Ghostwriter

Okładka książki Ghostwriter Robert Harris
Okładka książki Ghostwriter
Robert Harris Wydawnictwo: Albatros Ekranizacje: Autor widmo (2010) kryminał, sensacja, thriller
The Gost
Autor widmo (2010)
political fiction sensacja kryminał

Wciągająca

Wciągająca

Właśnie takie książki lubię, gdy do ostatniej strony czytelnik może gdybać jak właściwie zakończy się historia.

To film Polańskiego skłonił mnie do przeczytania tej historii i nie żałuję, chociaż uważam, że książka lepsza.

Inteligentny thriller, oparty na rzadko wykorzystywanym w literaturze motywie pisania autobiografii znanych osób przez wynajętego w tym celu pisarza.
Nie jest to może szczególnie zawikłana intryga, akcja toczy się niespiesznie i bez nadmiernych fajerwerków - ale, właśnie dzięki temu, że nie ma tu serii niesamowitych wydarzeń, książka zainteresowała mnie i wciągnęła jak opowieść, która może się zdarzyć w prawdziwym życiu.
Wynajęty pisarz przejmuje zadanie napisania autobiografii ex-premiera Wielkiej Brytanii po zmarłym w wypadku poprzedniku. Akcja rozkręca się gdy równocześnie Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, na podstawie doniesień prasowych, stawia politykowi zarzuty o złamanie prawa w sprawie nielegalnych przesłuchań z użyciem tortur osób podejrzewanych o terroryzm. Jak można się domyślać, nic nie jest tym, czym się zdaje, w sprawę zaangażowane są potężne siły, proste zadanie może okazać się niebezpieczne.
Książka spodobała się Romanowi Polańskiemu - spodoba się i Wam.

Sięgnęłam po tę książkę ciekawa kulis pracy ghostwritera i dzięki cytatom z podręcznika dla "murzynów", zamieszczanym na początku każdego rozdziału, co nieco mogłam się o tej profesji dowiedzieć. Także o specyfice rynku wydawniczego i "produkcji" bestsellerów, ponieważ autor rzuca kilka błyskotliwych uwag i obserwacji na ten temat.

Powieść jest niezła, choć nie powiem, żebym podczas lektury czuła przyśpieszone bicie serca i nie mogła oderwać się od lektury. Traktuje o polityce, terroryzmie, dochodzeniu do władzy, bezideowości i mowach mających oczarować wyborców.

Próbując opracować biografię byłego premiera Wielkiej Brytanii, tytułowy "duch" poznaje kulisy walki politycznej, a przy okazji także niewygodne fakty z przeszłości swojego rozmówcy. Ta wiedza ściąga na niego niebezpieczeństwo, z groźbą utraty życia włącznie.

Książka dobrze przemyślana i skonstruowana; sprawdzi się jako odskocznia od szarej rzeczywistości.

Powieść jest niezła, choć nie powiem,...

Przeczytałam w oryginale i nawet nie miałam pojęcia, że jest film... Tak czy inaczej jestem zadowolona - szukałam wciągającego czytadła, a Harris po "Konklawe" miał u mnie plusa, więc dostał kolejną szansę. Nie żałuję, bo intryga mnie zaciekawiła i główny bohater też. Autor ma już dwa plusy ;)

Płaskie to jak blat stołu w spelunie dla karcianych kanciarzy. Błaha intryga, napisane na odczep się, do zapomnienia. Fenomenem jest jedynie popularność tego wypracowania.

Według mnie ciekawa i wciągająca. Cieszę się, że nie oglądałam filmu przed przeczytaniem książki.

Wyzwanie LC na wrzesien (tlumacz)

Wyzwanie LC na wrzesien (tlumacz)

Świetna

Świetna