płynące prosto z serca lub lektura Pisma Świętego. Każdy z nas ma swój własny sposób zwracania się do Stwórcy. Myślę, iż śmiało mogę napisać, że ile ludzi, tyle sposobów modlitwy. I żaden z nich na pewno nie jest zły, nie ma również jednego punktu wyjścia modlitwy. Niestety przeważająca część z nas uważa, że nie umie się modlić, albo czuje się wręcz nieprzystosowana do modlitwy. Jeśli i tak jest w Twoim przypadku, to...