Róża Sewastopola

Tłumaczenie: Olga Siara
Wydawnictwo: Insignis
The Rose of Sebastopol

Wielka Brytania, rok 1854. Wojna krymska rozpala wyobraźnię młodych Brytyjczyków, którzy rwą się do walki z nowym wrogiem – Rosją. Gdy nadchodzi zima, a Rosjanie zażarcie bronią się w zmienionym w twierdzę Sewastopolu, wojskowe szpitale zapełniają się chorymi i rannymi. Na Krym ruszają pielęgniarki ochotniczki. Wśród nich jest Rosa Barr – młoda, ambitna i zjawiskowo piękna. Od początku...

Wśród nich jest Rosa Barr – młoda, ambitna i zjawiskowo piękna. Od początku przeciwna wojnie, chce nieść pomoc wszystkim, którzy jej potrzebują. W Londynie zostaje jej kuzynka, Mariella Lingwood, pogrążona w marzeniach o Henrym, chirurgu operującym rannych żołnierzy sił sprzymierzonych. Kiedy dowiaduje się, że Henry zachorował i przebywa we włoskim Narni, wyrusza mu na spotkanie. Stamtąd udaje się na poszukiwania Rosy, o której słuch zaginął.
Podróż śladami fascynującej i nieuchwytnej Rosy zawiedzie Mariellę z uporządkowanej wiktoriańskiej Anglii na ogarnięty wojennym chaosem Krym i doprowadzi do romansu z oficerem kawalerii, którego skomplikowana przeszłość wiąże się z jej własną. To, czego się dowie, sprawi, że jej dotychczasowy świat wartości legnie w gruzach, choć jednocześnie pozwoli jej odnaleźć w sobie źródło niespodziewanej siły i namiętności.

[opis wydawcy]

wiejskifilozof | 2017-07-12

Jak mało wiemy o wojnie Krymskiej,tej z XIX wieku.To było już tak dawno,że chyba temat nie jest już tak popularny.
Dlatego z wielką chęcią przeczytałem książkę.
To jest gruba książka,ale to nic bo czyta się bardzo przyjemnie.
Akcja toczy się w różnych odstępach czasowych.Ale,to fajnie bo możemy.
Patrzeć jak zmieniają się bohaterowie.
Mimo,to nikt z tej książki na dłużej nie zapadł mi w pamięć.
Jakoś,tak z nikim nie zżyłem się na dłużej.

Autorka bardzo plastycznie oddaje nastrój książki,dokładnie opisuje wszystkie miejsca akcja.Natomiast same bitwy,wojny krymskiej.Już takie dokładnie nie są.Czyżby myślała,o czytelniczkach.Które nie lubią opisu wojen.
A tylko miłosnych nastrojów ?
No,nic książkę oceniam jako dobra.Ale raczej do niej już nie wrócę.

Mollinka_90 | 2016-08-11
Przeczytana: 2015 rok

"Róża Sewastopola" to romans historyczny przenoszący nas w okres wojny krymskiej, którą żyła niemal cała Europa. Do walki z Rosjanami garną się młodzi Brytyjczycy, trwa oblężenie Sewastopola, jest mnóstwo rannych i potrzeba kobiet - ochotniczek, które pełniłyby funkcję pielęgniarek w szpitalach polowych. Jedna z nich to zjawiskowo piękna Rosa Barr. Jest zdeklarowaną przeciwniczką wojny, ale pragnie nieść pomoc, tym którzy o nią proszą. Jednak Rosa ginie bez śladu, a jej kuzynka Mariella postanawia ją odszukać.

Akcja powieści toczy się dwutorowo. Pierwsza część osadzona w realiach wiktoriańskiej Anglii może być nieco nudna i uśpić uwagę czytelnika, lecz dalszy rozwój wypadków nam to zrekompensuje. Mariella jest zakochana w Henrym, chirurgu, który zachorował w trakcie pełnienia służby i dochodzi do siebie na rekonwalescencji we Włoszech. Kobieta postanawia go odwiedzić, a jednocześnie podjąć się wyprawy śladami Rosy, w trakcie której pozna pewnego oficera kawalerii. Nietrudno...

Klaudia | 2014-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Muszę przyznać, że tę książkę bardzo dobrze się czyta, aczkolwiek jestem rozczarowana spodziewałam się więcej miłości, a tu głównie przeważała wojna... Zakończenie mnie rozczarowało, bardzo chciałabym wiedzieć co z Maxem i Mriellą czy przeżyli? Pobrali się? Tyle pytań nasuwa się na myśl, mam kaca książkowego z powodu niedopowiedzianego zakończenia! Mimo wszystko polecam!

YumeNoJoou | 2014-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2014

Przemęczyłam się przez tę książkę. Zapowiadała się tak ciekawie, a akcja okropnie się wlokła. Dopiero dwie ostatnie części mnie trochę zaciekawiły, ale odnoszę wrażenie, że brakło w niej zakończenia, jakby autorka zapomniała je dopisać. Nawet jako romans, ta książka nie do końca się sprawdza, biorąc pod uwagę, że coś dopiero się dzieje w ostatniej jej części. Plus za barwne i trafne odmalowanie wojny krymskiej. Rzeczywiście dało mi odczuć atmosferę i burzliwość tego okresu.

allison | 2011-04-18
Przeczytana: marzec 2011

Dobre czytadło, ale momentami akcja się "ciągnie" - romans historyczny (jednak bardziej romans, niż historia:)).

Olinka | 2012-08-16
Na półkach: Przeczytane, Wyzwanie 2012
Przeczytana: 16 sierpnia 2012

Krótko pisząc, flaki z olejem. Nic mnie w tej książce nie zachwyciło.
Ani romans, ani wojna krymska. Miałam wrażenie, że cała akcja rozgrywa się za jakimś parawanem i choćbym nie wiem jak pragnęła zajrzeć za niego, to mi się nie udało. Miałam nadzieję, że zakończenie chociaż trochę zrekompensuje całość, ale również było mdłe i mnie rozczarowało.
No cóż... będąc za granicą czyta się to, co mają inni, a nie to, co by się chciało... Trochę szkoda mi czasu poświęconego na ten romans historyczny (?!).

Anuszka | 2012-06-12
Przeczytana: 04 czerwca 2012

troszkę wymuszona historia, mocno denerwująca bohaterka Mariella, nierówna fabuła - mam wrażenie, ze drugą część książki-tą lepszą-pisała inna autorka. Mimo to warto przeczytać do końca, od momentu gdy akcja dzieje sie na Krymie, jest coraz lepiej.

syllver | 2010-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2010

Napisana fajnym stylem, bardzo fajnie się czyta. Opisy wojny przerażajaco prawdziwe...Historia baaaardzo zaskakujaca. Prawdziwa prezentacja jak różnie można oceniac człowieka w zależności od punktu widzenia. Genialnie.

ursi | 2011-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2011

Początek książki był dla mnie nieco rozczarowujący. Po przeczytaniu pierwszych stron odniosłam wrażenie, że mam do czynienia z banalnym romansem mającym miejsce w dziewiętnastowiecznej Anglii. Dalsze wgłębianie się w treść lektury, nastawiło mnie bardziej pozytywnie i dało poczucie fascynacji tą książką. Czytałam ją z coraz większym zainteresowaniem, a losy bohaterów stawały się coraz bardziej pogmatwane i burzliwe.
Autorka z całą bezstronnością ale i rzetelnością ukazała bezsensowność wojny krymskiej, jej okrucieństwo i ofiary. Na jej tle, miłość, jaka zdarza się ludziom w tym trudnym okresie, jest niełatwa i podlega jej rygorom. Znamienny jest tytuł, bo nabiera znaczenia dopiero po przeczytaniu lektury.
Polecam tę powieść tym, którzy lubią książki o miłości i tym, którzy kochają książki historyczne.

Karenina | 2010-09-05
Na półkach: Przeczytane, XIX wiek, Posiadam
Przeczytana: 04 września 2010

Zapowiadała się wspaniale. Trzymała w napięciu do końca. Aż wreszcie rozczarowała :( Mam ochotę dopisać na nowo dwa ostatnie rozdziały ;)