Zmyślona

Okładka książki Zmyślona Katarzyna Michalak
Okładka książki Zmyślona
Katarzyna Michalak Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Słoneczna trylogia (tom 3) literatura piękna
Słoneczna trylogia (tom 3)
Wydawnictwo Literackie
2015-07-16
2011-10-15
literatura polska

Patrycja, Łukasz, Patryk leśniczy i Dominika opiekunka dzieci Hanki i Gabriela. Dzieci były super 👍 Daisy krowa 🐮

Dwa pierwsze tomy oceniłam bardzo nisko Ten, trzeci i ostatni - bardzo wysoko. Nie mogłam się oderwać i książkę przeczytałam w 1 dzień. Autorka rozwinęła skrzydła. Dałabym najwyższą ocenę, ale niestety znalazłam 1 błąd merytoryczny.
Pod koniec książki ciężko ranny Patryk wypowiada takie słowa: "To...mąż mojej siostry", mając na myśli człowieka, który do niego strzelił (str. 256, wyd. II). I rzeczywiście to był mąż jego siostry, Gabriel. Kilka stron dalej (str. 260) jest przypomnienie tych słów, ale brzmią one kompletnie inaczej: " Brat mojej żony. Uratuj go. To były ostatnie słowa Patryka, zanim zemdlał." No pomieszanie z poplątaniem. Tak mógłby powiedzieć ten, który do niego strzelał, czyli Gabriel, a nie Patryk. Brawo dla redaktora!

Wciągająca, wzruszająca, pełna miłości. Czytając, człowiek sam nabiera ochoty na posiadanie takiej rodziny. Polecam

Młody leśniczy- Patryk Jeziorowski- wiedzie w miarę spokojne (jeśli nie liczyć okazjonalnych romansów) i uporządkowane życie w swoim gospodarstwie na skraju lasu. Aż do dnia, gdy do leśniczówki niespodziewanie trafia dwójka dzieci jego siostry oraz ich opiekunka, Dominika.
Znana z ,,Poczekajki” i ,,Zachcianka” siostra Patryka- piękna aktorka Hanna- poleca bratu opiekę nad latoroślą i błaga, by pod żadnym pozorem nie oddawał ich ojcu, hrabiemu Romockiemu...

Niesforni Adaś i Lusia wywrócą świat leśniczego do góry nogami, doprowadzając go do granic cierpliwości a jednocześnie – obudzą w Patryku pokłady troski, czułości i niemal rodzicielskiej miłości. By chronić dzieci, mężczyzna nie cofnie się przed niczym.

A będzie miał co robić, bo Gabriel Romocki po raz kolejny ukaże najmroczniejszą stronę swojej natury. Za wszelką cenę- i bynajmniej nie ze szlachetnych pobudek - będzie chciał odzyskać Adasia i Lusię w pakiecie z ich nianią.
Czytelnik uzyska odpowiedź na pytanie, co sprawiło, że hrabia jest tak bezwzględnym, okrutnym i pozbawionym empatii człowiekiem oraz dlaczego jego żona chroni przed nim ich własne dzieci. Czy da się usprawiedliwić Gabriela wydarzeniami i przeżyciami z przeszłości...? Czy istnieje jakiekolwiek wytłumaczenie dla krzywdy wyrządzanej najbliższym...?

,,Ofiarą” Romockiego stanie się także idealne (do tej pory) małżeństwo Patrycji i Łukasza. Mieszkańcy Chatki Wiedźmy doświadczą niewyobrażalnej tragedii, po której już nic nie będzie takie samo...

Czy wszyscy bliscy i kochający się ludzie odnajdą drogę do siebie wśród wzajemnych niesnasek, żalów, pretensji, nienawiści i...klątw? Jak wielka okaże się siła miłości?

Trzecia- a zarazem ostatnia cześć ,,Słonecznej trylogii”- okazała się dla mnie najciekawszą i najbardziej przejmującą: pełną ściskających za gardło wzruszeń i dobrych zakończeń. Taką Autorkę- panią Michalak- poznałam jakiś czas temu i to właśnie takie powieści jak ,,Zmyślona” sprawiają, że chcę sięgać po więcej jej książek.

Zupełnie przypadkiem trafiłam na tę książkę, nie wiedząc że jest to część serii i w sumie trochę żałuję, bo czytając cykl od początku, mogłabym lepiej poznać głównych bohaterów i ich historie.
Ale zaczynając na "Zmyślonej" także wgłębiłam się w losy Patryka, Patrycji i Łukasza oraz Hanki i Gabriela. Są w nich sytuację dramatyczne, ale i pełne uniesień, miłości, troski i przebaczenia.
Choć cała fabuła wydała mi się miejscami nieco zagmatwana, to jednak książkę czytało się dobrze, a ja chętnie poznam jej poprzednie części.

NIEZAPOWIEDZIANI GOŚCIE

Trzecia część "Słonecznej Trylogii" Katarzyny Michalak już za mną. Tym razem zdecydowałam się na wysłuchanie audiobooka, który miał mi urozmaicić podróż. Czy był to dobry wybór?... Chyba tak, zważywszy na fakt, że poprzednia część zupełnie nie przypadła mi do gustu i wcale nie byłam pewna, czy sięgnę jeszcze kiedyś po ostatni tom tego cyklu. Cieszę się jednak, że mimo wszystko poświęciłam "Zmyślonej" swój czas i uwagę i mogłam poznać historię Patrycji, Łukasza, Hanki, Gabriela i Patryka aż do samego końca.

Tym razem jesteśmy gośćmi Patryka Jeziorowskiego i jego leśniczówki o intrygującej nazwie Zmyślona. Mężczyzna dość niespodziewanie zostaje opiekunem dwójki dzieci swojej siostry Hanki. Adaś i Lusia zupełnie niezapowiedziani pojawiają się wraz ze swoją opiekunką Dominiką przed domkiem wujka i zostają tu na dłużej. Dramatyczny list Hani z prośbą o pomoc i opiekę stawia Patryka w niezręcznej sytuacji, ale jednocześnie zmusza mężczyznę do udzielenia całej trójce bezpiecznego schronienia. Niestety sytuacja robi się napięta i nieprzyjemna, gdy mąż siostry Gabriel Rochocki (tytułujący się hrabią) chce odzyskać dzieci i zabrać je do domu. Lawina przykrych zdarzeń zostaje puszczona w ruch i żadne z bohaterów nie może zaznać spokoju dopóki nie zostaną wyjaśnione wszystkie zadawnione waśnie i nieporozumienia z przeszłości. A możecie mi wierzyć, że smutnych zdarzeń nie brakuje. Co więcej, wydaje się jakoby nad Hanką, Gabrielem, Patrycją i Łukaszem zawisło jakieś okrutne fatum.

Jak bohaterowie poradzą sobie z traumą i niepowodzeniami, które zgotował im los? Czy uda im się wyjaśnić zatargi z przeszłości, wybaczyć krzywdy oraz pretensje i rozpocząć zupełnie nowy rozdział? Kto jest odpowiedzialny, za zło i wprowadza zamieszanie w życie przyjaciół? Jakim zmianom ulegną łączące ich relacje?

Ku mojemu zaskoczeniu ostatnia część "Słonecznej Trylogii" dużo bardziej mi się spodobała, niż poprzedzający ją "Zachcianek", choć oczywiście nie jest to historia wysokich lotów. Tym niemniej wydarzenia zainteresowały mnie, wzbudzały emocje i ostatecznie z niecierpliwością czekałam na finał. Do bohaterów zdążyłam się już przyzwyczaić, więc udało mi się przymknąć oko na pewne ich niedoskonałości, nienaturalność i niewiarygodność. Zauroczyły mnie natomiast rezolutne, wciąż rozbrajające dzieciaki, które stanowiły dwa jasne promyki w ponurej powieściowej rzeczywistości. To one wzbudzały we mnie czułość i troskę i miałam ogromną ochotę osobiście zapewnić im wreszcie radosne i spokojne dzieciństwo bez strachu, smutku i łez. Momentami miało się wrażenie, że w życiu bohaterów nieszczęścia chodzą nie tylko parami, czy trójkami ale wręcz stadami.

Myślę, że w przypadku tej książki dużym plusem było zdecydowanie się na wersję czytaną. Słuchając lektorki umykały mi gdzieś dziwaczne sformułowania, potoczne zwroty i wymyślne dialogi tak charakterystyczne dla Katarzyny Michalak, aczkolwiek trudne do zaakceptowania dla mnie podczas samodzielnego czytania. Podejrzewam, że lektura mogłaby mnie zmęczyć, a może w ogóle nie sięgnęłabym po ten ostatni tom, a tak miałam szansę poznać do końca losy bohaterów. Tym niemniej "Słoneczna Trylogia" to moim zdaniem najsłabszy cykl powieściowy autorki - historia infantylna, banalna i w ogólnym odczuciu dość chaotyczna. Być może spodoba się nastolatkom i młodym dorosłym, ja oczekuję jednak od powieści trochę więcej... Za mało klimatu, za mało emocji, za dużo pokrywających się wciąż tych samych schematów. Jednym słowem - przeciętnie, choć przyznaję, że w ogólnym rozrachunku zdecydowanie najsłabiej wypada "Zachcianek".

NIEZAPOWIEDZIANI GOŚCIE

Trzecia część cyklu najbardziej przypadła mi do gustu. Może dlatego, że dużo się w niej dzieje. Główni bohaterowie dwóch poprzednich części są jak gdyby w tle, ttutaj prym wiedzie Patryk, brat Hanki.
Przyjemnie się czytało.

Przyjemnie się czytało.

Ostatnia część trylogii.
Jednak jest to bardziej opowieść o Patryku. Kimże jest? Otóż bratek Hanki! Tak, tak tej przyjaciółki Patrycji. Głównej bohaterki.
Tym razem mam wrażenie, że doktor weterynarii jest tylko spoiwem. Autorka chciała chyba zostawić sobie furtkę do kolejnej serii (losy Dominiki i Patryka właśnie) choć to oczywiście tylko moja opinia.

Ładunek emocjonalny w książce nadal duży. Tym razem natomiast bardziej wzruszająco depresyjny niż zabawno radosny.

Brakowało mi śmiałych historii z zoo.
Szalonych sabatow wiedźm.
Natomiast zdecydowanie na plus oceniam kreacje Łukasza. Świetnie zbudowana postać.

Myślę, że cały ten cykl jest fajna rozrywka na wolne popołudnia.

Ostatnia część trylogii.

Ładunek...

Z całej tej trylogii, ta najbardziej mi sie podobała. Łezka nie jedna mi się polała.

Kontynuacja historii bohaterów książek "Poczekajki" i "Zachcianek".Bardzo dobra książka.

• Katarzyna Michalak