Smakując Grecję. Wyprawy po greckim stole

2015-06-17
2015-06-17
Alka Konieczka
Kuchnia grecka przepisy kulinarne

Dziś chciałabym napisać kilka słów o „Smakując Grecję. Wyprawy po greckim stole” Christopher Bakken – autor tej książki jest fascynatem Grecji i podróżuje do tego Państwa od ponad 20 lat. Pozycja ta jest ukoronowaniem wszystkich jego podróży w tamte strony. Dzięki tej książce poznamy smaki Grecji, a właściwie najważniejsze jej składniki: oliwki, chleb, ryby, sery, kozie mięso, warzywa strączkowe, wino i miód, a każdy z tych składników jest rozdziałem tej książki.
Szczerze mówiąc musiałam się przeprosić z tą pozycją. Już jakiś czas temu widziałam „Smakując Grecję” w księgarni, nawet wzięłam ją do ręki, ale wydała mi się jakaś nudna, nijaka. Tym bardziej, że bardzo mało czytam książek podróżniczych, przewodników, nie mówiąc o książkach związanych z jedzeniem, dlatego jej wtedy nie kupiłam. Później „wpadłyśmy na siebie” na kiermaszu książkowym, a skoro się spotkałyśmy drugi raz to postanowiłam ją kupić ;)
Było to bardzo pozytywne zaskoczenie. Książkę czyta się bardzo szybko. Często przytoczone są śmieszne sytuacje, które przytrafiły się autorowi, co sprawia, że lektura jest bardzo ciekawa.

Nie spotkamy tu najbardziej znanych miejsc Grecji. Christopher Bakken odwiedza takie miejsca, gdzie jest bardzo mało turystów lub nie ma ich wcale np. odwiedza wioskę, w której mieszka jedna starsza pani, a pozostałe domy są opuszczone, ponieważ ludzie przenieśli się do większych miast. Właśnie w takich miejscach odkrywa przed czytelnikiem prawdziwą kuchnie grecką. Poznajemy małe społeczności, jak żyją, jak wykonują swoją pracę, jak gotują.
Ludzie, którzy mu pokazują, jak robią np. chleb, ravioli, ośmiornicę itp. zdradzają mu swoje techniki potrzebne do wykonania dania. Nastawieni są do niego przyjaźnie i życzliwie. Ciekawe jest to, że po każdym rozdziale znajdziemy przepis na danie, które możemy wykonać samodzielnie w domu.

Jest to dobra pozycja dla osób, które planują odwiedzić Grecję lub przenieść smaki tej kuchni do swojego domu :)

Książka ,,Smakując Grecję" naprawdę smakuje:)

Napisana jest niesamowicie lekkim językiem, frywolnym, zmysłowym i niezwykle prostym w odbiorze. Opisy w całkowity sposób oddają klimat Grecji, jej krajobrazów. Czytając o serach, winie, chlebie czy oliwie z oliwek można poczuć ich cudowny smak.
Oprócz fenomenalnych opisów przyrody i jedzenia w akcje książki sprytnie wpleciono fragmenty literatury antycznej, mitologii oraz wątków historycznych czy geograficznych.

Książkę polecam zdecydowanie, zwłaszcza tym, którzy chcą odpocząć po literaturze cięższego kalibru:)

Książka ,,Smakując Grecję" naprawdę smakuje:)

Bardzo smaczna! Teraz marzę o podróży kulinarnej do Grecji!

Bardzo smaczna! Teraz marzę o podróży kulinarnej do Grecji!

2034

Fantastyczna okładka, która mnie urzekła, fantastyczny klimat książki i niesamowite przepisy przeplatane malowniczymi, greckimi plenerami to książka Christophera Bakkena "Smakując Grecję".
Całość - zachwycająca :)

Grecja to fascynujący kraj, uwodzi swoim położeniem, klimatem, przyjaznymi ludźmi i pysznym jedzeniem. Jak zwiedzać nowe miejsca nie smakując regionalnych potraw, czy nie poznając zwyczajów? Według mnie niemożliwe! Grecja to moje marzenie podróżnicze, stąd czytam dużo na ten temat.

Książka Christophera Bakkena zwróciła moją uwagę, bo poprzez potrawy, autor pokazuje zwyczaje i piękno tego kraju, pokazuje niezwykłych ludzi, których spotkał na swej drodze i dzieli się przepisami na greckie potrawy.
Bakken to nauczyciel uniwersytecki, który przez jakiś czas mieszkał w Grecji. Teraz często wraca do tego pięknego kraju i dzieli się z nami greckimi smakami, zapachami i wrażeniami.

Kuchnia grecka według Bakkena opiera się na oliwkach i oliwie, serze, rybach, pachnącym chlebie, fasoli, mięsie, winie i miodzie. Poznając te podstawowe składniki greckiej kuchni, poznajemy również sposoby przygotowania prostych i pysznych potraw. Uwielbiam grecką kuchnię i na pewno bedę czerpać inspiracje z zapisków Christophera Bakkena.

Całość jest napisana ciekawym i lekkim językiem, a grecki klimat, zapachy i smaki, wręcz emanują ze stron tej pięknie wydanej książki. Nie przepadam za typowymi przewodnikami, a "Smakując Grecję" jest nietypowa, porywa i przenosi czytelnika do słonecznej Grecji. Niesamowite!

Siedzisz w domu i nigdzie nie wyjeżdżasz na urlop - sięgnij po książkę Christophera Bakkena i przenieś się do słonecznej Grecji - nie pożałujesz :)

Całość - zachwycająca :)

• Kulinarne