Pod polską banderą przez Atlantyk

Wydawnictwo: Muza
literatura faktu
Paula

Zaledwie 17 dni po pojawieniu się Rzeczypospolitej na mapach Europy i świata Józef Piłsudski powołał do życia Marynarkę Polską. Już w 1920 roku rząd polski podjął decyzję o budowie portu w Gdyni - trzeba zauważyć, że w granicach Polski mieliśmy wówczas zaledwie 70 km wybrzeża. W 1933 roku budowa nowych polskich transatlantyków stała się faktem. Wybór imienia pierwszego transatlantyku zwodowanego już 19 grudnia 1934 roku był właściwie oczywisty - „Piłsudski”. Drugi otrzymał imię „Batory”. Twórcami wnętrz na obu statkach byli najbardziej uznani polscy architekci i artyści plastycy.. Ich dziełem zachwycali się wszyscy.

Dwa polskie bliźniacze statki były dumą Polski na morzach świata. Przed ich wypłynięciem z Gdyni na molo zbierały się niezliczone tłumy wiwatujących ludzi. W pierwszy rejs przez Atlantyk „Piłsudski” wypłynął 15 września 1935 roku. W tym roku minie więc 80 lat od czasu, kiedy sprzed Dworca Morskiego w Gdyni „Piłsudski” wyruszył w swoją pierwszą podróż do Nowego Jorku. W budynku dawnego Dworca w tym roku zostanie otwarte Muzeum Emigracji. Duży odsetek pasażerów stanowili właśnie emigranci do USA.

Książka zrodziła się z ogromnej pasji młodego dziennikarza, który na zebranie materiałów poświęcił kilka lat. Przeprowadził wywiady z pasażerami i członkami załóg obu statków, mieszkającymi w kraju i za granicą, dotarł także do ogromnej liczby niepublikowanych jeszcze dokumentów. Autor pokazał historię „Piłsudskiego” i „Batorego” przez pryzmat życia na ich pokładach.

Książka przenosi czytelnika w magiczny świat transatlantyków, pozwala poczuć niezapomnianą atmosferę rejsów przez Atlantyk.Dodatkowym atutem publikacji są unikatowe zdjęcia archiwalne.

źródło opisu: http://muza.com.pl/literatura-faktu-i-reportaz/204...(?)

źródło okładki: http://sm1.muza.com.pl/1603-large_default/pod-pols...»

Kiwi88 | 2019-01-10
Na półkach: Przeczytane, Marynistyczne

Świetnie napisana historia Piłsudzkiego i Batorego-pierwszych pasażerskich transatlantyków, które zamówiliśmy, a nie odkupiliśmy w dwudziestoleciu międzywojennym.
Mimo, że nie jest to książka fabularna, tylko rzeczowe przedstawienie faktów, to bardzo ciekawie i przyjemnie się ją czyta, stanowi idealne rozwinięcie tematu, jeżeli kogoś zainteresowały książki K.O. Borchardta.
Na podkreślenie zasługuje duża ilość zdjęć z całego okresu pływania obu statków oraz cytowanie świadków/uczestników wydarzeń.

Karol | 2018-05-28
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 28 maja 2018

Książka Grzegorza Rogowskiego, stanowi dopełnienie dyptyku o losach polskich statków oceanicznych, jakie ukazały się w ostatnim czasie.

Porównując treść książki, z przeczytaną jakiś czas temu pozycją autorstwa Bożeny Aksamit pod tytułem "Batory - Gwiazdy, Skandale i Miłość na Transatlantyku", dochodzę do przekonania, że książki te wzajemnie się dopełniają.

Pozycja Batory stanowi jakby podejście miękkie, a Ta ma bardziej analityczny, naukowy charakter. Ta odmienność bierze się być może stąd, że Grzegorz Rogowski prawdopodobnie bardziej skupił się na faktografii. Autorka Batorego miała jak się wydaje inny cel mniej może naukowy, lecz pragnęła uczyć-bawiąc, dlatego zastosowała nieco skrótów.

Pan Rogowski wykonał mozolną pracę, momentami wydaje się jakby przeładowana faktami, cytatami ze źródeł, ale podsumowując można powiedzieć, że nie wyszyszło to tej pozycji na złe. Obie książki spełnić miały odmienną rolę, a w sumie nieźle się uzupełniły.

Paula | 2015-07-01
Przeczytana: 23 czerwca 2015