Republika marzeń

Wolne Lektury
2014-11-19
2014-11-19
6 min.

Okładka książki Opowieści niesamowite z języka polskiego Stanisław Baliński, Jan Barszczewski, Joseph Conrad, Wacław Filochowski, Konstanty Górski, Stefan Grabiński, Zygmunt Krasiński, Antoni Lange, Stanisław Lem, Bolesław Leśmian, Janusz Meissner, Franciszek Mirandola, Anna Olimpia Mostowska, Józef Maksymilian Ossoliński, Józef Relidzyński, Władysław Stanisław Reymont, Bruno Schulz, Mieczysław Smolarski, Jerzy Sosnowski, Józef Tyszkiewicz, Sygurd Wiśniowski, Roman Zmorski
Opowieści nies... Stanisław Baliński,...
Okładka książki Magazyn Histeria XXVII Mateusz Antczak, Marcin Knyszyński, Adrian Konopka, Karol Mitka, Antoni Nowakowski, Michał Pleskacz, Bruno Schulz, Tomasz Siwiec, Katarzyna Szewioła-Nagel, Marianna Szygoń, Jastek Telica, Bohdan Waszkiewicz
Magazyn Hister... Mateusz Antczak, Ma...

"Daremnie tłumaczyć, że tym długim falistym językiem ziemi, którym dyszy ten kraj w skwarze lata, tym kanikularnym przylądkiem ku Południowi."

"Dzieła ludzkie mają tę właściwość, że, ukończone, zamykają się w sobie, odcinają od natury, stabilizują się na własnej zasadzie. Dzieło Błękitnookiego nie wystąpiło z wielkich związków kosmicznych, tkwi w nich, do połowy uczłowieczone, jak centaur, wprzęgnięte w wielkie periody natury, nie gotowe jeszcze i rosnące. Błękitnooki zaprasza wszystkich do kontynuacji, do budowania, do współtwórczości — jesteśmy wszak wszyscy z natury marzycielami, braćmi spod znaku kielni, jesteśmy z natury budowniczymi…"

Audiobook. Może nie jest to jedne z najlepszych opowiadań Schulza, ale na pewno daje świetną próbkę stylu pisarza. Mimo iż krótkie, wymaga od czytelnika tej chwili (audiobook trwał 20 min.) większego skupienia.

Dobra próbka twórczości Brunona Schulza, zachęcająca do dalszej lektury.

Dobra próbka twórczości Brunona Schulza, zachęcająca do dalszej lektury.

Nieograniczony kunszt słowa i technika, która nieustannie zachwyca. Krótkie a jak piękne.

Przepiękna. Pisana bardzo poetyckim językiem. Wzruszająca i przejmująca podróż w czasy dzieciństwa. Wspaniałe dzieciństwo, które część nosi każdy z nas. Każdy znajdzie tu coś ze swojego dzieciństwa. Ponadczasowa. Grupa z runami sowelo zabiła to dzieciństwo, ale nie zdołała zniszczyć.

• Polska
  • Wolne Lektury