Mity Greckie

Wydawnictwo: Światowit
Mity Greckie
Dariusz

Czym są mity? Z pewnością to zbiór niezwykłych opowieści o bogach i herosach starożytnej Grecji. Ale to także głęboka wiedza o życiu, wyobrażeniach, wierzeniach religijnych i rytuałach niegdysiejszych ludów. Sztuka i obzyczaje. Magiczne, cudowne obrazy świata. Mity greckie zawierają wiele dodatkowych, intrygujących faktów, znacznie poszerzają problematykę, przejrzyście ukazują wpływy kultury helleńskiej na polski język, literaturę, malarstwo, muzykę, plastykę i teatr. Pozycja odznacza się bogactwem ilustracji i komentarzy oraz prostym, pięknym i klarownym językiem.

źródło opisu: własne

źródło okładki: google

Rasia | 2017-08-21
Przeczytana: 18 sierpnia 2017

Mity i ich bohaterowie pojawiają się w naszym życiu niemal bezustannie; czy to w szkole, w postaci nawiązań literackich, czy jako przysłowia, których sensu i genezy nie analizujemy zbyt często. Stanisław Srokowski ubrał kilka wybranych przez siebie historii w opowiadania, na sam koniec dodając kilka objaśnień najważniejszych terminów.
Pewnie nie sięgnęłabym po tę książkę, gdyby nie to, że ją dostałam. Niewątpliwie istnieją dużo ciekawsze i szczegółowe zbiory mitów, jednakże każde odświeżenie wiedzy jest dobre. Przypomniałam sobie kilka historii, których zupełnie nie pamiętałam i które raczej nie plasują się wśród tych bardziej popularnych, np. mit o Pigmalionie. Podobały mi się bardzo umieszczone pod koniec nawiązania muzyczne, literackie i teatralne do każdej z opisywanych postaci. Część z nich jest mi zupełnie nieznana, a dzięki tej liście będę miała okazję jeszcze to i owo przyswoić.
Nie jest to przesadnie wciągająca lektura, niemniej jednak polecam zapoznanie się z nią,...

Dariusz | 2015-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2015

Mity Greckie opowiada o bohaterach, którzy wyróżniali się pośród innych ludzi.
Do dziś ich losy są wspominane na kartach książek. Pamięć o nich nigdy nie przeminie. Każdy zna losy Prometeusza, Ikara, Syzyfa, Odyseusza i innych, którzy zostali wymienieni w książce.
Dziw tyle książek Stanisława Srokowskiego było na "Lubimy czytać" a tej pozycji nie było. Polecam tą książkę, ponieważ fajnie jest napisana. Przyjemnie się ją czyta.