Okładka książki Messi Falcao Ronaldo. Trzy niezwykłe przykłady, które pomogą rozwinąć talent u ciebie i twoich dzieci
Wydawnictwo: Aha! sport
sport
Aha!
2015-01-01
2015-01-01

Celem książki było ukazanie drogi do sukcesów tytułowych piłkarzy i przedstawienie praktycznych rad mających na celu pomoc w rozwoju własnego talentu (lub talentu podopiecznych).

Czytanie tej lektury nie sprawiało mi przyjemności, czas przy niej spędzony wręcz się dłużył. Nie odpowiadał mi pomysł na przedstawienie historii tytułowych trzech piłkarzy. Historie życiowe Messiego, Falcao i Ronaldo co chwila się przeplatają, przez co nie można dobrze skupić się na jednej postaci. Dodatkowo nie rozumiem zestawienia w trójcy najlepszych piłkarzy świata Falcao. Jest on piłkarzem klasy światowej, jednak porównanie go z Messim czy Ronaldo nie jest do końca na miejscu, gdyż Argentyńczyk i Portugalczyk prezentują według mnie znacznie wyższy poziom (o czym może świadczyć fakt, iż są wieloktrotnymi zdobywcami Złotej Piłki).

Druga część ksiązki zawiera 10 wskazówek dla młodych graczy lub trenerów juniorów. Rozwijanie talentu porównane jest do uprawy szafranu. Porównanie to należy do ciekawych, jednak mam wrażenie, że autor zbytnio skupia się na opisaniu etapów sadzenia, rozrastania i zbierania szafranu, zamiast przyłożyć większą uwagę na rozwój osobisty człowieka.

Ponadto w mojej ocenie książka momentami była nudna. Za dużo znajdowało się w niej statystyk, wiele stron zawierało ogrom liczb, które nie sposób zapamiętać. Autor przedstawił m. in. wartości poszczególnych zawodników w różnych sezonach, ich zarobki, średnią strzelanych bramek na mecz, ilość bramek w kolejnych sezonach, a nawet ilość kroków z piłką zrobionych przez Messiego podczas bramkowej akcji (nie pamiętam, z którego meczu). Taka ilość suchych faktów momentami mnie przerastała i miałem ochotę zaprzestać czytania tej książki.

Po przeczytaniu tej lektury byłem zadowolony, że jakoś udało mi się ją dokończyć. Myślę, że takie uczucie nie może dobrze świadczyć o książce.

Książka o trzech najlepszych piłkarzach świata, których szerzej chyba nie trzeba przedstawiać.

Książka zaczyna się prologiem Radomira Antića, który oprócz FC Barcelony, miał przyjemność trenować także zarówno Real Madryt jak i Atletico. Obecnie jest szkoleniowcem Shandong Luneng Taishan.

Książkę kończy epilog pisany przez trzy osoby. Działacza sportowego i wiceprezesa fundacji FCB oraz jego dwóch dzieci.

Lektura ma posłużyć temu, abyśmy dowiedzieli się jak rozumieć talent nie tylko swój, ale również bliskich, czy podopiecznych. Analizuje źródło sukcesów Messiego, Ronaldo i Falcao. Wyjaśnia jak stali się najlepszymi na świecie i wskazuje czego możemy się od nich nauczyć.

W związku z tym, że jest to książka, która ma czegoś nauczyć, są w niej zawarte dziesięć praktycznych przykazań rozwijających talent. Przykazań, porad, które zostały wypróbowane już w praktyce przez bohaterów książki.

Autorzy pokazują jak wybrać najlepszą drogę dla siebie i bliskich. Radzą jak zainspirować się drogą życiową Leo, Radamela i Cristiano.

Książka zdecydowanie godna polecenia wszystkim, szczególnie młodym piłkarzom, którzy trenują w klubach, a także wszystkim trenerom drużyn młodzieżowych.

• Posiadam - Sportowe
  • 1Posiadam