Lipski

źródło okładki: http://www.instytutksiazki.pl/

Katarzyna | 2019-04-14
Na półkach: Przeczytane, Arcydzieła
Przeczytana: 08 kwietnia 2019

Ta książka to w zasadzie dzieła zebrane Autora, który z powodu zawirowań historycznych i zdrowotnych nie napisał wiele. Ale jest dzieło wybitne i osobne. Dwie mini- powieści wybijają się na plan pierwszy: "Niespokojni" i "Piotruś". Wolę Niespokojnych. Znakomite Waadi, znakomite tytułowe opowiadanie. Intensywne, precyzyjne, pisane z temperamentem poety i choć jako całość może się trochę rozłazi, jakby nosiło ślady niedopracowania, ta chłodna intelektualna perwersja jest urzekająca ;) Piękne zdania, fragmenty, zmysłowa wizyjność. Lipski zakładników nie bierze. Padłam na kolana i tak zostanę.

Wojciech Gołębiewski | 2019-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2019

„WOLNE LEKTURY” REWELACYJNIE WYWIĄZUJĄ SIĘ Z EDUKACYJNEJ MISJI. DZIĘKUJĘ!
Dostępne na: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/lipski-powrot/
Recenzowałem Lipskiego 3 książki i dałem 10/10 („Niespokojni”) i dwa razy 8/10. Pisałem tam:
„Leo Lipski, właśc. Lipschütz (1917 - 1997) – polski pisarz emigracyjny, narodowości żydowskiej. Wydostał się z ZSRR razem z armią Andersa, po wojnie osiadł w Izraelu. Został wyróżniony nagrodą „Kultury” paryskiej w 1955, a także Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1996.
Twórczość Lipskiego ma przede wszystkim charakter autobiograficzny, uwzględnia m.in. wątki łagru i niepełnosprawności (pisarz cierpiał na prawostronny paraliż). …”
„Powrót” pod podanym adresem liczy 11 stron, a na LC 272, bo to zbiór wszystkich utworów przeze mnie recenzowanych, a wydanych przez Wolne Lektury” pod tytułami: „Niespokojni”, „Piotruś” oraz zbiór opowiadań „Dzień i noc”.
To co mnie pozostaje, jak chcę ...

Kaj | 2017-04-18

piękne wydanie najbardziej przerażających i zachwycających tekstów, jakie wydała z siebie polska literatura