Klub niezwykłych zawodów

Seria: Powieści z krzyżykiem
Wydawnictwo: Fronda
The Club of Queer Trades
sprawiedliwość, intryga, zbrodnia

Bohaterem Klubu Niezwykłych zawodów jest sędzia Bazyli Grant, niezwykle przenikliwy erudyta, uznawany jednak powszechnie za człowieka, który postradał zmysły. Sędzia bowiem skazywać postawionych przed nim oskarżonych nie za przestępstwa opisane w kodeksie karnym, lecz za winy osobiste, takie jak egoizm, nienawiść, skąpstwo czy pogarda dla podwładnych. Z tego powodu był zmuszony porzucić...

Z tego powodu był zmuszony porzucić swój zawód.

Z tego samego powodu jednak jako głęboki znawca moralności, obdarzony niezwykłym wglądem w ludzkie intencje okazał się mistrzem w rozwiązywaniu najbardziej zawiłych zagadek kryminalnych.

Sędzia Grant obok księdza Browna i poety Gale a należy do grona najbardziej znanych Chestertonowskich bohaterów.

Oprócz oficjalnych ról i obowiązków odnajdują oni swe prawdziwe powołanie, prowadząc prywatnie błyskotliwe i zawsze skuteczne śledztwa.

źródło opisu: opis wydawcy

Voudini | 2014-08-19

Zawartość niniejszego zbioru stanowią nie zagadki kryminalne, lecz tajemnicze historie, do których klucz tkwi zawsze w nietuzinkowej osobowości bohatera danej opowiastki. Klucz ów nieodmiennie odnajduje emerytowany sędzia Bazyli Grant, a we wszystkie te wydarzenia w niejasny sposób zamieszany jest jeszcze bardziej niejasny Klub Niezwykłych Zawodów.
Chesterton jak zwykle moralizuje, ale czyni to tym razem dość topornie, czego najbardziej jaskrawym przykładem jest metafora drogi do siedziby Klubu jako drogi do Raju.
Oczywiście, to wciąż Chesterton, można się więc delektować i językiem, i humorem. Bywało jednak lepiej.

Esme | 2014-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

Zacznijmy może od tego, że opis książki tak naprawdę niewiele o niej mówi. Książeczka składa się z sześciu niezależnych historii, których motywem przewodnim jest osoba byłego sędziego, Bazyliego Granta oraz tytułowy "Klub niezwykłych zawodów". Gdyby nie sława autora, bazując wyłącznie na opisie nigdy bym po nią nie sięgnęła, a szkoda. Mamy tutaj bowiem pozycję na poziomie, o którą bardzo trudno w dzisiejszych czasach.

Już sam pomysł na fabułę jest oryginalny. Oprócz tytułowego motywu przewodniego przeplatają się tu i ówdzie znajomi sędziego, aby wzbogacić i ożywić książkowe universum. Mi najbardziej podobała się pierwsza opowieść - "Okropne przygody majora Browna", chociaż jej zakończenie pozostawia wiele do zyczenia. Mimo drobnych niedociągnięć, kolejnych wydarzeń praktycznie nie da się jej przewidzieć, co w dobie powtarzających się remake'ów czy sequeli filmowych jest olbrzymim atutem (w całej książce znalazłam tylko dwa możliwe do odgadnięcia zwroty wydarzeń). Spodoba się ona...

Abee | 2013-11-21
Przeczytana: 20 listopada 2013

Dość hermetyczna pozycja. Coś co rozumiemy nad Wisłą jako "brytyjskość" w skondensowanej dawce. Historie tak absurdalne, że aż śmieszne. A wszystko na poważnie, bo gentelman kodeks swój ma i zawsze postępuje wg jego zasad. Zaskakujące abstrakcyjne puenty tych 6 krótkich opowiadań dają do myślenia. Ale ten, co nie lubi intelektualnej abstrakcji, nie ubawi się. Jako ciekawostkę polecam anglofilom.

Arednot | 2013-11-05

Rewelacyjne opowiadania kryminalne, gdzie nie pada ani jeden trup.

Gabriel | 2011-10-04
Przeczytana: 10 listopada 2013

Pierwsza lektura 24.03.2012 r.

bozenan | 2017-01-11
Mateusz | 2016-12-19