Koniec rozdziału. Dziewczyna czeka tom 1

Tłumaczenie: Stella Landy
Cykl: Saga rodu Forsyte'ów (tom 7)
Wydawnictwo: Videograf II
End of the chapter: Maid in waiting

"Koniec rozdziału" to ostatnia trylogia powieściowa poświęcona rodzinie Forsyteów. Składają się na nią:"Dziewczyna czeka",Kwiat na pustyni",Za rzeką". Zamyka ona wielki cykl powieściowy poświęcony kilku pokoleniom zamożnej mieszczańskiej rodziny. Pierwszy tom trylogii przedstawia losy skoligaconej z Forsyteami Dianny Cherwell i jej rodzeństwa siostry Diany i brata Hyberta. Mąż Diany od lat przebywa w zakładzie dla umysłowo chorych. Kiedy pewnego dnia niespodziewanie pojawia się w domu, rodzina i przyjaciele, mając w pamięci jego brutalną naturę, wpadają w popłoch. Siostry usiłują wydobyć z więzienia swego brata Huberta, oskarżonego o zabicie Metysa. Ten obyczajowy skandal wprowadza w życie londyńskiej śmietanki atmosferę sensacji i przygody.

Rose Blue | 2013-07-25
Przeczytana: 02 maja 2013

Koniec rozdziału – Tom I
Kolejna trylogia będąca kontynuacją „Sagi rodu Forsyte’ów”, poświęcona jest losom rodziny Cherwell’ów skoligaconej z Forsyte’ami poprzez małżeństwo Fleur z Michałem. Tym razem wszystkie części trylogii łączy postać Dinny Cherwell.
Głównym wątkiem pierwszej części jest historia brata Dinny Huberta Cherwell’a, który musi dowieść swojej niewinności w sprawie o zabójstwo Metysa. Równie istotnym wątkiem powieści są małżeńskie problemy Diany (nie mylić z Dinny).
Po dwóch trylogiach skupiających się głównie na mieszczaństwie Galsworthy opisał arystokracje. Tradycyjnie u tego autora książka napisana bez patosu, kiedy jest to konieczne autor potrafi wytknąć ludzkie wady i słabości. Postaci kreowane w powieści są jak najbardziej wiarygodne. Nie spotkałam się jeszcze u tego autora z typowo papierowym bohaterem. Odnoszę wrażenie, że jest to „najdelikatniejsza/ najcieplejsza” z trylogii powieściowych o Forsyte’ach i powiązanych z nimi ludźmi. Pierwszy raz w nich...

Johel | 2016-07-18
Na półkach: Lit. piękna, Przeczytane