Ostatnie Imperium

The Last Empire: The Final Days of the Soviet Union
Rosja, ZSRR, historia Rosji
literatura faktu
Ag2S

Serhii Plokhy ‒ głos, o który upomina się współczesna Ukraina. Czy Stanom Zjednoczonym naprawdę zależało na upadku ZSRS? Na ile dzisiejsza sytuacja na Ukrainie ma związek z wydarzeniami z 1991 roku? Boże Narodzenie 1991 roku. Miliony widzów na całym świecie oglądają opuszczaną nad Kremlem czerwoną flagę z sierpem i młotem. Michaił Gorbaczow ustępuje ze stanowiska prezydenta ZSRS. Imperium...

Serhii Plokhy ‒ głos, o który upomina się współczesna Ukraina.

Czy Stanom Zjednoczonym naprawdę zależało na upadku ZSRS?
Na ile dzisiejsza sytuacja na Ukrainie ma związek z wydarzeniami z 1991 roku?

Boże Narodzenie 1991 roku. Miliony widzów na całym świecie oglądają opuszczaną nad Kremlem czerwoną flagę z sierpem i młotem. Michaił Gorbaczow ustępuje ze stanowiska prezydenta ZSRS. Imperium upada. Takiego gwiazdkowego prezentu nikt się nie spodziewał.
Kilka godzin później prezydent George H.W. Bush wygłasza historyczne przemówienie o końcu zimnej wojny. Trzykrotnie podkreśla zwycięstwo Stanów Zjednoczonych w walce z komunizmem. Ale to amerykański punkt widzenia.
Serhii Plokhy – uznany ukraiński historyk i wykładowca Uniwersytetu Harvarda – zdradza kulisy politycznej gry o sowieckie imperium. Gry, w której intrygi i walka o władzę na najwyższych szczeblach przeplatają się z konfliktami etnicznymi i pragnieniem wolności. Pierwsze skrzypce grają jednak nie Stany Zjednoczone, lecz Rosja i Ukraina.
Plokhy pierwszy dotarł do niepublikowanych dokumentów i świadków, dzięki którym mógł prześledzić utajnione dotąd zakulisowe decyzje. Opisuje pięć ostatnich miesięcy istnienia sowieckiego kolosa i obala wiele mitów. To klucz do zrozumienia współczesnego konfliktu między Rosją i Ukrainą.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Konkwistador_druku | 2017-04-18

Ostatnie półrocze istnienia ZSSR - świat nie mógł być pewien, że Sowiety na pewno upadną - nawet Waszyngton był zainteresowany w utrzymaniu, zreformowanego co prawda, ale jednak ponadnarodowego imperium. Jednak konstrukcja ZSSR chwiała się zbyt mocno - najbardziej kołysał nią Jelcyn, dopomagał Krawczuk, a dopiero na końcu grę o kształt świata zrozumiał Biały Dom.
Książka jest oparta o dokumenty, ale pisana jak powieść - wszak stenogramy i przebieg konferencji prasowych pozwalają rozpisać treść na dialogi. Autor tak sprawnie opisuje wydarzenia, że czytelnikowi stają przed oczami spocone twarze puczystów Janajewa, luksusy willi Gorbaczowa na Krymie czy poplamione ściany w gabinecie mera Leningradu.
Książka jest prawdziwym arcydziełem.

theLeftpocket | 2018-05-02
Przeczytana: 02 maja 2018

Fenomenalne dzieło!

Obszerne podsumowanie ostatnich dni istnienia Związku Radzieckiego. Autor już we wstępie określa ramy czasowe, które będą omówione w dalszej części książki i będzie to kilka miesięcy 1991 roku, a więc zdawało by się, że mało. A zatem Czytelnik może się obawiać, iż treść kolejnych sześciuset stron będzie przesiąknięta ciężkim, naukowym stylem podręczników do politologii. Nic bardziej mylnego..

,,Ostatnie imperium..." opisuje niemal każdy finalny dzień upadającego kolosa, tłumaczy wszystkie przyczyny i okoliczności opisywanych wydarzeń, a zarazem (co bardzo zadziwiające), nie męczy czytelnika swą obszernością.

Autorowi udało się chyba znaleźć złoty środek, swego rodzaju równowagę, między ilością opisywanych faktów historycznych a formą, która jest przystępna dla każdego.

książek: 1926

Mało wie o tym, że bardzo ciekawią mnie kwestię dotyczące państw totalitarnych i różnych dyktatorów. Owe zainteresowanie jest zapewne niezdrowe, gdyż naprawdę lubię postać Hitlera i Lenina. Tak czy inaczej gdy zobaczyłam ten, jakże wymowny, tytuł wiedziałam już, że chwycę za tą książkę. Szczerze przyznam, że nie miałam zielonego pojęcia o tym, jak rozpadł się Związek radziecki, tutaj nazywany sowieckim. Najzwyczajniej w świecie przyjmowałam to, że ZSRR już nie ma i tyle. To, że ktoś napisał na ten temat naprawdę grubą książkę uświadomiło mnie, że dużo musiało się wydarzyć, by Związek sowiecki się rozpadł. Szybko postanowiłam więc nadrobić historyczne zaległości.

Są książki historyczne, które czyta się naprawdę szybko. Mimo ciężkiego tematu łyka się je jak powieść obyczajową. Ostatnie Imperium nie należy jednak do tej kategorii, co bardzo mnie zawiodło. Miałam nadzieję, że mocno wciągnę się w tę książkę i nawet nie zauważę upływu stron. Okazało się jednak, że lektura tej pozycji...

Sebastian Janek | 2015-10-12
Przeczytana: 12 października 2015

W głównej części książki autor skupił się na ostatnich miesiącach życia Związku. W sześciu rozdziałach układa chronologicznie wydarzenia ukazując postępujący rozkład molocha i szybką niekontrolowaną zmianę sił oraz nasilające się tendencje odśrodkowe. Autor okres od sierpnia do grudnia 1991 roku, czyli okres ekspresowego rozpadu związku na piętnaście republik, przeczekał w Kanadzie, gdzie akurat był zaangażowany w pracę naukową. Jednak ku jego ogromnemu zdziwieniu nikt nie zabrał się do fachowego opisu tego wyjątkowego wydarzenia. Dlatego właśnie postanowił napisać niniejszą książkę.

Osobiście zafascynował mnie układ konkretnych rozdziałów. Widać, że autor poświęcił wiele czasu na planowanie rozdziałów i treści. Każdy rozdział składa się z trzech części i opisuje wydarzenia ukazane z kilku perspektyw. Najciekawsze są te, które pokazane są z punktu widzenia Gorbaczowa, Jelcyna oraz ukraińskiego przywódcy - Krawczuka, późniejszego prezydenta niepodległej Ukrainy.

Autor obrał sobie...

Narcyz | 2016-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2016

Biorąc tę książkę z półki w bibliotece bałem się trochę, że trafie na jakąś polityczno- historyczną publicystykę, ale miło mnie zaskoczyła.
Mamy tu do czynienia z bardzo dobrym historycznym opracowaniem ostatniego roku istnienia Związku Radzieckiego. Autor świetnie prowadzi narrację, jest ona bardzo przystępna, czytelna (mimo opisywania dosyć skomplikowanych politycznych niuansów). Każde opisywane wydarzenie wynika z poprzedniego i tworzy spójną całość. Monografia ta mimo, że jest w formie popularna ma naukowy sznyt. Widać, że autor jest uznanym naukowcem.
Jedyne do czego można się przyczepić to ograniczenie się autora tylko do 1991 roku i spraw czysto politycznych. Upadek Związek Radzieckiego to nie tylko rozgrywki na szczytach władzy, ale również tragiczny stan gospodarki, zmiany w społeczeństwie sowieckim, które to procesy zaczęły się wcześniej niż w 1991 roku. Można to jednak wybaczyć, bo to co jest, jest rewelacyjnie ujęte.
Pozycja obowiązkowa dla wszystkich pasjonatów...

Patela | 2016-05-18
Przeczytana: 17 maja 2016

Nie spodziewałem się, że książkę opisująca ostatnie 6 miesięcy "dogorywania" ZSRR będzie się czytało jak świetny kryminał / powieść. Książka wciąga niesłychanie. Dodatkowym atutem jest możliwość zrozumienia dlaczego Rosja z Wołodią na czele wciąż rości sobie prawo do Krymu i wschodniej Ukrainy. Pozycja diametralnie zmieniła moje zdanie o Gorbaczowie. Gorąco polecam.

Adam147 | 2019-03-05
Na półkach: Historia, Przeczytane