rozwiń zwiń

Złodziejka

Okładka książki Złodziejka
Sarah Waters Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Ekranizacje: Służąca (2016) powieść historyczna
728 str. 12 godz. 8 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Tytuł oryginału:
The Fingersmith
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2015-08-04
Data 1. wyd. pol.:
2015-08-04
Liczba stron:
728
Czas czytania
12 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380690585
Tłumacz:
Magdalena Moltzan-Małkowska
Ekranizacje:
Służąca (2016)
Tagi:
2. poł. XIX w. dziewczyna literatura angielska nastolatka niebezpieczeństwo odmiana losu powieść obyczajowa samotność sierota uczucie Wielka Brytania
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
886 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
243
226

Na półkach: ,

Uwaga, to będzie recenzja dygresyjna.
Złodziejka jest chyba jedną z najbardziej znanych powieści Sarah Waters, zaraz obok Muskając aksamit, obie doczekały się zresztą ekranizacji. Niedawno w Polsce ukazała się jej nowa powieść – Za ścianą – a Prószyński i S-ka ogłosiło reedycję wszystkich wydanych dotąd powieści autorki. Pomyślałam, że to dobra okazja do zmaratonowania sobie książek Waters, tych, które czytałam i tych, które zostały odłożone na półkę na „kiedyś na pewno przeczytam, bo bardzo chcę i wiem, że będzie dobre, ale aktualnie nie mam czasu”. Przy okazji można pokusić się o coś w rodzaju kampanii uświadamiającej, bo nie wiem, na ile książki Waters są popularne w polskim środowisku queerowym. Uświadamiam więc: Sarah Waters pisze powieści historyczne, osadzone w realiach wiktoriańskiej Anglii. Powieści o miłości pomiędzy kobietami. Miłości lesbijskiej. Co więcej, pisze bardzo dobrze, ma świetny, wciągający styl, oszczędny i elegancki, subtelny i hipnotyzujący. Jej książki mają pewien szczególny rytm, pochłaniający czytelniczkę na długie godziny. Poza tym posiada pewien zakres tematyczny, którym się posługuje i ze względu na który określam jej twórczość na własny użytek jako „moje ukochane, zbrodnicze, wiktoriańskie lesbijki”. Ma też tendencję do nawiązywania do literatury okresu, o jakim pisze i bawieniu się jej konwencjami. Złodziejka jest najlepszym przykładem jako niemalże autoparodia powieści awanturniczej. Więc jeśli ktoś lubi historię, powieść historyczną, powieść XIX-wieczną i miłość lesbijską, Waters to idealny koktajl na długie wiosenne noce.
Co do samej książki – obfituje w perwersyjne podteksty typowe dla XIX-wieku, które wywołuje rumieniec na policzkach, nawet u kogoś, kto zaczytuje się na co dzień w slashowym BDSM, bo wiktoriańska konwencja zmienia wszystko. Akt rozpinania i zdejmowania rękawiczek swojej pani przez pokojówkę ma w sobie więcej seksualnego potencjału i intymności niż wszystkie sceny erotyczne w harlequinach. A Złodziejka jest, pod wieloma względami, opowieścią o intymności. O związku, jaki rodzi się pomiędzy pokojówką, a panienką, którą ta codziennie myje, ubiera, karmi, przebiera, dotrzymuje towarzystwa w każdej chwili dnia, zna wszystkie jej potrzeby i zakamarki ciała. I o tym, jak ta dziwna, całkowicie tam obca i niemal wymuszona intymność, zaczyna być podzielona przez tą, która jest karmiona, myta, ubierana, która zaczyna uzależniać się od opieki i troski drugiej kobiety. Jest to niezwykle hipnotyzujące doznanie, pociągające, sprawiające, że trudno oderwać się od tekstu równie trudno, jak Susan i Maud trudno był oderwać się od siebie nawzajem.
Jako bazująca na konwencji powieści awanturniczej, Złodziejka obfituje w zwroty akcji, tajemne tożsamości, plany wewnątrz planów. Poza tym jest także boleśnie brutalna – obnaża XIX-wieczny przemysł pornograficzny i jego tajniki, żeński szpital psychiatryczny (łącznie z niemalże doszłym do skutku zbiorowym gwałtem pielęgniarek na podopiecznej), życie londyńskiego lumpenproletariatu, jest pełna przemocy psychicznej. Dziwny kontrast tak bestialskich realiów z subtelnym zarysem intymności rodzącej się między bohaterkami dodatkowo podkreśla funkcjonowanie dwóch światów oraz unikalność i piękno tego, co tworzą dla siebie Maud i Susan.
Ale miało być dygresyjnie. I będzie, o scenach erotycznych – jest ich kilka, są opisane nie do końca szczegółowo, ale i nie do końca eufemistycznie. Powiedziałabym, że autorka zatrzymuje się w pół kroku. Dygresja jest taka: ostatnio przechodzę eksperymentatorki okres we własnej twórczości, czy też raczej staram się rozwinąć poza zwyczajowe, polsko-forumowe rozumienie fanfiction. Między innymi czytam i piszę femslashe. Czytanie jest tu jednak ważniejsze. Pierwszy raz widzę po sobie, jak lektura fanfiction może „zepsuć” czytelniczkę, zmieniając jej horyzont oczekiwań wobec tekstu. W kontekście tego, co oferuje literatura główno nurtowa, Waters jest świetna i rewolucyjna, także po względem opisów erotyki. W kontekście tego, co wiem z fanfiction, byłam trochę rozczarowana. Cóż, po dwudziestostronicowych PWP opisujących wyłącznie minetkę, samo wsuwanie palców pod sukienkę staje się takie… niewystarczająco. Doceniam nastrój u Waters, brakuje mi detali, które oderwą opisywany przez nią akt od męsko centrycznego rozumienia aktu seksualnego (czy ktoś naprawdę uważa, że sama palcówka cokolwiek kobiecie daje?). W Za ścianą przedstawia się to już lepiej (seks oralny, hurra!). Aczkolwiek Złodziejkę można tłumaczyć tym, że Maud i Susan dopiero zaczynają i jeszcze się siebie nawzajem (i siebie samych) nie nauczyły do końca. I zawsze można dopisać samemu PWP sequel.

Uwaga, to będzie recenzja dygresyjna.
Złodziejka jest chyba jedną z najbardziej znanych powieści Sarah Waters, zaraz obok Muskając aksamit, obie doczekały się zresztą ekranizacji. Niedawno w Polsce ukazała się jej nowa powieść – Za ścianą – a Prószyński i S-ka ogłosiło reedycję wszystkich wydanych dotąd powieści autorki. Pomyślałam, że to dobra okazja do zmaratonowania...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3 045
  • Przeczytane
    2 149
  • Posiadam
    326
  • Ulubione
    149
  • Teraz czytam
    46
  • Chcę w prezencie
    33
  • 2018
    24
  • LGBT
    22
  • 2013
    17
  • E-book
    15

Cytaty

Więcej
Sarah Waters Złodziejka Zobacz więcej
Sarah Waters Złodziejka Zobacz więcej
Sarah Waters Złodziejka Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także