Katechizm polskiego dziecka

Zysk i S-ka
2011-01-01
2011-01-01
patriotyzm Polak

Okładka książki Wiersze dla dzieci Władysław Bełza, Aleksander Fredro, Stanisław Jachowicz, Maria Konopnicka, Ignacy Krasicki, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki
Wiersze dla dz... Władysław Bełza,&nb...
Okładka książki Polscy poeci dla dzieci Władysław Bełza, Aleksander Fredro, Stanisław Jachowicz, Maria Konopnicka, Ignacy Krasicki, Józef Ignacy Kraszewski, Adam Mickiewicz
Polscy poeci d... Władysław Bełza,&nb...
Okładka książki Ulubione wierszyki Władysław Bełza, Jan Brzechwa, Aleksander Fredro, Stanisław Jachowicz, Maria Konopnicka, Ignacy Krasicki
Ulubione wiers... Władysław Bełza,&nb...

Wierszyk zaczynający się od słów "Kto ty jesteś? Polak mały" zna chyba każdy. Jednak mało kto wie kto jest jego autorem i to, że wierszyk nazywa się "Katechizm polskiego dziecka". Nazwę tą nosi również cały zbiór wierszyków patriotycznych autorstwa Władysława Bełzy. Wierszyki są proste i stoją na różnym poziomie. Są przeciętne, a są też naprawdę piękne. Najbardziej raziło mnie gdy była mowa o przelewaniu krwi czy oddawaniu życia za ojczyznę. Owszem bywają sytuacje kiedy i to jest nieuniknione, jednak wierszyki kierowane są raczej do małych dzieci. Dlatego zamiast fragmentów o przelewaniu krwi wolałbym zobaczyć takie mówiące o pracy na rzecz ojczyzny. Zresztą gdy w szkole uczyliśmy się tytułowego wierszyka to bez dwóch ostatnich pytań:
"- Coś ty dla niej?
- Wdzięczne dziecię.
- Coś jej winien?
- Oddać życie."
I myślę, że dobrze. Kto wie, być może młodzież, która szła do Powstania Warszawskiego była wychowana na tego typu wierszykach. A później nie było elit do budowania nowej Polski. Oczywiście są również takie wiersze, które mówią o wartości nauki oraz pracy i te najbardziej mi się podobały.

Patriotyzm patriotyzmem, ale uczenie dzieci od maleńkości przelewania krwi za ojczyznę wzbudza moje mieszane uczucia. Państwo powinno być tak rządzone by wojen nigdy nie było. Co innego jak już wojna wybuchnie to związanie z krajem powoduje patriotyczne postawy, ale wbijanie kilkulatkom takich wierszyków, no nie wiem. Sama poezja zawarta w zbiorku, znana wszystkim klasyka.

Część z wierszami godna polecenia, ale w drugiej części książki znajduje się poczet królów i książąt polskich, gdzie niestety roi się od błędów merytorycznych. Parę wyłapanych kwiatków:
- lata życia Krzywoustego - 1085-1139 (zamiast 1086-1138)
- rok urodzenia Kazimierza Sprawiedliwego - podano 1128 (naprawdę 1138)
- rok śmierci Jana Kazimierza Wazy - 1642 (czyli jeszcze przed powstaniem Chmielnickiego...)
Ogólnie omijać część z pocztem, warto wziąć dla wierszy.

- lata życia Krzywoustego - 1085-1139 (zamiast 1086-1138)
- rok urodzenia Kazimierza Sprawiedliwego - podano 1128 (naprawdę 1138)
- rok śmierci Jana Kazimierza Wazy - 1642 (czyli jeszcze...

Ta książka powinna wejść do kanonu lektur szkolnych!!! Zaczęło się od tego, że zacząłem uczyć moją 3 letnią Córeczkę wierszyka "Kto Ty jesteś?". Rozpocząłem poszukiwania źródła utworu. I znalazłem. Od teraz jest praktycznie codziennym towarzyszem naszych wieczorków literackich, a Córeczka coraz częściej powtarza fragmenty kolejnych wierszy.

Genialna, genialna, genialna ... Każdy wiersz pełen mądrości i patriotyzmu. Przebijają przez nie zarówno nauki Piłsudczyków, jak i Narodowców. Ponadczasowe prawdy, spora dawka historii podana w bardzo przystępnej formie. Ilustracje, które powodują, że książka nie nudzi się dzieciom i i rozwijają wyobraźnie naszych kochanych polskich dzieci.

Lektura OBOWIĄZKOWA - zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek (znajdziecie nawet utwory dedykowane)!!!

Genialna, genialna, genialna...

- Kto ty jesteś?/- Polak mały./- Jaki znak twój?/- Orzeł biały./- Gdzie ty mieszkasz?/- Między swemi./- W jakim kraju?/- W polskiej ziemi./- Czem ta ziemia?/- Mą ojczyzną./- Czem zdobyta?/- Krwią i blizną./- Czy ją kochasz?/- Kocham szczerze./- A w co wierzysz?/- W Polskę wierzę./- Coś ty dla niej?/- Wdzięczne dziecię./- Coś jej winien?/- Oddać życie.

Któż z nas nie zna tego wierszyka? Któż z nas nie powtarzał go jako dziecko? Ja osobiście bardzo dobrze pamiętam te jakże znamienne niegdyś (?) słowa, tym chętniej sięgnęłam więc po pozostałe utwory zawarte w „Katechizmie polskiego dziecka” (jest to również tytuł owego wiersza – nie miałam pojęcia!).

Jak się okazuje, pozycja ta po raz pierwszy została wydana w 1900 roku. Władysław Bełza, poprzez swoją twórczość, chciał przekazać dzieciom i młodzieży najważniejsze wartości i zasady, którymi – jako Polacy – powinni się kierować. Pisał więc w duchu patriotyczno-wychowawczym.

„Czem też ja będę?”, „O celu Polaka”, „Cnoty kardynalne”, Disce Puer (Ucz się chłopcze)”, „Polska mowa”, „Ziemia rodzinna”, „Modlitwa za Ojczyznę”, „Modlitwa polskiego dziewczęcia”, „Do polskiej dzieweczki”, „Do polskiego chłopięcia”, „W podziemiach Wawelu”, „Marsz Skautów”, „Legenda o garści polskiej” to kolejne tytuły wierszy traktujących o tożsamości, znakach i symbolach narodowych. I mimo że dużo się zmieniło przez te wszystkie lata, to warto podsunąć je następnym pokoleniom. Wszak to swego rodzaju scheda po naszych przodkach. Warto, by młodzi wiedzieli, z jaką miłością i wdzięcznością potrafili mówić o swojej ojczyźnie, o miejscu, w którym dorastali.

To, co szczególnie przypadło mi do gustu, to druga część tej książki, a mianowicie „Dawni królowie tej ziemi”, począwszy od Mieszka I, na Stanisławie Auguście Poniatowskim kończąc. Krótkie wierszyki o każdym z panujących przybliżają nam ich sylwetki, przy czym przypominają z czego najbardziej są znani. To bardzo edukacyjne, jak mniemam, i przydatne przy poznawaniu historii Polski.

Najnowsze wydanie „Katechizmu…” zasługuje na duży komplement. Porządna, twarda okładka, format A4, niska cena (15 zł!),no i te świetne ilustracje! Po raz kolejny muszę docenić pracę Kasi Cerazy, która idealnie wkomponowała się w tematykę książki, zapełniając całe strony „liniami” swojej wyobraźni. Oczywiście nie sposób pominąć również Agnieszki Traczyńskiej, której podobizny polskich królów nie dają powodów do jakichkolwiek zarzutów :)

Ogólnie rzecz ujmując – całość wypada znakomicie!

Któż z nas nie zna...

To ta cienka książeczka jest odpowiedzialna za szerzenie patriotyzmu wśród dzieci w całej Polsce. Każdy z nas jako mały smyk, z dumą odpowiadał:
"- Kto ty jesteś?
- Polak mały!"

"- Kto ty jesteś?
- Polak mały!"

Zbiór wierszy dla dzieci o patriotyzmie, miłości do ojczyzny. Przypomnienie z dzieciństwa w sam raz na Święto Niepodległości.

• 2016
  • PWN POLSKIE