rozwiń zwiń

Zniewolony umysł

Okładka książki Zniewolony umysł
Czesław Miłosz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie historia
282 str. 4 godz. 42 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2011-04-07
Data 1. wyd. pol.:
1989-01-01
Liczba stron:
282
Czas czytania
4 godz. 42 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308046227
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
578 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
48
18

Na półkach: ,

Wnikliwa podróż w głąb umysłu inteligenta na rozdrożu historii. Podróż, która rozpoczyna się jeszcze w czasach studenckich Miłosza, a jej puls wyznaczają burzliwe dzieje dwudziestego wieku.

Miłosz swój esej bardzo silnie obudował dwiema warstwami: metaforyczną i psychologiczną. Tą pierwszą reprezentuje istniejąca w tradycji Wschodu pigułka Murti-Binga. Środek, po którego zażyciu przychodzi wieczne uszczęśliwienie i wybawienie od trosk, a także stopniowe oświecenie umysłu. Trzeba w ten sposób jednak wyrzec się samego siebie, zapomnieć o dotychczasowych ideałach i pojęciach, bo tego wymaga Wiara. W tym przypadku heglowski proces dziejowy, który dokonał pomieszania porządków i pojęć w głowach intelektualistów. "Nawracając" się na komunizm oddawałeś coraz większe skrawki własnej podmiotowości w służbie wielkiej, lecz przecież obiektywnie uzasadnionej ideologii. Czy jest to trafny opis pogruchotanych wojnami sumień intelektualistów, nie wiem. Ma jednak dużą siłę rażenia, a dla tych, którymi kierował zwykły oportunizm jest bardzo wygodną zasłoną.

Warstwa psychologiczna to dobrze znane portrety czterech pisarzy i poetów: Jerzego Andrzejewskiego, Tadeusza Borowskiego, Jerzego Putramenta oraz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Portrety te dużo mówią nie tylko o intelektualnej aurze II RP i początkach PRL, lecz także o procesach przejmowania i zawłaszczania intelektu przez niszczycielską siłę ideologii. Czasem więcej tym wyrachowania, czasem więcej entuzjazmu.

Po wyjeździe z PRL w 1951 r. Miłosza spotkało nad Wisłą wiele przykrości. Ze strony dawnych kolegów i środowiska literackiego, cenzury, a także nieufnie do niego nastawionych działaczy emigracyjnych. Ale podejmując wątki osobiste, zwłaszcza z Putramentem, Miłosz również wyprowadza bardzo mocne ciosy, choć oczywiście w sposób o wiele bardziej elegancki niż komunistyczna propaganda. Myślę, że każdy czytelnik obok czynników czysto opisowych, powinien dopuścić do głosu także te o charakterze biograficznym (osobistym). Rozrachunkowym nie tylko wobec systemu, ale również jego namiestników.

Wnikliwa podróż w głąb umysłu inteligenta na rozdrożu historii. Podróż, która rozpoczyna się jeszcze w czasach studenckich Miłosza, a jej puls wyznaczają burzliwe dzieje dwudziestego wieku.

Miłosz swój esej bardzo silnie obudował dwiema warstwami: metaforyczną i psychologiczną. Tą pierwszą reprezentuje istniejąca w tradycji Wschodu pigułka Murti-Binga. Środek, po którego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 089
  • Przeczytane
    814
  • Posiadam
    200
  • Teraz czytam
    44
  • Literatura polska
    13
  • Ulubione
    12
  • Historia
    11
  • Literatura polska
    11
  • Polska
    8
  • 2018
    8

Cytaty

Więcej
Czesław Miłosz Zniewolony umysł Zobacz więcej
Czesław Miłosz Zniewolony umysł Zobacz więcej
Czesław Miłosz Zniewolony umysł Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne