Alkoholizm, i grzech, i choroba, i...

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
zdrowie, medycyna

Na początku lat 90. napisałem książkę na temat alkoholizmu, zatytułowaną Grzech czy choroba, z biegiem lat dochodzę jednak do wniosku, że alkoholizm jest czymś więcej niż chorobą i że o nim można także mówić w kategoriach grzechu. Ale ani pojęcie grzechu, ani koncepcja choroby nie oddają w pełni jego istoty. Doświadczenie uzależnienia i wyzdrowienia sugeruje, by raczej postrzegać alkoholizm w kategoriach braku pewnych ważnych umiejętności życiowych.

Meszuge | 2013-12-16
Przeczytana: 04 czerwca 2008

Dawno, dawno temu, Wiktor Osiatyński napisał książkę pod tytułem "Alkoholizm grzech czy choroba?". Wynikało z niej niezbicie, że alkoholizm jest chorobą, a nie grzechem. Po kilkunastu latach autor wrócił do tematu i obecnie twierdzi, że alkoholizm to zarówno choroba jak i grzech, ale także coś jeszcze i stąd właśnie spójnik oraz trzy kropki kończące tytuł.

Do przewidzenia było, że to, czym jeszcze jest alkoholizm (poza grzechem i chorobą) jest najważniejsze.

Osiatyński uważa, że każdy alkoholik (a nawet każdy człowiek uzależniony od czegokolwiek) ma przede wszystkim pewien niedobór określonych umiejętności życiowych i tu właśnie tkwi przyczyna problemu - także z powrotem do zdrowia.

Autor, doktor nauk prawnych i socjologii, zawarł w swojej książce Program 12 Kroków Anonimowych Alkoholików, wraz z jego dość dokładnym omówieniem i wskazówkami odnośnie praktycznej realizacji, będący skutecznym narzędziem leczenia alkoholizmu na całym świecie. Na tym właśnie programie opierają...

Anafis | 2015-05-23

Żałuję, że Wiktor O. napisał tę książkę. Był wiarygodny i szczery w "Grzech czy choroba" i może jeszcze w "Rehabie", ale odwracanie kota ogonem (bo zmieniła się sytuacja polityczna w kraju) i twierdzenie, że alkoholizm jest grzechem, nie świadczy o nim dobrze.

Przeczytana: 11 września 2016

12 kroków w pigułce... naprawdę czyta się wspaniale. Spodziewałam się cegły trudnej do ogarnięcia umysłem... a tu niespodzianka :)
Polecam i dla uzależnionych i dla współuzależnionych i dla terapeutów.
Jestem pozytywnie zaskoczona książką :D

Tatiana | 2016-02-23