No i na co ci te góry? O tym jak Korona Ziemi dała mi szkołę życia.

Tłumaczenie: Iwona Szymaniak
Wydawnictwo: Świat Książki
Why the hell Bother? How climbing the Seven Summits changed my life.
ania

"Gdyby nie góry, moje odczuwanie życia nie miałoby takiej głębi i barw, nie byłabym wolna, aby tworzyć, kochać i iść na całość. W książce znajdziecie historię mojej przemiany". Autorka wyjechała z Polski do Londynu w 1996 roku z jedną torbą. Od tego czasu była w 67 krajach, pracowała na wyższych szczeblach zarządzania, zdobyła Koronę Ziemi, wsparła budowę Szkoły Pokoju w Nepalu, zarządzała...

Autorka wyjechała z Polski do Londynu w 1996 roku z jedną torbą. Od tego czasu była w 67 krajach, pracowała na wyższych szczeblach zarządzania, zdobyła Koronę Ziemi, wsparła budowę Szkoły Pokoju w Nepalu, zarządzała organizacjami charytatywnymi i napisała książkę. Obecnie jest coachem i mówcą inspiracyjnym, przygotowuje się do Maratonu Piasków - najtrudniejszego biegu na świecie.
Jesteś wyjątkowa. Jako osoba, która zna Cię dobrze, jestem pełen podziwu dla Twojej odwagi i determinacji oraz subtelnego sposobu, w jaki opowiadasz o swoich osiągnięciach.
Richard, naczelny dyrektor Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego

źródło opisu: http://www.swiatksiazki.pl/ksiazki/no-i-na-co-ci-t...(?)

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/ksiazki/no-i-na-co-ci-t...»

Piotr Klima | 2017-01-11
Przeczytana: 10 stycznia 2017

W pierwszej chwili, po przeczytaniu książki oceniłem ją tylko na 6 punktów. Po jednym dniu zastanowienia stwierdzam jednak, że książka spełniła swoje zadanie i wpłynęła mocno na emocje czytelnika. Autorka opisuje swoją drogę na szczyt w taki sposób iż widz realnie odbiera wszystkie zewnętrzne bodźce jakoby sam był na miejscu, w górach. Opisy każdego górskiego podboju są relacjonowane w czasie teraźniejszym co jeszcze mocniej pogłębia integrację autorki z widzem. Książka godna polecenia wszystkim osobom, które w życiu pragną czegoś więcej niż tylko biurowego spokoju... Mocne 8!

Kama86 | 2016-08-09
Przeczytana: 20 czerwca 2016

Nie lubię autorki. Tacy ludzie uświadamiają mi jak mało osiągnęłam czy raczej jak leniwa jestem.
Kobieta sukcesu - świetna praca, wysokie stanowisko, wykształcenie, znajomość języków, rewelacyjna kondycja, organizacja, samodyscyplina, a do tego spełnianie marzeń. Taka właśnie jest Anna Lichota.
Tam, gdzie mi się nie chce i nie wierzę w powodzenie, autorka bierze sprawy w swoje ręce i osiąga sukces.
W gruncie rzeczy jej zazdroszczę i gratuluję. Dzięki jej przeżyciom można przenieść się w mało znane zakątki świata i niejako towarzyszyć jej w podróży.
Zdobywanie Korony Ziemi autorka opisała w kapitalny sposób. Dodatkowe punkty u mnie zbiera dzięki działalności charytatywnej i podejściu do kultury i środowiska. Oby więcej takich świadomych turystów.

neon90 | 2016-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2016

Pełna pasji opowieść o prawdziwym życiu, niezwykle motywująca. Autorka nie owija w bawełnę, dzieli się najintymniejszymi wyznaniami z niezwykle trudnej podróży. W jej opowieści jest ogrom autentyzmu, niczego nie pomija, pokazuje czym naprawdę jest trud wędrówki, czytelnik czuje jakby razem z autorką pokonywał góry i życiowe problemy.

gargamelka | 2016-02-17
Przeczytana: 2016 rok

Rewelacyjna pozycja!!!
Najprzystępniejsza książka-pamiętnik dotycząca wypraw wysokogórskich z dotąd przeze mnie czytanych.
Lekkie pióro i umiejętność przekazywania słowami widoków oraz pełnej gamy emocji sprawiają, że książkę się chłonie.
Polecam!

spirit | 2016-01-22

No i na co ci te góry?
Pyta Anna Lichota każdego kto trzyma w rękach jej książkę.
Pyta być może nie tylko potencjalnego czytelnika,ale również samą siebie.
Może nawet przede wszystkim siebie.

Mówi się, że kto pyta nie błądzi i coś w tym jest, bo pani Ania skutecznie potrafi na wcześniej zadane pytanie w tytule odpowiedzieć sobie i jeszcze uświadomić innych na co się porywają, jeśli marzy się komuś taki szalony wypad w góry, a może nawet ochota na zdobycie samego Everestu...
Taki przykład, ale jak się okazuje z doświadczenia autorki nie ma rzeczy niemożliwych do zrobienia... Przynajmniej jeśli mowa o tej kobiecie.

Czytając tę cała relację z podbojów kolejnych coraz trudniejszych szczytów, jestem pełna podziwu dla ludzkiej determinacji i siły z jaką uparcie gotowy jest ktoś krok po kroku spełniać marzenia, realizować postawione sobie cele i pokonywać własne słabości coraz lepiej poznając własne "ja". Mówiąc dosłownie i w przenośni: Wznosząc się na wyżyny!

Myślę sobie, że warto...

Magda | 2015-08-16

Dziekuje za bardzo inspirujaca i ekscytujaca historie.
Niesamowite przedsewziecie ta cala wspinaczka, samozaparcie, jasny cel, poswiecenie do ostatniej kropli - pokazuje,ze jesli czegos bardzo chcesz i jestes tam calym sercem, to mozna to osignac. Ale bez jasnego celu i commitment nie byloby to mozliwe. Bardzo ze mna zostalo pytanie twojego przewodnika na Mt Everest, kiedy zapytal czy w glowie juz podjelas decyzje o powrocie na dol, i nie wchodzenie dalej.
Czytalam ksiazke z zapartym tchem i przezywalam radosc i frustracje i bol. Czasami czulam frustracje zastanawiajac sie, dlaczego sie tak katujesz i za jakie grzechy. a z drugiej strony rozumiem chec pokonania swoich ograniczen i rozijanie swiadomosci, co jest tak naprawde nam potrzebne i do czego jestesmy zdolni i jaka siele posiadamy we wlsanych myslach.
Mysle, ze twoja ksiazka zostanei ze mna na dlugo i jeszcze do konca jej nie strawilam :-)
To tak na szybko po skonczeniu ksiazki 2 dni temu.

be_p_art | 2015-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2015

Uwielbiam literaturę górską, ale ta pozycja jest niestety rozczarowująca, pomimo interesującego tematu. Pamiętnik nieco bez polotu, najczęściej suche fakty, forma instruktażu. Chyba oczekiwałam większego tła psychologicznego. Jej zwierzenia o przemianie duchowej są powierzchowne, brzmią nieautentycznie jak dla mnie. Podziwiam jej dokonanie i poświęcenie, ale formę opowieści o tym już niekoniecznie.

jaga | 2015-07-05
Przeczytana: 20 czerwca 2015

„No i na co Ci te góry” to rodzaj pamiętnika, w którym autorka relacjonuje swoje przygotowania i przebieg wydarzeń przy zdobywaniu kolejnych szczytów wchodzących w skład Korony Ziemi. Nie jest to jednak tylko książka o górskiej tematyce. To zapis przemiany autorki, jej przemyśleń na temat relacji z ludźmi, kształtowania się nowej osobowości w kontakcie z potęgą gór, wpływu przyrody na człowieka, walki z własnymi ograniczeniami. To piękna książka o pasji. Napisana znakomitym, łatwym w odbiorze językiem, który powoduje, że nie tyle czyta się ją jednym tchem, ale wręcz połyka. Znajdziemy w niej wiele bardzo intymnych, osobistych historii, a także zwroty do czytelnika, dzięki którym, chcąc czy nie, wraz z autorką walczmy z przeciwnościami i zdobywamy najtrudniejsze szczyty. Po przeczytaniu nie mamy już wątpliwości „na co są te góry”. Śledząc wpływ wysokogórskiej przyrody na osobowość autorki, zazdrościmy jej pasji i tego, że znalazła w swoim życiu punkt odniesienia, który pokazał jej...

_heroinowy | 2015-06-25
Na półkach: Przeczytane, Góry, 2015
Przeczytana: 25 czerwca 2015

Obiecywałem sobie zawsze, że nie będe czytał literatury górskiej autorstwa ludzi, którzy alpinistami czy himalaistami nie są. I tylko przypade sprawił, ze ta pozycja znalazła się na mojej półce. Cos jest z tą książką nie tak, taie wrażenie miałem od samego początku i takie pozostało teraz po jej skończeniu. Razem z autorką przechodzimy jej drogę od Kilimandżaro az po szczyt Moumt Everestu, jednocześnie widząc jej wewnętrzną przemianę, którą wywołują w niej góry. Nie ma tu nic nowego, choć z pewnością warto poczytać o Piramidzie Carstesza czy Masywie Vilsona, które w literaturze pojawiają się niezbyt często. Na uwagę zasługuje z pewnością praca autorki włożona w trening, to może faktycznie stanowić źródło motywacji.
Nie wiem, być może to dziwne uczucie to nic więcej jak zazdrość, że ktoś inny zrealizował swoje marzenie, ktore jest również moim. I jednocześnie pełną świadomość, że jego realizacja w moim przypadku jest nierealna - mimo iż pozostało już "tylko" sześć szczytów...