Miasta widma w Toskanii. Przewodnik, historia, tradycja, ludzie

Wydawnictwo: Wydawca Barwa
Italia, Toskania, Włochy
magnoliowa

Autorka, zafascynowana fenomenem opuszczonych miast, wprowadza czytelnika do tajemniczej, jeszcze nieodkrytej przez turystów Toskanii. Miasta widma wchłonięte przez naturę zaszyły się przed ludzkimi oczyma. Niektóre zniknęły nawet z map. Nie pozostawiły po sobie śladu. Trudne do znalezienia, niewidoczne, zapomniane, umarłe. Wiedzą o nich tylko najstarsi z najstarszych. Niektórzy nie pamiętają nawet jak do nich trafić. Zaszyte w lasach kryją w sobie historię, która niekiedy sięga początku wieków naszej ery. Z niektórymi miastami związane są również zjawiska paranormalne. Krążą bowiem legendy o duszach, które wciąż nawiedzają miejsce lub o ogromnym zwierzęciu, który śpi w jednej ze studni. Niektóre osady są jeszcze zamieszkiwane. W Lucchio i Pontito pozostało kilkudziesięciu rezydentów, natomiast w Toiano na stałe mieszkają dwie osoby. Ponad roczne poszukiwania i podróże autorki książki zaowocowaly nagromadzeniem wielu informacji oraz ciekawostek. Pisarka dotarła również do ostatnich mieszkańców miast, osad czy wiosek i przeprowadziła z nimi wywiady. Nie byłaby sobą, gdyby nie wniknęła również w tematy kulinarne. Czytelnik zapozna się więc z przepisami, ktore wykonywane były przez mieszkańców obecnie opuszczonych miast.
Książka podzielona jest na trzy części. Czytelnik zostanie wprowadzony w historie miast, które związane są z przeszłością, terazniejszością i przyszłością. W książce znajduje się wiele kolorowych zdjęć z podróży autorki oraz zdjęcia kulinarne ilustrujące przepisy na proste i smakowite toskańskie dania.

źródło opisu: http://www.wydawcabarwa.blogspot.com/

źródło okładki: http://www.wydawcabarwa.blogspot.com/

alepio | 2018-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2018

Ciekawa i napewno przydałaby się podczas wyprawy do Toskanii o ile kogoś oczywiście interesują takie nieistniejące miejsca. Natomiast po raz drugi podczas czytania książki Aleksandry Seghi miałam w wielu miejscach niedosyt- wrażenie opowieści urwanej w połowie, niestety dość nieprzyjemne wrażenie.
Piękne zdjęcia, warto mieć w swojej biblioteczce, szkoda, że książka jest już niedostępna w sprzedaży.

Asia Szarańska | 2016-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2016

Toskania to nie tylko sielska, zielona kraina z charakterystycznymi strzelistymi cyprysami. To nie tylko znane i popularne wśród turystów miasta, gdzie znajdują się piękne obiekty, muzea, malownicze uliczki i place. Aleksandra Seghi, Polka od lat mieszkająca w Toskanii, udowadnia czytelnikom, że ten wspaniały, włoski region można zwiedzać na zupełnie odmienny sposób. Skupić się na tym, co istniało kiedyś, a obecnie istnieć już przestało lub powoli kruszeje. Autorka tego niezwykłego przewodnika uświadamia nam, że we Włoszech może znajdować się blisko sześć tysięcy miast widm, miejsc, które niegdyś tętniły życiem, stawały się świadkiem ludzkich losów, aż pewnego dnia zaczynały pustoszeć, niszczeć i w końcu znikały w odmętach ludzkiej pamięci. Jeszcze zdarza się, że żyją osoby, które są w stanie przytoczyć ich historię, opowiedzieć, jak wyglądało w nich życie i jaka przyczyna stała za ich wyludnieniem i degradacją. W swojej książce Aleksandra Seghi skupia się na miasteczkach i osadach...

AkuratCzytam | 2015-07-17
Przeczytana: 16 lipca 2015

Och świeżutka książka mojej jednej z ulubionych autorek! Poprzednie były fantastyczne, ale ta to jest znakomita! Pani Aleksandra ma pasję i energię. Przebyła długą, ekscytującą drogę, aby zebrać materiał na tę pozycję, PODZIWIAM! Oczywiście są i przepisy. Na przyszły rok planuję wyjazd w większość tych miejsc, a najbardziej do Fabbriche di Careggine w prowincji Lukki, miasto zostalo zatopione w 1947 roku. W przyszłym roku podobno wypuszczą wodę i bedzie można to wszystko zobaczyć. Ależ to przewodnik! Ja swoją książkę zakupiłam na allegro, nie ma jej jeszcze nigdzie :( Polecam gorąco, bo mnie Toskania wciągneła :)