Wilk

Okładka książki Wilk Marek Hłasko
Nominacja w plebiscycie 2015
Okładka książki Wilk
Marek Hłasko Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry literatura piękna
348 str. 5 godz. 48 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Iskry
Data wydania:
2015-09-23
Data 1. wyd. pol.:
2015-09-23
Liczba stron:
348
Czas czytania
5 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324404070
Tagi:
Człowiek z ostatniej granicy bieda socjalizm debiut literacki dwudziestolecie międzywojenne Marymont Warszawa komunizm II RP Rysiek Lewandowski
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Artur Rojek. Inaczej Aleksandra Klich, Artur Rojek
Ocena 7,2
Artur Rojek. I... Aleksandra Klich, A...
Okładka książki Listy Andrzej Czyżewski, Marek Hłasko
Ocena 7,0
Listy Andrzej Czyżewski,&...
Okładka książki Zawsze nie ma nigdy. Jerzy Pilch w rozmowach z Eweliną Pietrowiak. Część 1 Ewelina Pietrowiak, Jerzy Pilch
Ocena 7,1
Zawsze nie ma ... Ewelina Pietrowiak,...

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
999 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
331
235

Na półkach: , ,

kotnakrecacz.pl

"Harmonia złodziejaszka Zielińskiego, ten instrument, w którym musiała pokutować jakaś dusza zaczarowana i nieszczęśliwa, wywabiała ludzi z walących się domków, z gównianek na Cygańskich Budach, spraszała na jedną chwilkę zapomnienia, tęczą kolorową tłukła się w opłotkach, wyczarowywała nutkę szczęścia nieprawdopodobnego, bolesnego jakiegoś w tej szarzyźnie. (…)
Była w tych mrocznych śpiewkach i rozpacz, i ból, czasem pragnienie czegoś lepszego, i dziesięciogroszowa tęsknota za karuzelą na Młocinach – dla młodszych, i pragnienie, żeby w końcu życie przestało być karuzelą – dla starszych."

Bardzo rzadko mamy okazję poznawać debiuty po śmierci autora. Rzadko losy znanych, kultowych już, bohaterów możemy prześledzić dokładniej. Jeszcze rzadziej dostajemy od niego prawdziwy prezent zza grobu, perełkę literatury (prawie dobrze oszlifowaną) i… manifest komunistyczny w jednym. Ale jednak cuda się zdarzają i z czeluści archiwum Wydawnictwa Iskry pewien młody człowiek (niech będzie, że piękny dwudziestoletni ;)) wydobył “Wilka”, pierwszą powieść Marka Hłaski.

Rysiek Lewandowski, chłopak z Marymontu, nie jest czytelnikom Hłaski obcy. Bo oto bohater “Sonaty marymonckiej”, a właściwie także “Bazy Sokołowskiej”, wraca na karty powieści. Tym razem w realia Warszawy dwudziestolecia międzywojennego. Marymoncki głód, brud i niedola, oto prawdziwi opiekunowie młodziutkiego Ryśka, który szuka swojego miejsca w życiu, tęsknie patrząc w stronę białych domów Żoliborza. Fatalna sytuacja materialna rodziny oraz śmierć przyjaciela wyprowadzają go na manowce, gdzieś w szczelinę między prawem a bezprawiem i między nieuczciwością a honorem. Nieprzyjazny świat, w którym człowiek człowiekowi wilkiem, a przestępstwo ratunkiem, Rysiek na swój nieudolny, kilkunastoletni sposób próbuje przekształcić w lepsze miejsce. Czy mu się uda? A jeśli tak, to jakim kosztem?

“Wilk” jest pełną soczystego języka powieścią łotrzykowską, której przekaz zmienia się mniej więcej w połowie, kiedy bohater angażuje się w ruch komunistyczny (sorry, takie mieliśmy w literaturze lat ’50 czasy). Początkowa fascynacja Ryśka lepszym życiem i szukaniem możliwości, ustępuje lekkiej (no, powiedzmy) agitacji politycznej, ale nie traci wiele z uroku pierwszej części. Warszawa jawi się tam jako “mapa pamięci”, wedle słów autora opracowania, Radosława Młynarczyka. Ale miasto jest też, jako bohater, symbolem upadku moralnego, siedliskiem zgnilizny, zarzewiem konfliktu, przyczyną kontrastów i modelowym przykładem społecznej nierówności.
Dziewiętnastoletni pisarz miał najwyraźniej dryg do kreowania chwytliwych historii, wzruszających scen i barwnych bohaterów. Zdania, które wyszły spod jego pióra są zgryźliwe, mądre, czasem naiwne, ale trafiają w sendo, a przynajmniej do prawej komory serca czytelnika.

Jest w tym wszystkim jakaś tęsknota za dobrem rodem z westernów, jakiś smutek, który czasem ściska za gardło i zabiera i tak urywany oddech, potem jest konsternacja ideologiczna, no bo jakże to tak. A na końcu jeszcze żal. Żal, że to już koniec, a więcej nie będzie. Że nie znajdzie się już żadna szuflada z nową-starą powieścią Hłaski.



SKRÓT DLA OPORNYCH

Dla kogo na pewno tak: dla wielbicieli późniejszej twórczości Marka Hłaski, którzy potrafią przymknąć oko na czasem nachalną komunistyczną indoktrynację; także dla miłośników powieści łotrzykowskich oraz tych osadzonych w realiach dwudziestolecia międzywojennego.

Kto powinien omijać: czytelnicy uczuleni na hasła komunistyczne oraz ci, którzy zaczynają swoją przygodę z autorem.

kotnakrecacz.pl

"Harmonia złodziejaszka Zielińskiego, ten instrument, w którym musiała pokutować jakaś dusza zaczarowana i nieszczęśliwa, wywabiała ludzi z walących się domków, z gównianek na Cygańskich Budach, spraszała na jedną chwilkę zapomnienia, tęczą kolorową tłukła się w opłotkach, wyczarowywała nutkę szczęścia nieprawdopodobnego, bolesnego jakiegoś w tej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 318
  • Przeczytane
    1 291
  • Posiadam
    438
  • Teraz czytam
    75
  • Chcę w prezencie
    35
  • Ulubione
    30
  • Literatura polska
    17
  • 2018
    14
  • 2019
    10
  • Z biblioteki
    8

Cytaty

Więcej
Marek Hłasko Wilk Zobacz więcej
Marek Hłasko Wilk Zobacz więcej
Marek Hłasko Wilk Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także